comScore

Galatasaray Galatasaray

SON DAKİKA! Süper Lig'in başlama tarihi açıklandı

06 Mayıs 2020, Çarşamba 12:45
SON DAKİKA! Süper Lig'in başlama tarihi açıklandı

TFF Başkanı Nihat Özdemir, liglerin durumuyla ilgili açıklamalarda bulundu.

FutbolArena - TFF Başkanı Nihat Özdemir, Sağlık Bakanı ve Bilim Kurulu ile yaptığı görüşmelerin ardından liglerle ilgili durum hakkında açıklamalarda bulundu. Nihat Özdemir'in açıklamaları şu şekilde:
 

Süper Lig ne zaman başlayacak?


"İnsanlık tarihinin en zorlu günlerini yaşıyor.z Çin'de başlayan koronavirüs tüm dünyada etkisini sürdürüyor. Bu süreci birlik ve beraberlik içerisinde en az kayıpla atlatmaya çalışıyoruz. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan önderliğinde her türlü tedbiri zamanında alarak örnek bir mücadele gösterdik. Pandemiyle mücadelemizde her gün daha iyiye gidiyoruz. Yaşanan süreçten Türk futbolu da etkilendi. Devletimiz aldığı kararlarla sportif tedbirleri dünyada en hızlı alan ülkelerin başında geliyoruz. Allaha şükürler olsun o dönemde sahalarımızda virüs çıkmadı. 1,5 ay kadar bir zaman geçti ve tedbirler konusunda gerekli önlemleri aldık. Devletimizin kararlarına harfiyen uyduğumuz gibi futbola dönüş için sağlık kurulumuz önemli bir çalışma hazırladı. Futbolun oynanması için protokol hazırlandı. Futbolumuzun bu süreçten en az şekilde etkilenmesi için elimizden geleni yaptık."

"LİGLERİ 12-13-14 HAZİRAN'DA OYNATMA KARARI ALDIK."
"Süper Lig, 1. Lig, 2 ve 3. Lig kulüplerinin fikirlerini aldık. Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu ile süreci sürekli değerlendirdik. UEFA ve FIFA ile sürekli görüşmeler yaptık. Son olarak Sağlık Bakanımız Fahrettin Koca ile görüştük. Bugün de yönetim kurulumuz toplandı. Devletimizin hazırladığı normalleşme planı kapsamında değerlendirmelerde bulunduk. Tüm şartları göz önünde bulundurarak bir yol haritası çizdik. Şimdilik olmak kaydıyla ertelenen Süper Lig, 1. Lig, 2. ve 3. Lig 12-13-14 Haziran'da başlatma kararı aldık. Liglerimizi Temmuz ayında en iyi şekilde tamamlamayı planlıyoruz. Elimizde 10 ayrı senaryo var. Bunları Sağlık Bakanlığı ile paylaştık. Onların bize vereceği sistem içerisinde liglerimize başlayarak sonlandırmak istiyoruz. Hangi şartlarda oynanacağı bakanlıkla planlanacak."

"YENİ HARCAMA LİMİTLERİ BELİRLEYECEĞİZ"

"Bütün kulüplerin gelirlerinde azalmalar oluyor. Bütün bunları değerlendirerek yeni harcama limitleri belirlenecek. Yeni şartlarda yeni harcama limitleri olacak. beIN Sports ile görüşmelerimizi yapıyoruz. Yayıncı kuruluş da bu süreçte gelir kaybına uğramıştır. Biz beIN Sports ile olan sözleşmemizi sürdürmek istiyoruz. beIN Sports da liglerin başlamasını istiyor. Ligler başladığında bize ödemeleri gereken 588 milyon TL'yi ödeyeceklerdir. Biz de yolumuza beIN Sports ile devam etmek istiyoruz."

