comScore

Galatasaray Galatasaray

Süper Lig'de yeni sezondaki kritik kural değişiklikleri

08 Ağustos 2019, Perşembe 11:50
Süper Lig'de yeni sezondaki kritik kural değişiklikleri

Spor Toto Süper Lig'de yeni sezonda uygulanacak yeni kural değişiklikleri tanıtıldı.

FutbolArena - Spor Toto Süper Lig'de 2019-2020 sezonu öncesinde uygulanacka yeni oyun kurallarıyla ilgili MHK bir seminer düzenledi. Süper Lig'de görev alacak hakemler için düzenlenen seminerde söz alan MHK Danışmanı Jaap Uilenberg, uygulanacak yeni kuralları tanıttı. Buna göre özellikle elle oynama ve hakeme çarpan toplar konusunda verilecek yeni kararlar dikkat çekti. 

HAKEME ÇARPAN TOPLARDA OYUN DURACAK
Süper Lig'de yeni sezonda top hakeme çarparak gol olursa iptal edilecek. Ayrıca top hakeme çarparak A Takımı'ndan B Takımı'na geçerse oyun durdurulacak ve hakem atışı yapılacak. Hakeme çarparak rakibe geçen topla birlikte karşı kalede tehlike yaşanırsa da oyun durdurulacak ve hakem atışıyla oyun başlayacak.

ELLE OYNAMALARDA YENİ KURAL

Elle atılan goller veya elle oynanan pozisyonlar sonrası kazanılan toplarla ilgili değişiklikler olacak. Futbol dünyası elle oynamaları kesinlikle kabul etmiyor. Artık kazayla elle oynama diye bir şeyi kabul etmiyoruz. Eğer hücum oyuncusunun eline veya koluna çarparak top gol olursa iptal edilecek. Elle, kolla oynarak gol fırsatı yaratma konusunda da aynı kural geçerli olacak. Elle oynama bilerek yapıldıysa sarı kart, bilerek değilse kart verilmeyecek.

TEKNİK DİREKTÖRLERE SARI VE KIRMIZI KART
Süper Lig'de yeni sezonda uygulanacak yeni kararlar arasında en çok dikkat çekenlerden biri de teknik direktörlere de sarı ve kırmızı kart verilebilecek olması. Yedek kulübesinde teknik direktörlere sarı ve kırmızı kart verilebilecek. 

Son dakika Süper Lig Haberleri FutbolArena'da!

ARKADAŞINI GETİR 50 TL BİLYONPUAN AL!