comScore

Galatasaray Galatasaray

Serkan Çınar için hakem yorumcuları ne dedi? 'Maçın tek adamı!'

12 Mayıs 2019, Pazar 05:14
Serkan Çınar için hakem yorumcuları ne dedi? 'Maçın tek adamı!'

Çaykur Rizespor - Galatasaray maçında hakem Serkan Çınar'ın gündeme damga vuran kararlarını Erman Toroğlu, Deniz Çoban ve Bünyamin Gezer değerlendirdi. 

FutbolArena - Spor Toto Süper Lig 32. haftasında oynanan Çaykur Rizespor - Galatasaray maçına hakem Serkan Çınar'ın kararları damgasını vururken, kamuoyundan ise büyük tepkiler geldi. Özellikle Çaykur Rizespor Başkanı Hasan Kartal ve Akhisarspor maçı sonrasında Fenerbahçe Teknik Direktörü Ersun Yanal, Başkan Vekili Semih Özsoy ve Başkan Ali Koç, "Türk futbolu için kapkara bir gece!" yorumunu yaptı. 


Çaykur Rizespor - Galatasaray maçı hakem Serkan Çınar'ın kararları ve tartışmalı pozisyonlar


Peki Çaykur Rizespor - Galatasaray maçındaki tartışmalı pozisyonlarla ilgili hakem yorumcuları ne söyledi? Erman Toroğlu, Deniz Çoban ve Bünyamin Gezer pozisyonları şu şekilde değerlendirdi:
BÜNYAMİN GEZER (TRT SPOR)
Taç çizgisindeki Onyekuru & Awaziem pozisyonu: "Diyelim ki burada Rizesporlu futbolcu eliyle Onyekuru'nun kramponuna müdahalede bulunuyor ve hakem de faul olarak değerlendirdi. Onyekuru ise düştükten sonra dizini tutuyor. Ne oldu? Öldürdüler herhalde. Rakip oyuncuya haksız yere kart göstertmek isteniyor. Sen iyi futbolcusun Onyekuru. Bu işlere gerek yok. Dizini tuttuğun anda midem bulanıyor. Hiç hoş bir hareket değil."
Galatasaray'ın ilk penaltı pozisyonu: Marcao'ya yapılan hareket bir faul ve penaltı. Kart gerektirecek bir faul. Buraya kadar tamam. Ancak faul olduktan sonra top oyuna giriyor. Buna VAR'da bakmaları gerekiyordu. VAR bir nimettir ve bu nimeti kullansınlar. Aynı pozisyon Bursaspor - Fenerbahçe maçında olmuştu. Skrtel'in pozisyonunda top oyuna girmeden eylem gerçekleşti. Galatasaray maçındaki pozisyonda penaltı yok ama kural hatası da yok. Bu bir görüş, hakem hatasıdır."

Donk & Azibuike pozisyonu: "Burada hakem kararları doğru. Donk'un yaptığı hareket kırmızı kartı gerektirmez. Hakemin verdiği sarı kartlar doğru karar." 

Emre Akbaba'nın sakatlandığı pozisyon: "Öncelikle Emre Akbaba'ya geçmiş olsun diliyorum. Allah şifalar versin. İçim parçalandı resmen. Pozisyona gelecek olursak; Samudio'nun Emre ile alakası yok pozisyonda. Emre cansiperhane şut atılmasın diye topu almaya çalışıyor. Hakem rapora ne yazacak? Samudio tekme mi attı diyeceksin? Pozisyonu izlemeye gitti. O alanda yönetici olamaz. Abdurrahim Albayrak'ın orada işi yok. Giremez. Emre Akbaba için gelmiştir, insani bir şeydir ama o alana Abdurrahim Albayrak'ın girmesi yasak." 

Onyekuru'nun penaltı pozisyonu: "Rizesporlu futbolcu burada topla oynuyor. Onyekuru da dokunuyor. İkisi de dokunuyor. İki oyuncu da hamle yapıyor ve topla oynuyorlar. Her iki açıdan baktığımda da aynı şeyi görüyorum. Diyelim ki ufak temas var. Pozisyondan sonra Onyekuru önce yere bastı ve sonrasında kendini yere bıraktı. Böyle penaltı olmaz. VAR'ın devreye girmemesi lazım. Açık, bariz bir pozisyon mu? Kimsenin tartışmayacağı bir pozisyon mu? Değil. Kesinlikle hatalı bir karar." 

