comScore

Galatasaray Galatasaray

Romanya küllerinden doğuyor! Aslan payı Hagi'nin!

30 Mart 2018, Cuma 23:14
Romanya küllerinden doğuyor! Aslan payı Hagi'nin!

Romanya Milli Takımı son dönemdeki başarısızlıklarının ardından hazırlık maçlarında aldıkları galibiyetlerle taraftarlarını umutlandırdı. Gazeteler başarıda aslan payını Gheorghe Hagi'ye verdi.

FutbolArena Dış Haberler - Rumen futbolu 90'lı yıllarda Gheorghe Hagi önderliğinde zirveye çıkmış. Buna karşın efsane jenerasyonun futbol hatatını sonlandırması ile dibe vurmuştu. Galatasaray'ın ve Rumen futbolunun efsanesi, ülkesinde futbolu yeniden yeşertiyor.

21. yüzyılda geride kalan 18 senede Dünya Kupaları ve Avrupa Şampiyonalarında dişe dokunur bir başarı elde edemeyen ve çoğu turnuvuya katılamayan Romanya, 1990, 1994, 1998 Dünya Kupalarındaki görkemli başarılarını unutmuştu. Ta ki, bu kötü gidişe Hagi el koyana kadar...
1998'DEKİ UNUTULMAZ BASIN TOPLANTISI

Rumen futbolunun en unutulmaz maçlarından biri 1998 yılındaki bir hazırlık maçıydı. Art arda 3 Dünya Kupası'na katılan ve üçünde de gruptan çıkmayı başaran altın jenerasyon 98 Dünya Kupası sonrasında Paraguay ile oynadığı hazırlık maçında eleştirilmişti. 

Maç sırasında bir dönem Samsunspor forması giymiş kaleci Stelea, hata yapıp gol yedikten sonra kale arkası tribünleri tarafından maç boyunca ıslıklanıyordu. Tribünlerin bilmediği ise Stelea'nın maça sakat olmasına rağmen çıkıp fedakarlık yapmasıydı. 

Bu duruma maç sonunda basın toplantısında tepki gösteren Gheorghe Hagi, basınla unutulmaz bir tartışmaya girişmişti. Basının oyuncuları taraftarın önüne attığını söyleyen Hagi, ülkede futbola yatırım yapılmasına izin verilmediğini ve karanlık kişilerin futbolu tekeline aldığını söylemişti. Hagi bağıra bağıra yaptığı konuşmasının sonunda "Romanya'daki futbol bitecek. Bitecek, size bunu söylüyorum. Sıfır. 2-3 yıl sonra sıfır" demişti. Maalesef Hagi'nin söylediği gerçekleşti. Son olarak 2000 Avrupa Şampiyonası'nda sönük bir şekilde boy gösteren Romanya'da futbol milenyumda çöküşe geçti. Ta ki, 2009'da Hagi, geleceği kurma kararı verene kadar... 

Viitorul (Gelecek) Constanta (Köstence) adını verdiği futbol akademisi ile sayısız futbolcu çıkaran Gheorghe Hagi şimdilerde Romanya Milli Takımlarını besleyen isim konumunda. 

Son olarak İsrail ve İsveç'i yenerek moral bulan Romanya'da Hagi'nin akademisinden yetişmiş çok sayıda genç futbolcu yer alıyor. 

Rumen basınında Gazeta Sporturilor'da yazılan bir haberde Romanya = Hagi başlığı atılırken bu durum incelendi. 

A Milli, U21, U19 ve U17 olmak üzere 4 Milli Takımda yer alan 96 futbolcudan 26'sı Hagi'nin akademisinden yetişirken bu oyuncuların 16'sı halen Viitorul Constanta çatısı altında oynuyor. DAUM VE COLLYMORE'DAN ÖVGÜLER

Haberde Romanya Milli Takımı eski teknik direktörü Christoph Daum'un ve Hagi'nin akedemisini ziyaret eden eski İngiliz futbolcu Stan Collymore'un sözlerine de yer verildi. 

Daum, "Hagi, Romanya'daki genç oyuncuların gelişiminde büyük rol oynuyor. O Romanya futbolunun geleceğini yaratıyor" derken Collymore da "Yüzlerce çocuk yetiştirmesi ve hepsiyle tek tek ilgilenmesi Hagi'nın karakterini yansıtıyor. Onun sıfırdan bir kaç yıl içinde yaptıkları inanılmaz. O kadar kısa süre içinde Romanya şampiyonu olmak bir futbol mucizesi." ifadelerini kullanıyor.

Dünyadan Futbol Haberleri FutbolArena'da!

BİLYONER'E ÜYE OL, 10+10 TL BİLYONPUAN'I HEMEN AL!