comScore

Galatasaray Galatasaray

Şampiyonlar Ligi'nde yeni format! 2024 yılında başlıyor

31 Mart 2019, Pazar 13:04
Şampiyonlar Ligi'nde yeni format! 2024 yılında başlıyor

Şampiyonlar Ligi 2024 yılından itibaren 8'er takımlı 4 grupla oynanacak. İlk 4 sırada yer alan takımlar tur atlayacak.

FutbolArena Dış Haberler - Avrupa'nın en prestijli tunuvası UEFA Şampiyonlar Ligi format değiştiriyor. Devrim niteliğindeki yeni uygulamanın 2024 yılında hayata geçmesi bekleniyor. UEFA'nın yeni sisteminde maç sayılarının 94'ten 224'e çıkarılması ve elde edilen gelirlerin arttırılması hedefleniyor. UEFA Şampiyonlar Ligi'nin yeni formatı Süper Lig'de Galatasaray, Beşiktaş, Fenerbahçe, Trabzonspor ve Medipol Başakşehir gibi önde gelen kulüpleri yakından ilgilendiriyor.
 

Şampiyonlar Ligi grupları kaç takımlı olacak?


Fransa basınından L'Equipe Gazetesi'nin haberine göre Şampiyonlar Ligi 2024 yılından itibaren 8'er takımlı 4 grupla oynanacak. İlk 4 sırada yer alan takımlar tur atlayacak. Hem maç sayısı hem de katılımcıların gelirleri yükselecek. 

ŞAMPİYONLAR LİGİ GRUP MAÇLARI OCAK AYINA KADAR UZAYACAK
Avrupa Kulüpler Birliği, 5 yıl içinde UEFA Şampiyonlar Ligi formatında değişikliğe gitmeye karar verdi. 8 takımlı 4 grup konusunda görüş birliğine varılırken, her takımın rövanşlı sistemde 14 grup maçı yapacağı bildirildi. Ayrıca gruplarında başarılı olan takımlar, ligdeki sıralarına bakılmaksızın gelecek sezon için yerini ayırmış olacak. Yeni sistemle grup aşamasının daha uzun sürmesi ve Ocak ayına kadar uzaması bekleniyor.

Şampiyonlar Ligi'ndeki format değişikliği maçların her haftaya bölüştürülmesini ve böylelikle aralıksız devam etmesini sağlayacak. Ulusal liglerin etkilenmemesi için henüz hafta sonu maçları seçeneği plan dışında bırakılıyor.

Son dakika UEFA Şampiyonlar Ligi Haberleri FutbolArena'da.

Mert Nobre: "Atatürk sadece Türkiye değil dünya lideri"