comScore

Galatasaray Galatasaray

Osman Aşkın Bak'tan yabancı sınırı açıklamaları: 'Milli takımı olumsuz etkiliyor'

23 Kasım 2017, Perşembe 10:50
Osman Aşkın Bak'tan yabancı sınırı açıklamaları: 'Milli takımı olumsuz etkiliyor'

Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, Anadolu Ajansı'na yabancı oyuncu sınırından Beşiktaş'ın başarısına kadar birçok konuda açıklamalarda bulundu.

FutbolArena - Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, Anadolu Ajansı'nda yayınlanan Editör Masası'na konuk olarak AA Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Şenol Kazancı ile editörlerin sorularını yanıtladı.

Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, Beşiktaş'ın Şampiyonlar Ligi'ndeki başarısından dolayı gurur duyduklarını belirterek daha da ilerleyebileceğini söyledi.
Osman Aşkın Bak, yabancı oyuncu sınırı ile ilgili de Kulüpler Birliği ile görüşmeler gerçekleştirdiklerini de söyledi.
 

Osman Aşkın Bak'ın Anadolu Ajansı'nda yaptığı açıklamalar


"BEŞİKTAŞ İLE GURUR DUYUYORUZ"

Beşiktaş'ın Şampiyonlar Ligi'nde daha da ileriye gidebileceğine inanıyorum. İyi oynuyorlar. Beşiktaş'ın başarısı hepimizi gururlandırıyor.

"CİDDİ YATIRIMLARIN OLMASI GEREKİYOR"

2020 Avrupa Şampiyonası için üzerimizdeki kara bulutları atacağımıza inanıyorum. Kulüplerin altyapılara olan yatırımların ciddi oranda artması gerekiyor. Menajerlik sistemi Türkiye'de tam oturmamış durumda. İkili ilişkilerle gidiyor. Milli Takım'a bir sporcunun hakkıyla gelmesi gerekiyor.

"ARDA TURAN'LAR KOLAY YETİŞMİYOR"

Bir Arda Turan kolay yetişmiyor. Daha önce Gökdeniz Karadeniz, Fatih Tekke gibi isimler de yurtdışında iyi işler yaptı. Altyapıya önem vermeliyiz. 

"YABANCI OYUNCU SINIRINI KONUŞUYORUZ"

Yabancı oyuncu sınırı konusu gündemimizde... Kulüpler Birliği ile görüşüyoruz. Bu konuda Galatasaray'ın 4 sene üst üste şampiyon olduğu dönemdeki yerli oyuncu sayısına da dikkat çekmemiz lazım. Kulüplerin yabancı oyuncularla yaptığı kontratlar var. Bunları hemen sonlandırın diyemeyiz. Ama kulüpler birliğiyle konuştuk, milli takımı olumsuz etkilediğini söyledik. Yabancıya karşı değilim ancak yabancı sayısının ağırlıkta olmaması gerektiğini düşünüyorum."

"BORÇLARI İYİ YÖNETMEK LAZIM"

Borçların nasıl oluştuğunu görmek lazım. Futbol dışındaki branşlara baktığımızda da durum aynı. Bir kulüp olarak başarı elde etmek istiyorsanız, altyapıdaki üretimle katma değer sağlamalısınız. En önemli süreç bu. Bunu yönetebilmek önemli. Bunu yaparken bazen teknik direktörler büyük katkı sağlıyor. Ancak şu var, kulüpleri kişilerle düşünmemelisiniz, sistemle düşünmelisiniz. Orada kim olursa olsun, kim gelirse gelsin bir sistemin işlediğini ve bu sistemin ürettiği yapıyla o kulüpteki başarının devam etmesini arzu ediyoruz. Yani başında kim olursa olsun bir kulüp kurduğu sistemle, yetiştirdiği oyuncularla, yapısıyla örnek olmalı. Bunu yapmazsanız sistemin dışında kalırsınız.

"TRABZONSPOR TAM BİR FUTBOL ŞEHRİ"

"Orada spor, herkesin konuştuğu iştir. Spor, futbol özellikle... Güzel anılarımız var. Özel sektörde 7-8 yıl orada çalıştım. Orada çalışırken pek çok maça gittik. Altyapılarını, ikinci ve üçüncü lig takımlarını biliyoruz. Trabzonspor kazandığı zaman herkes çok daha aktif ve verimli. Futbolla yaşayan, sporu çok seven bir şehrimiz. Trabzonspor'un elde ettiği başarılarla ve Türk sporuna yaptığı katkılarla gurur duyuyoruz. Trabzonspor'a başarılar diliyoruz.

"GELECEĞE İNANIYORUZ"

Bu sporcuların da daha kaliteli, üst düzeye geleceğine inanıyoruz. Fatih Tekkeleri, Gökdenizleri, Yusuf Erdoğanları, yetişmiş sporcuları var. Bu tip sporcuların artmasını arzu ediyoruz. Trabzonspor'un, Karadeniz fırtınasının, başarılı olmasını istiyoruz. Tabii bütün takımlar için aynı duyguları taşıyoruz. Trabzonspor, bir Anadolu devrimi yaparak ilk defa şampiyonluğu İstanbul'dan alıp Anadolu'ya taşıyan takım olarak, elde ettiği başarılarla Türk sporunda ayrı bir yere sahip. Trabzonspor'a başarılar diliyoruz. Şu andaki süreçte de inşallah çok daha iyi noktalara gelirler.

Süper Lig ile ilgili son dakika gelişmelerine Süper Lig Haberleri sayfamızdan takip edebilirsiniz.

FutbolArena haber turu (21 Ekim 2020)