"LİGLERİ 26 TEMMUZ'DA BİTİRMEYİ PLANLIYORUZ"

"Ligi 26 Temmuz'da sonlandırmayı planlıyoruz. 7 kez hafta sonu maçlar oynanacak. Sadece 1 kez hafta arasında maç oynayarak sezonu bitirmek ana hedefimizdir. Eğer ligi 26 Temmuz'da bitirebilirsek yeni sezon öncesi Ağustos ayını tatil olarak düşünebiliriz."

"SÜPER LİG'DE 14 TAKIM MAÇLARIN OYNANMASINI İSTİYOR"

"Kulüplerle sürekli görüşme halindeyiz. Her zaman bir orta yol bulduk. Bundan sonra da inşallah böyle olacak. Tek şehirde futbol oynamak TFF'nin gündemine hiç gelmedi. Böyle bir şey yok. Bu tamamen bizim dışımızda konuşulan konu. Bizim hedefimiz herkesin kendi stadında maçları oynayarak tamamlamaktır. Bugün Süper Lig'de 18 takımdan 14'ü liglerin oynanmasını istiyor. 1. Lig takımlarından 18 takımın 11'i oynayarak ligi tamamlamak istiyor."

"35 GÜN SONRA TÜRKİYE DAHA İYİ DURUMDA OLACAKTIR"

"Türkiye iyileşme yönünde çok hızlı bir şekilde yoluna devam ediyor. Liglerin başlama tarihi 12 Haziran. Daha 35 gün var. 15 gün sonra dahi Türkiye'nin sağlık açısından şartlarının daha iyi hale geleceğini düşünüyorum. THY, 24 Mayıs'ta iç hatları açmayı planlıyor. Oteller de açılacak ve normal hayata doğru gideceğiz. 35 gün sonra Türkiye bugünkünden çok daha iyi durumda olacak. Daha iyi günler göreceğimize inanıyorum. Bizim de hedefimiz iyi olan Türkiye'de bu maçları başlatmaktır. Her oyuncuya test yapmamız gerekiyorsa yapacağız. Ne gerekirse yapılmadan maçların oynanmasına zaten devletimiz izin vermez. Biz Sağlık Bakanlığı'nın kurallarına göre hareket edeceğiz."

NİHAT ÖZDEMİR'DEN FUTBOLARENA'NIN SORULARINA YANIT

FutbolArena'dan Aydın Cingöz, Nihat Özdemir'e şu soruları yöneltti:

"Fatih Terim, 'Gerekirse bu ligleri iptal edelim' dedi. Oynamak isteyen kulüplerden biri Galatasaray mı?"

"Şampiyonlar Ligi finalinin İstanbul'da oynanacak olması üzerinizde baskı yaratıyor mu?"

"Yabancı sınırı konusunda bir karar alacak mısınız?"


"14 takım oynamak istiyor derken bu bir tahmin. Kulüpler Birliği Başkanı da 18 takımın hepsinin ligleri oynamak istemediğini söyledi ama 13-14 takım istiyor. Bizim yayıncı kuruluştan 588 milyon TL alacağımız söz konusu. Takımlarımız futbol oynayarak yayıncı kuruluştan para tahsilatını yapmamızı istiyorlar. Seyircisiz oynadığımız 26. haftada çok konuşmalar oldu. Bunların hiçbirine bakmak istemiyoruz. Bizim hedefimiz oynayarak ligi tamamlamak. Seyircisiz olarak oynanacaktır.

Şampiyonlar Ligi finalinin bize yaptığı bir baskı yok. Çünkü ağustos sonuna planlanıyor final. Biz temmuz ayında ligi tamamlamayı hedefliyoruz.

Koronavirüs olmasaydı yabancı sınırlamasını konuşuyor olacaktık. Fakat yeni durumlar olduğu için yabancı sınırını yeniden konuşarak ve görüşerek kararlar almalıyız. Bu konuda acele etmemeliyiz."

Son dakika Süper Lig Haberleri FutbolArena'da!

Mert Nobre: "Atatürk sadece Türkiye değil dünya lideri"