comScore

Galatasaray Galatasaray

Nihat Özdemir: 'Süper Lig ertelenmeyecek. Alınan karar geçerli.'

17 Mart 2020, Salı 17:02
Nihat Özdemir: 'Süper Lig ertelenmeyecek. Alınan karar geçerli.'

Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Nihat Özdemir, UEFA toplantısı sonrası basın toplantısında konuştu.

FutbolArena - Türkiye Futbol Federasyonu'nun (TFF) UEFA ve 55 üye ülkeyle birlikte gerçekleştirdiği telekonferans toplantının ardından TFF Başkanı Nihat Özdemir, basın mensuplarına açıklama yaptı. Nihat Özdemir, Süper Lig'in seyircisiz devam edeceğini duyurdu. Özdemir'in gerçekleştireceği toplantı öncesinde koronavirüs önlemleri alındı.
 

Nihat Özdemir'den Süper Lig ve EURO 2020 açıklamaları


TFF Başkanı Nihat Özdemir, "Şu anda alınmış kararda bir değişiklik yok. Nisan ayı sonuna kadar maçlar seyircisiz devam edecek. Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu ile devamlı irtibattayız. Açıklanan program devam etmektedir. Verilmiş karar neticesinde liglerimiz devam edecektir" dedi.

"HER DAKİKA DURUM DEĞİŞEBİLİR"
Nihat Özdemir açıklamalarının devamında, "Her dakika durum değişebilir. Çok aklı başında olan, çok iyi planlama yapan bir Sağlık Bakanımız ve bir bilim kurulumuz var. Her şarttaki durumda, Türkiye'yi en az etkileyecek kararları alıyorlar. İnşallah bu akşam Göztepe - Rizespor maçı oynanacak ve ligde eksik maçımız olmayacak. Verilmiş karar neticesinde liglerimiz devam etmektedir." ifadelerini kullandı.

"UEFA'NIN EURO 2020 KARARINA DESTEK VERDİK"

"55 ülkenin federasyon temsilcileri de bu toplantıda yer aldılar. UEFA Başkanı Ceferin, 2020 Avrupa Futbol Şampiyonası, Şampiyonlar Ligi ve Avrupa Ligi takvimi konusunda bizlere sunum yaptı. Bu sunumun ana maddesi Euro 2020'nin 1 yıl ertelenmesiydi. Hepimizin bildiği gibi işler yolunda gitseydi, 2020 Avrupa Şampiyonası 12 Haziran'da İtalya-Türkiye maçıyla Roma'da başlayacaktı. Ama yaşanan korona virüs etkisiyle ve taraftarla beraber bu maçların oynanması kararıyla, şampiyona 11 Haziran-11 Temmuz 2021 tarihinde yapılma kararı aldı. Biz de bu karara destek verdiğimizi ifade ettik. Bu arada UEFA üyesi ülkelerin, bu ay sonunda 2 hazırlık maçı vardı. Bizim gibi tüm Avrupa takımlarının maçları vardı. Bu maçların hepsi haziran ayında oynanacak. Şampiyonlar Ligi ve Avrupa Ligi maç takvimi konusunda UEFA bir çalışma grubu oluşturdu. Bunda da farklı senaryolar bize sunuldu. Bunun en önemli bölümü ise, bütün yerel liglerin haziran sonuna kadar bitirilmesi için maksimum gayret sarf edilmesi. Her şeyin normal bitmesi durumunda Şampiyonlar Ligi Finali ve Avrupa Ligi Finali'nin haziran sonunda tamamlanması planlandı. UEFA ile yaptığımız toplantının ana hatları ve alınan kararlar bu şekilde. Yönetim kurulu kararı olarak alındı. Bu da basın toplantısıyla tüm kamuoyuna açıklanıyor."

İSTANBUL'DAKİ ŞAMPİYONLAR LİGİ FİNALİ HAKKINDA

"Şampiyonlar Ligi Finali'nin, Avrupa Ligi Finali'nin ne zaman olacağının senaryoları var ama bunların hepsi durumlara göre yapılacak olan senaryolardır. Evvela önemli olan Avrupa'daki liglerin başlaması, seyahat imkanlarının ortaya çıkmasıdır. Çalışma grubu bu takvimi belirleyecektir. Bu virüs olayı daha büyük yerlere gitmezse, haziran ayı sonuna kadar bu 2 finalin oynanması hedeflenmektedir. Avrupa basın organları bunları açıklamış olabilir ama bunlar bir taslak halindedir. Varılmış kesin bir karar olmadığı için biz açıklamıyoruz."

BASIN TOPLANTISINDA KORONAVİRÜS ÖNLEMLERİ

Türkiye Futbol Federasyonu çalışanları ve misafirler ile basın mensupları gün içinde ateşleri ölçülerek kontrolden geçirilirken, toplantının düzenleneceği salonda da 1 metre kuralına göre hareket edildi. Basın organlarının kameraları aralarında 1 metre mesafe olacak şekilde yerleştirilirken, TFF yöneticilerinin oturacağı koltukların aralarında mesafe bırakıldı, her masaya da dezenfektan ve kolonyalı mendil bırakıldı. (İHA)

Son dakika Süper Lig Haberleri FutbolArena'da!

Mert Nobre: "Atatürk sadece Türkiye değil dünya lideri"