comScore

Galatasaray Galatasaray

Nihat Özdemir açıkladı! "Tek yol ligleri oynatmak"

16 Mayıs 2020, Cumartesi 10:15
Nihat Özdemir açıkladı!

TFF Başkanı Nihat Özdemir, liglerin oynanmasıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

FutbolArena - TFF Başkanı Nihat Özdemir, CNN Türk'te katıldığı programda liglerin durumuyla ilgili açıklamalarda bulundu. Özdemir, Süper Lig için 11-12 takımın futbol oynamak istediğini belirterek dikkat çeken ifadeler kullandı.

"UEFA'NIN BİR PARÇASIYIZ"
"Lig başlama tarihini yalnız başına biz kendimiz almadık. 55 üyesi olan UEFA'nın üyesiyiz. Her zaman kararlarımızı UEFA ile danışarak alıyoruz. Biz UEFA'nın bir parçasıyız. Kendileriyle yaptığımız son toplantıda bu maçları oynayabilirseniz temmuz sonuna kadar tamamlayın diyorlar. Ağustos sonunda da Avrupa kupalarını tamamlamak istiyorlar. Şampiyonlar Ligi finalinin İstanbul'da oynanacak olması da bizim için çok önemli."

"LİGLER ŞİMDİLİK 12 HAZİRAN'DA BAŞLAYACAK"

"18 kulübün başkanlarıyla toplantı yaptık. Herkesin görüşü acaba haziran ayında başlanabilir mi oldu. Hepsini değerlendirdik ve 10 senaryo hazırladık. Sayın Bakanımızla da görüştük. Ligler şimdilik 12 Haziran'da başlayacak. Alternatiflere göre temmuz ortasında bile başlayabiliriz. Bu şekilde 10 tane senaryomuz hazır. Burada virüsün durumuna bakacağız. Türkiye'de çok iyi gidiyor. Dünyada bu işi en iyi başaran ülke Türkiye. 12 Haziran için daha önümüzde 1 ay var. Her şey iyi giderse belki temmuz ayındaki maçları seyircili de oynayabiliriz."

"SAĞLIK BAKANIMIZ İLE GÖRÜŞÜYORUZ"

"Sağlık Bakanımızla da bir görüşme yaptık. Kendisine çok saygı duyuyorum. Bu noktada olmamızın en önemli sebebi kendisidir. Kendisiyle yaptığımız görüşmede başlangıç tarihi belirlemek istediğimizi söyledim. Vefat sayısı Almanya'da 8 bine yakınken, Türkiye'de 4 bin. Almanya bugün liglere başlıyor. Bu bizim için önemli bir rehber olacak. Nasıl başlayacaklar, ne yapacaklar bunlara bakacağız. İspanya ve İtalya gibi bizden çok çok kötü ülkeler bile liglerin başlama tarihlerini ilan ediyor. Sağlık Bakanı, 'Bilim Kurulu olarak biz size karışamayız. Siz zaten özerk bir federasyonsunuz ama her konuda yardımcı oluruz' dedi. Bizim Sağlık Kurulumuzun hazırladığı protokolü de çok beğendi. Görüş ayrılığımız kesinlikle yok. Başımız sıkıştığında kendisini arayarak akıl alıyoruz. Futbola nasıl döneceğimizin protokolünü hazırladık."

"SAĞLIKTAN ÖDÜN VERMEYİZ"

"Biz hiçbir zaman sağlıktan ödün vermeyiz. Bir yöneticimiz, sporcumuz, teknik direktörümüzün sağlığı bu ligden daha önemlidir. Bizim için öncelik sağlık. Basketbol Federasyonu ile konuştum. Kapalı salonda oynadıkları için sadece 2 kulüp oynamak istemiş. Bizim Süper Lig'de 11-12 takım futbol oynamak istiyor. Alt ligler ise 12 Haziran tarihini erken buldu. Biz de yeni karar alarak alt ligleri daha geç başlama kararı aldık."

"KULÜPLER ADİL OLSUN"

"Kulüplerden adil olmalarını istiyorum. Samimi ve açık olsunlar. Kendilerine göre karar alınmasını istemesinler. Küme düşmek üzere olan takımlar liglerin bitirilmesini ve küme düşmenin kaldırılmasını istiyor. Bu görüşler inanın hiç kimsenin gözünden kaçmıyor. Kamuoyunun gözünde de komik duruma düşüyorlar. Canlı yayınlar yaparak, tweet atarak bizi kararımızdan döndüremezler. Bizim zaten önceliği sağlık."

"ŞU AN İÇİN TEK ŞEHİRDE OYNATMA PLANIMIZ YOK"

"Bizim planımız seyircisiz olarak her takımın kendi sahasında oynayarak ligleri tamamlamak. Fakat çok hızlı değişen bir süreç yaşıyoruz. Önümüzde zamanımız var. Bugün itibariyle bizim ligleri tek bir şehirde oynatma programımız yok. Biz günlük olarak Türkiye'deki duruma bakarak değerlendirmeler yapıyoruz."

FUTBOLCULAR MAÇA ÇIKMAK İSTEMEZSE NE OLACAK?

"Futbolcularla kulübün yaptığı sözleşme önemli. Bu sözleşme esastır fakat aralarında bir anlaşmazlık olur ve TFF'ye başvuru yaparlarsa biz de her kulübün dosyasına bakacağız. Oyuncunun durumuna da bakarak hukuki bir karar alacağız. Birçok kritere bakacağız. Esas olan futbolcuyla kulübün kendi aralarında yaptığı sözleşmedir. Bunları da inceleyeceğiz ve hukuk kurullarımız gerekli kararları verecekler. Normal zamanlarda bu kararı vermek kolay ama korona zamanında bu biraz daha zorlaşıyor."

LİGLER OYNANIRKEN FUTBOLCU VEYA TEKNİK DİREKTÖRÜN TESTİ POZİTİF ÇIKARSA NE OLACAK?

"Bütün takımlarımız sık sık testler yapacak. Bu süreçte elbette pozitif testler çıkabilir. Onları ayırarak yola devam edeceğiz. Bundesliga'da bir takımda 14 futbolcu kalsa bile ligleri tamamlamak istiyorlar. Bizim de hedefimiz bu."

Son dakika Süper Lig Haberleri FutbolArena'da!

ARKADAŞINI GETİR 50 TL BİLYONPUAN AL!