comScore

Galatasaray Galatasaray

Nihat Özdemir: 'Bu sene sahada 8'den fazla yabancı istemiyoruz'

12 Ağustos 2021, Perşembe 17:02
Nihat Özdemir: 'Bu sene sahada 8'den fazla yabancı istemiyoruz'

TFF Başkanı Nihat Özdemir, stadyum kapasiteleri, zeminlerin durumu ve yabancı kuralı hakkında açıklamalarda bulundu.

FutbolArena - Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Nihat Özdemir, beIN SPORTS canlı yayınında açıklamalarda bulundu. TFF Başkanı Nihat Özdemir'in stadyum kapasiteleri, zeminlerin durumu ve yabancı kuralı hakkında sözlerinin satırbaşları şu şekilde:

"BU SEZON DEPLASMAN SEYİRCİSİNİ YASAKLADIK"
"Maçlara giren taraftarların çift aşılı olmasını istiyoruz. Ligde 3 hafta sonra milli ara olacak. Çift aşı sistemi oturmuşsa, ilk 3 haftadan sonra stadyum kapasitelerini arttırabiliriz. Belki %75'e çıkabiliriz. 3 haftadaki vaka sayılarına bağlı. Milli maç arasında oluşacak şartlarla maçları %100 kapasiteyle de oynatabiliriz. Bu sezon misafir takım seyircisinin maçlara gelmesini yasakladık. Bizim tek vazgeçemeyeceğimiz konu insan sağlığıdır."

"BU SENEDE SAHADA 8'DEN FAZLA FUTBOLCU İSTEMİYORUZ"

"Bu sene sahada 8'den fazla yabancı istemiyoruz. Yabancı oyuncu sayısını düşürme konusu uzun bir çalışmanın sonucudur. Birçok takım 11 yabancı ile sahaya çıktı. Hiçbir zaman Türk oyunculara değer vermediler. Değerinde olmayan birçok yabancı transfer edildi. Kulüplerin başına maddi sorunlar açıldı. Hedefimiz, Türk futbolcularının daha fazla görev almasını sağlamak. Yerli futbolcu oynatan, altyapıdan yerli futbolcu üreten kulüplerimize önemli derecede teşvik vereceğiz."

"AĞUSTOS'TA ÖNEMLİ BİR MİKTAR DAHA ALIP ÖDEMELERİ TAMAMLAYACAĞIZ"

"Digiturk 4 yılı tamamladık, bu sene beşinci sene. Aralık ayına kadar yeni beş yıllık ihaleyi yapmak zorundayız. Bununla ilgili komisyonu belirledik. 9 kişilik bir komisyon kurduk. 31 Aralık 2021'den önce ihaleyi yapacağız. Hedefimiz, iyi bir teklifle bu ihaleyi sonlandırmak. Digiturk anlaştığımız rakamların tamamını ödedi. Digiturk, futbola büyük yatırım yaptı ve bunun da meyvelerini elbette toplamak isteyecektir. Ben yayına girdiğimde Digiturk'ten para gelmek üzereydi, inşallah para gelmiştir. Süper Lig ve alt liglerdeki tüm takımlara saat 14.00'ten sonra ilk avansı ödemiş olacağız. Ağustosta önemli bir miktar daha alıp ödemeleri tamamlayacağız."

"ZEMİNİ ELVERİŞLİ OLMAYAN O STADYUMDA OYNAYAMAYACAK"

"Zemini elverişli olmayan hiçbir stadyumda futbol maçı oynatmama kararı aldık. Bir talimat değişikliği yaptık. Her kulübün bir saha sorumlusu olacak. Ayda bir denetleyeceğiz. Sorun varsa denetimi kısaltacağız. Olmuyorsa o haftaki maçın o stadyumda oynanmasına izin vermeyeceğiz. Zeminden kaynaklı sakatlık istemiyoruz."

"DEPLASMAN GOLÜ KURALINI BİZ DE KALDIRDIK"

"UEFA artık deplasman golü kuralını kaldırdı. TFF 1, 2 ve 3. Lig'in play-off'ları, Türkiye Kupası çeyrek ve yarı final maçlarında deplasman golü kuralını UEFA gibi kaldırdık."

Nihat Özdemir öte yandan "2022-23 sezonunda artık TFF 1. Lig'de de VAR olacak." müjdesini verdi.

20 TL DEĞERİNDE BİLYONPUAN'I HEMEN AL!