ERMAN TOROĞLU (A SPOR)
Galatasaray'ın ilk kazandığı penaltı: "Penaltı olması için topun oyunda olması lazım. Hareket ceza alanı içinde olacak. Hareket ceza alanı içinde. Peki top oyunda mı? Top oyunda değil. Böyle penaltı olmaz. Buna sarı kart verir ve atışı tekrar ettirirsin. Hakem olarak ikisini aynı anda göremezsin. Çünkü durduğun açı yanlış. Kapasiteli hakem değilsin. VAR'da Alper Ulusoy çağırabilir. Demesi lazım ki, "Top oyuna girdi mi?" Ancak Alper Ulusoy da görmüyor. 

Donk - Azibuike pozisyonu: "Gösterilen 3 sarı kart doğru."

Emre Akbaba'nın sakatlandığı pozisyon: "Samudio topa vuracakken Emre Akbaba ayağını sokuyor. 75. dakikada gerçekleşiyor pozisyon. Kırmızı kart hatalıydı. Hakem de Emre Akbaba'nın ayağı kırılınca attı. Kart yanlış. Emre Akbaba'ya da geçmiş olsun diliyorum."

Onyekuru'nun penaltı pozisyonu: "Penaltı doğru karar."

DENİZ ÇOBAN (BEIN SPORTS)

Galatasaray'ın ilk penaltısı: "Diagne topa vurmadan önce her iki takımın oyuncuları da ceza sahasına girerek ihlalde bulunursa gol olup olmadığına bakılmaksızın penaltı atışı tekrar edilir. Penaltı atışında iptal kararı doğru ama penaltı tekrar edilmeliydi."

Galatasaray'ın ilk penaltısında karar doğru mu? "Penaltı verilebilmesi için topun oyunda olması lazım. Rizesporlu oyuncunun eli, Marcao'nun yüzünden ayrıldıktan sonra top oyuna giriyor. VAR odasında öyle bir teknoloji varken nasıl oldu da burada top oyuna girdi kararı çıktı? Anlamıyorum. Hakemlerin kararına göre burada ihlal, top oyuna girdikten sonra oldu. Bu teknolojiyle nasıl böyle bir karar verdiler? Burada Rizesporlu oyuncuya sarı kart gösterip, oyun kornerle devam etmeliydi."Emre Akbaba'nın sakatlandığı pozisyon: "Çok talihsiz bir pozisyon. Emre Akbaba'ya geçmiş olsun. Samudio topa odaklandı ve arkadan gelen Emre topa vuruyor. Hakemler herhalde oyuncunun sakatlığının ciddiyetine göre bakarak duygusal davrandı. Kırmızı kart fazla oldu bu pozisyonda."

Onyekuru'nun penaltısı: "VAR'ın devreye girmesi için herkes tarafından kabul gören ihlal olması lazım. Futbol oyunu bir temas oyunudur. Temaslar olacaktır. Bu temaslar olduktan sonra şuna bakarız; Rakibin bir sonraki hamlesini yapmasına engelli mi değil mi? Buna bakarız. Küçük bir temas var. Bu temasın neticesinde Onyekuru ayağını yere bastıktan sonra 'penaltı alabilir miyim? duygusuyla kendisini yere bırakıyor. Çok basit bir penaltı oldu. Benim kanaatime göre penaltı değil. VAR'ın konusu değil, en önemlisi de bu."
Galatasaray'ın ilk penaltısında iptal edilen gol
Erman Toroğlu: "İhlalden dolayı tekrar edilmeliydi."
Deniz Çoban: "İhlalden dolayı tekrar edilmeliydi."
Bünyamin Gezer: "İhlalden dolayı tekrar Edilmeliyd

Süper Lig Haberleri FutbolArena'da!

Mert Nobre: "Atatürk sadece Türkiye değil dünya lideri"