comScore

Galatasaray Galatasaray

Şansal Büyüka açıkladı: "VAR'ın başındakiler"

20 Şubat 2019, Çarşamba 10:00
Şansal Büyüka açıkladı:

Spor yorumcusu Şansal Büyüka, VAR ile ilgili deerlendirmelerde bulundu.

FutbolArena - Spor Toto Süper Lig'de her hafta tartışmaları devam eden VAR sistemiyle ilgili spor yorumcusu Şansal Büyüka değerlendirmelerde bulundu. VAR'ın futbolda adaleti sağlamak için iyi bir sistem olduğunu ancak onu kullanan hakemlerin sorun yarattığını dile getirdi. 

Şansal Büyüka'nın Milliyet Gazetesi'ndeki köşe yazısından bir bölüm:
"VAR'ÍN BAŞÍNA OTURANLAR YÍLLARDÍR 'GÜCE TAPANLAR' DEĞİL Mİ?"

"VAR sistemi, futbolda adaleti sağlama konusunda süper bir sistem... Ama bu kusursuz sistemi bile yaklaşık 5-6 ayda kendimize benzettik.
 
VAR'ın ne suçu var? VAR her şeyi görüyor, tekrar tekrar görüyor, havada sinek uçsa görüyor, yakalıyor, VAR sisteminde görevli olanların önüne koyuyor. VAR daha ne yapsın?
 
Ama VAR'ın başındakiler, maalesef yıllardır şikayet ettiğimiz hakemler... “Huylu huyundan vazgeçmez” misali eyyama, taraflı olmaya, vicdanlarını kapalı tutmaya, en kötüsü futbolda güce tapmaya devam ediyorlar. Güçsüzün aleyhine bir şey varsa hakemi hemen ekran başına çağırıyorlar. Güçlünün aleyhine bir şey varsa, gözlerini kapatıp, kulaklarını tıkıyorlar.
 
Fenerbahçeli Skrtel, sahalarda az görülür biçimde rakibine “çift dalıyor”, buna rağmen VAR, maçın hakemini çağırmıyor. Galatasaraylı Diagne, maçın daha 9. dakikasında Kasımpaşalı Ben Youseff'in ağzını burnunu dağıtıyor, VAR hakemleri gece uykusunda... Antalya'nın bitime dört dakika kala Başakşehir karşısında mutlak bir penaltısı var, VAR'ın başındakiler hakeme “gel bak” diyemiyorlar. Deseler, belki de zirvenin akışı değişecek.
 
Hangi teknolojiyi geliştirirseniz geliştirin, insan kalitesi yoksa geçmiş olsun. Bizim insanımız bu... VAR'ın başına oturanlar da zaten futbolda yıllardır “güce tapanlar” değil mi? Adaletin gücü yerine, güçlünün adaletini uygulayanlar değil mi? O zaman VAR'mış, yokmuş bir şey fark etmiyor."
 

VAR konuşmaları yayınlanabilir mi?


Hollanda Ligi'nde hafta sonunda Ajax'ın NAC Breda'yı 5-0 mağlup ettiği maçta ev sahibi ekibin VAR kararıyla kazandığı penaltının konuşmaları yayınlandı. Maçın 35. dakikasında Ajax'ın kullandığı frikikte, top barajdaki NAC Breda'lı oyuncunun eline çarptı. Hakem devam kararı verse de devreye giren VAR hakemleri, pozisyonun penaltı olduğunu belirterek hakemin pozisyonu izlemesini önerdi. Kenara gelerek pozisyonu tekrar izleyen mücadelenin hakemi penaltı noktasını gösterdi ve Ajax Dusan Tadic'in golüyle 1-0 öne geçti. 

İŞTE O ANLAR

AVAR: Kontrol eder misiniz?
VAR: Evet, kontrol et.
AVAR: Pozisyonu geri alıp, bakmalısın.
VAR: Evet, bu pozisyona bak.
VAR: Topun kola değdiği anda durdur ve izle.
Hakem: Tamam, penaltı.


IFAB BU KONUDA NE DİYOR?

VAR konuşmalarının yayınlanması konusunda IFAB'ın son protokolünde yer alan madde şu şekilde:

"VOR'un yanı sıra hakem, VAR ve AVAR arasındaki iletişim (sesli olarak) filme alınmalıdır. Bu görüntüler kamuya açıklanmayacak ve yalnızca hakem ve VAR eğitimi için ya da maçın, istişarenin veya incelemenin şeffaflığı ve dürüstlüğü açısından bir soru işareti uyandığında kullanılacaktır."

FutbolArena Haber Turu (28 Ekim 2020)