comScore

Galatasaray Galatasaray

Spor Bakanı Osman Aşkın Bak'tan yabancı sınırı açıklaması ve Galatasaray örneği

06 Kasım 2017, Pazartesi 20:15
Spor Bakanı Osman Aşkın Bak'tan yabancı sınırı açıklaması ve Galatasaray örneği

Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, TRT Spor'da konuk olduğu programda yabancı sınırıyla ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu. 

FutbolArena - Süper Lig ve Türk futbolunda son dönemde en fazla tartışılan konuların başında gelen yabancı kuralıyla ilgili olarak Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, TRT Spor'da son derece önemli açıklamalarda bulundu ve Galatasaray hakkında da bu konuya örnek verdi. 


Süper Lig/Türkiye yabancı sınırı düşecek mi?


Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, TRT Spor'da konuk olduğu programda futboldaki yabancı sınırıyla ilgili açıklama yaptı ve yabancı futbolcu sayısının düşmesini istediğini söyledi. 

"YABANCI FUTBOLU SAYISI DÜŞMELİ"
Sporcu kaynağını üretecek alt yapıya, kulüplerin alt yapıya önem vermesi gerekiyor. Alt yapıya yapacağımız yatırımlarla burada çalışacağımız antrenörler önemli. Eğtiim veren antrenörlere eğer 1500 - 2000 TL maaş verirsek olmaz. Kaliteli bir alt yapı yapacaksak, buraya ciddi bir yatırım yapmalıyız. Ülkemizin futbolunun ekol olması için alt yapının güçlenmesi ve milli takımda kendi takımlarında oynayan futbolcularının sayısının fazla olması lazım. Bunun için de üretmeniz gerekiyor. 

"GALATASARAY 4 YABANCIYLA UEFA KUPASI'NI KAZANDI"

Kulübün idarecisi ne yapıyor, yabancı oyuncu daha ucuz diye faydalanabiliriz. Gelecek olan yabancıların sayısının belli bir limite indirmemiz gerekiyor. Bana göre 5 olabilir. Galatasaray 4 yabancıyla UEFA Kupası'nı kazandı biliyorsunuz. Ancak bunun kademeli olarak düşürülmesi gerekiyor. Zira yabancı futbolcularla yapılan kontratlar var. 

"YOL HARİTASI BELİRLEMEMİZ GEREKİYOR"

Basketboldaki yabancı sayısına da değinen Bakan Aşkın Bak, "Fenerbahçe'nin basketboldaki şampiyonluğu ile gurur duyduk ama oyuncuları ligde oynayabilir. A Milli oyuncuların, kendi takımlarında aldığı süreler ortada. Basketbolda da geçmiş yıllarda başarı örneklerimiz var. Efes ve Galatasaray örnekleri var. Basketbol oyuncuları kendi takımında süre alamıyor. Futbolda da aynı sorun var. Yetenek konusunda eksikliklerimiz yok. Bir yol haritası çizmemiz gerekiyor. Basketbolda Avrupa ikincisi, dünya ikincisi olduk geçmişte. Slovenya şampiyon oldu mesela. Kendi ligleri var. Tüm oyuncuları Avrupa'da oynuyor. Litvanya yine öyle


Spor Bakanı Osman Aşkın Bak: "Ben Fenerbahçeliyim."


Spor Bakanı Osman Aşkın bak programda sempati duyduğunuz bir takım var mı sorusuna, "Ben Fenerbahçeliyim. Ancak semtimizden dolayı Kasımpaşa'ya sempati duyuyorum. Yine Rizeli olduğum için Çaykur Rizespor'u destekliyorum. Ayrıca şu anda üzerinde epey emeğimizin olduğu Başakşehir de iyi gidiyor." 

Süper Lig ile ilgili tüm gelişmelere Türkiye Süper Lig Haberleri sayfasından ulaşabilirsiniz. 

FutbolArena haber turu (21 Ekim 2020)