comScore

Galatasaray Galatasaray

Süper Lig'de kulüpler yayın gelirlerinden ne kadar para kazanacak?

04 Eylül 2019, Çarşamba 14:27
Süper Lig'de kulüpler yayın gelirlerinden ne kadar para kazanacak?

Süper Lig'de yeni sezon öncesi yayıncı kuruluşla yaşanan anlaşmazlıkların giderilmesinin ardından kulüplerin yayın hakkından elde edeceği gelirler de belirlendi.

FutbolArena - Süper Lig'de 2019-20 sezonu öncesind ekulüplerle yayıncı kuruluş arasında kriz yaşanmıştı. beIN Sports'un maç yayınları için ödenecek bedelin sabit kurdan öndemesi ve düşürülmesi talebine kulüplerden olumsuz yanıt gelmiş ve ardından TFF'nin devreye girmesiyle uzlaşma sağlanmıştı. Yayın hakkı için ödenecek bedelin 5,80 TL sabit kurdan yapılmasına karar verildi. Buna göre kulüplere toplamda 2 milyar TL dağıtılacak. Kulüpler Birliği, yayın gelirlerini açıkladı.
 

Süper Lig'de yayın gelirlerinden hangi kulüp, ne kadar para kazanacak?


Süper Lig'de 2019/20 sezonunu şampiyon olarak tamamlayan takım maksimum 230 milyon TL yayın geliri elde edecek. Katılım payı olarak her kulübe 37,8 milyon TL dağıtılacak. Takımların alacağı her galibiyete 2,7 milyon TL, beraberliğe de 1,4 milyon TL verilecek. 

Süper Lig'de şampiyon takıma 35,6, ikinciye 28,5, üçüncüye 21,4 ve ligi dördüncü bitiren takıma da 14,3 milyon TL ödenecek. 
ESKİ ŞAMPİYONLUKLAR İÇİN ÖDENECEK PARA

Yayın gelirlerinde takımların geçmişte elde ettiği şampiyonluklar nedeniyle dağıtılacak para da belirlendi. Buna göre eski şampiyonlukları nedeniyle kulüplerin elde edeceği gelirler şu şekilde olacak: 

Galatasaray: 70,4 milyon TL
Fenerbahçe: 60,8 milyon TL
Beşiktaş: 48 milyon TL
Trabzonspor: 19,2 milyon TL

Son dakika Süper Lig Haberleri FutbolArena'da!

FutbolArena Haber Turu (26 Mart 2020)