comScore

Galatasaray Galatasaray

Süper Lig'de yeni sezonda uygulanacak yeni kurallar

16 Ağustos 2019, Cuma 11:44
Süper Lig'de yeni sezonda uygulanacak yeni kurallar

Spor Toto Süper Lig'de 2019-2020 sezonu bu akşam oynanacak Denizlispor - Galatasaray maçıyla birlikte başlıyor. 

FutbolArena - Spor Toto Süper Lig'de 2019-2020 sezonu bugün başlıyor. Bu sezon ligde uygulanacak yeni kurallar dikkat çekerken, ligde ilk yarı ve ikinci yarının tarihleri, görev yapacak teknik adamlar, hakemler, maçların oynanacağı il ve statları derledik. 
 

Süper Lig'de ilk yarı ve ikinci yarı başlama ve bitiş tarihleri


Süper Lig'de 2019-2020 sezonu 16 Ağustos Cuma günü oynanacak Denizlispor - Galatasaray maçıyla başlayacak. Ligde ilk yarı 29 Aralık 2019'da sona erecek. İkinci yarı 17 Ocak 2020'de başlayacak ve 17 Mayıs 2020 tarihinde sona erecek. 

HAKEM KADROSU GENİŞLEDİ
Süper Lig'de geçtiğimiz sezon en çok tartışılan konuların başında gelen hakem sayısında bu yıl düzenlemeye gidildi. Buna göre yeni sezonda üst klasman hakem listesinde 7'si FIFA kokartlı olmak üzere toplamda 43 isim yer aldı. 

12 İLDEN 18 TAKIM MÜCADELE EDECEK
Süper Lig'de yeni sezonda mücadele edecek 18 takım toplamda 12 ilden çıktı. 18 takım maçlarını 17 statta oynayacak. Gençlerbirliği ile Ankaragücü, Eryaman Stadı'nı ortak kullanacak. 18 TEKNİK ADAMIN 17'Sİ TÜRK

Ligde yeni sezonda mücadele edecek 18 takımın teknik direktörlerinde yerli sayısı dikkat çekti. Son yıllarda artan yerli teknik adam sayısı bu sene tavan yapmış durumda. 2019-2020 sezonunun başlangıcında yabancı teknik adam tercih eden tek kulüp Gaziantep Gazişehir oldu. Gazişehir'in başında Marius Sumudica yer alacak.

SÜPER LİG'DE UYGULANACAK YENİ KURALLAR

Oyuncu değişikliklerinde hakem tarafından aksi belirtilmedikçe, oyuncu sahayı en yakın sınır çizgisinden terk edecek.

Yedek kulübesinde ihlal yapan takımların yetkililerine hakem tarafından sarı veya kırmızı kart gösterilebilecek. İhlali yapan tespit edilemezse kart teknik sorumluya gösterilecek.

Oyun esnasında top hakeme çarpıp kaleye doğru yönelirse, takımın pozisyonunu değiştirirse veya umut vadeden atak başlatırsa, oyun topun hakeme çarptığı noktadan hakem atışıyla başlayacak.

Serbest vuruşta kurulan baraj esnasında hücum oyuncuları, baraja en az bir metre uzaklıkta olacak.

Kasti ya da bir çarpma olsun elle atılan goller iptal edilecek. Elle oynamada el ve kolun pozisyonu belirleyici olacak. Omuz hizasından yukarıda ve açıktaki kola çarpan her topa elle oynama verilecek.

Kale atışında, atışı kullanan takımın futbolcuları artık ceza sahası dışına çıkmasını beklemeden topla buluşabilecek.

Penaltı atışlarında, vuruş yapıldığı anda kalecinin en az bir ayağı çizgi üzerinde olacak. Kaleci atış öncesi hareketlenemeyecek, rakibin dikkatini bozacak hareketler yapamayacak.

Hakem atışında top, son oynayan takıma bırakılacak. Bu sırada futbolcular hakemden yaklaşık dört metre uzakta olacak.

Son dakika Süper Lig Haberleri FutbolArena'da!

ARKADAŞINI GETİR 50 TL BİLYONPUAN AL!