comScore

Galatasaray Galatasaray

Rıdvan Dilmen'den flaş yabancı kuralı önerisi: 'Yapılacak tek şey...'

16 Eylül 2017, Cumartesi 23:20
Rıdvan Dilmen'den flaş yabancı kuralı önerisi: 'Yapılacak tek şey...'

Spor Toto Süper Lig'de yabancı kuralıyla ilgili olarak Rıdvan Dilmen'den öneri geldi. 

FutbolArena - Türk futbolunda son günlerde en fazla tartışılan konulardan biri olan yabancı futbolcu sayısının fazlalığıyla ilgili olarak Rıdvan Dilmen'den bir açıklama geldi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ATV'de yaptığı açıklamalara atıfta bulunan Dilmen, yabancı futbolcu sayısının kademeli olarak düşürülebileceğini söyledi. 


Türkiye Spor Toto Süper Lig'de yabancı futbolcu sayısı kuralı haberleri


Türk futbolunda bu sezon yabancı mı yoksa yerli futbolcu sayısının mı fazla olması konusu büyük tartışmaya sebep oldu. Rıdvan Dilmen, NTV Spor'da konu hakkında fikirlerini paylaştı. 

"KADEMELİ OLARAK DÜŞÜRÜLEBİLİR"
"Şimdiden yapın ki, çünkü bu kademeli olarak düşürülecektir. Şimdi kulüpler, Başkanlar, Federasyon Başkanları yarışma yabancı oyuncu sayısı kademeli olarak düşecek diye yarışma yapacaklar önce söylemek için. Cumhurbaşkanı'nın açıklamasından sonraç. Kademeli olarak şimdiden hareket etmek lazım. Seneye hepsi birden hadi hepsi gitsin denmez. Kontratlar öyle bir yapıldı ki, 14 oyuncudan 4 tanesinin bitiyordur sözleşmesi. 
 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yabancı futbolcu kuralıyla ilgili açıklamaları


Türk futbolunda son dönemde en fazla tartışılan konuların başında yabancı oyuncu sayısının fazlalığı geliyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bu konu hakkında ATV'de Gündem Özel programına katılarak düşüncelerini paylaştı. 

"YABANCI OYUNCU SAYISININ FAZLALIĞI DEZAVANTAJ"

"Kulüplerimizle konuşarak bir yere vardırmamız lazım. Ben Spor Bakanımızla da konuşuyorum. O da sporun içinde yıllarca bulundu. Osman bey bu konuda başarılı. Bizim özellikle futbolda yabancı oyuncu sayısının aşırı oluşu, bize bazı dezavantajlar getiriyor. En önemlisi dezavantajı milli takıma yansıması. Milli takıma yansımada yerli oyuncuların performansı kulüplerinde az olduğu için, milli takımda o gücü yakalayamıyoruz. Şu anda kulüplerimiz hiç mi yabancı oynatmasın? Oynatsın ama bu kadar fazla değil. Sayı 6'ya, 7'ye çıkınca bu tabi neredeyse yerli futbolcu yok. Bunu ben doğru bulmuyorum. Belli bir sayıda tutulabilir. O da hem tribünlere farklı heyecan getirir. Bizim yerli futbolcularımız arasında rekabete vesile olabilir. Ancak işi bitmiş olan futbolcuları almanın da doğru olduğuna inanmıyorum."

Tüm dünya liglerinde dünkü maçlar ve sonuçları.