comScore

Galatasaray Galatasaray

Spor Bakanı Kasapoğlu'dan transfer ve altyapı uyarısı

02 Mayıs 2020, Cumartesi 16:33
Spor Bakanı Kasapoğlu'dan transfer ve altyapı uyarısı

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, futbol kulüplerine transfer ve altyapı uyarılarında bulundu.

FutbolArena - Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, TFF Başkanı Nihat Özdemir ve alt lig kulüplerin başkanları ile video konferans düzenledi.
 

Kulüpler koronavirüs sonrası transfer yapacak mı?


Mehmet Muharrem Kasapoğlu açıklamasında kulüplere birçok uyarıda bulunurken, bundan sonraki dönem için maliyet düşürme, üretim ve altyapı tavsiyerini yaptı.

"NASIL DAHA FAZLA TRANSFER YAPARIZ ANLAYIŞI OLMAMALI"
"Üretim en önemli önceliğimiz olmalıdır. Altyapıdan daha fazla futbolcu çıkartma anlayışının hakim olması lazım. Nasıl daha fazla transfer yaparız anlayışı yerine, bundan sonra maliyetleri ve harcamaları nasıl düşürürüz ve altyapıdan nasıl daha fazla oyuncu yetiştiririz anlayışını egemen kılmamız lazım. İki amatör branşın bütçesi kadar bütçeyi, tek bir futbolcuya vermemeliyim diye düşünmemiz lazım."

"AVRUPA LİGLERİ İLE ARADAKİ FARKI KAPATMAK İÇİN ÖNÜMÜZDE FIRSAT VAR"

"Şimdi bu aradaki farkı kapatmak için önümüzde bir fırsat var. Önce gerçeklerle yüzleşip, sorunları kabullenip, kendi özgün çözüm modelimizi geliştireceğiz. Sonra kendi futbol modelimizi sürdürülebilir bir topyekün başarıya taşımak için çalışacağız. Artık 'daha fazla transfer nasıl yaparım' ya da 'yabancı oyunculardan alınan vergiler düşürülmeli' veya benzer mantalitede talepler yerine, 'maliyetleri ne kadar daha fazla düşürürüz', 'altyapıdan kaç oyuncu yetiştirim', 'İki amatör branşın bütçesi kadar bütçeyi, tek bir futbolcuya vermemeliyim' diye düşünmemiz lazım. Türkiye'yi gerek üretimiyle, gerekse sahip olduğu know how'la dünya futbolunu domine edecek bir seviyeye çıkarmak için önümüzde hiçbir engel yok."

"SPORU İTHAL DEĞİL, İHRAÇ ETMELİYİZ"

"Pandemiden sonrasını nasıl fırsata çevireceğimizi öncelememiz gerekiyor. Post korona döneminde futbolun, kulüp ve spor yönetiminin yeni normallerini iyi analiz etmek lazım. Elimizdeki kaynakları etkin ve verimli kullanmak zorunluluğumuz var. Bundan sonra futbolda ithal ikame, dışa bağımlılık, üretim yapılmadan artık mümkün değil. Bakanlık olarak biz de bütün spor stratejimizi bu şekilde uyguluyoruz. Altyapının, üretimin önemini vurguluyoruz. Sporda ithal eden değil ihraç yapan ülkeye dönüşmeliyiz diyoruz. Çalıştayda da temel konu ve stratejilerimiz hep bunların üzerineydi. Bundan sonra mali anlamda ayağını yorganına göre uzatan, sportif anlamda tüketimden çok üretimi olan, ithalatı değil ihracatı önceleyen kulüplerimizi destekleyeceğiz. Nasıl teknolojiden tarıma, sanayiden ticarete, sağlıktan savunma sanayine kadar milli bir kalkınma hamlesine geçiyorsak futbol için de aynı anlayış geçerli.”

"CERRAHİ MÜDAHALE ŞART"

"Daha önceki finansal meselelere, virüsün açtığı tahribat da eklenince bir gelinen noktanın son derece sıkıntılı bir seviyeye yükseldiğinin farkındayız. İfade etmeliyim ki bu konuda attığımız ve atacağımız adımlar, sorunun derinlemesine ele alma ve sürdürülebilir neticeler ortaya koyma ekseninde olacaktır. Günlük reçeteler hastalığın sadece semptomlarını ortadan kaldırıyor. Kronik problemlerin çözümü için cerrahi müdahaleler şarttır. Bu konuda bildiğiniz gibi futbolumuzun meselelerini masaya yatırmak için tarihimizin en geniş kapsamlı futbol çalıştayını düzenledik. Oraya katılan bütün kulüplerimiz, problemlerini ve çözüm yollarını son derece demokratik bir atmosferde ifade ettiler. Çalıştayın çıktıları ve raporlar anbean Cumhurbaşkanımızla paylaşıldı. Öne çıkan başlık kulüplerin eski hatalarını tekrarlamaması yönündedir."

"GÜÇ KATARAK YOLUMUZA DEVAM EDECEĞİZ"

"Çin'de ortaya çıkan korona virüs salgınında Türkiye olarak, Cumhurbaşkanımızın liderliğinde en etkili mücadeleyi ortaya koyan ülkelerden biri olduk. Elbette bu süreç dünyada birçok sektörün de öngörülemez bir şekilde negatif etkilenmesine neden oldu. Bunların başında da hiç şüphesiz spor endüstrisi geliyor. Uluslararası müsabakaların, etkinliklerin tamamı ertelendi veya iptal edildi. Futbolda ligler durduruldu. Şampiyonlar Ligi, Avrupa Futbol Şampiyonası gibi en prestijli organizasyonlar ertelendi. Vatandaşlarımız, gönül verdikleri renklerden uzak kaldılar. Bugünler inşallah geçecek. İnsanlık olarak esenliğe, selamete kavuşacağız. Buna bütün kalbimle inanıyorum. Hepimizin bu umudu taşıması lazım. Bu sinerjiyle, duayla, birlik ve beraberlikle bugünleri aşacağız, buna inancımız tam. Bütün kurumlarımız, bütün ilgili personelimiz görevlerinin başında fedakarca çalışıyor. Başta sağlık çalışanlarımız olmak üzere görevini kahramanca yürüten bütün çalışanlarımızı canı gönülden kutluyorum. Allah hepsinden razı olsun. Var olanın üzerine koyarak, gücüne güç katarak yolumuza devam edeceğiz."

Son dakika Süper Lig Haberleri FutbolArena'da.

Mert Nobre: "Atatürk sadece Türkiye değil dünya lideri"