comScore

Galatasaray Galatasaray

Mustafa Denizli'den yabancı kuralı tepkisi: "Zekaları yoktu"

09 Haziran 2020, Salı 20:08
Mustafa Denizli'den yabancı kuralı tepkisi:

Teknik direktör Mustafa Denizli, artılı yabancı kuralı sistemi hakkında sert eleştirilerde bulundu.

FutbolArena - Üç büyüklerin eski teknik direktörü Mustafa Denizli, beIN Sports'a dikkat çeken açıklamalar yaptı. Yabancı kuralı tartışmalarına dahil olan Mustafa Denizli, koronavirüs salgınında Süper Lig'in durumunu mercek altına aldı.
 

Mustafa Denizli'den yabancı kuralı açıklamaları


"Galatasaray'da 3 yabancıyla oynuyordum. Fenerbahçe'ye geldiğim zaman bir evvelki sezondan 5 futbolcu kalmıştı. Çoğunluğunu yabancı, bir kısmını da genç Türk futbolculardan oluşturarak 17 kişilik bir kadro kurmuştuk. Bu, mecburiyetten hasıl olmuştu. O zaman artılı sistemdi. 3+1 geldi, 4+2 geldi. Artılı sistemi uygulamaya koyanların asla bir zekası yoktu, orada bir eksiklik vardı."

"ARTILI SİSTEM DİYE BİR ŞEY OLMAZ"
"Artılı sistem diye bir şey olmaz. Ne demek artı? 5'se 5'tir. 7'yse 7'dir. 6+1, hadi ya, hesap tutacaksın oyunun içinde. 14 yabancı üzerine konuşuyoruz devamlı ama bu esasında 14 Türk futbolcu üzerine kurulu bir sistem. 14 yabancın olmazsa hiçbir şey olmuyor ama 14 Türk'ün olmazsa, orada problem var."

"FUTBOLCULARIN BAĞIŞIKLIK SİSTEMİ MÜSAİT"

"Ben, 'Ligler oynansın' demedim. Ben, şartları ortaya koydum. Bugün, bir insan açısından bir AVM'de olmak mı daha emniyetli, seyircisi olmayan bir stadyumda olmak mı daha emniyetli? Söylemek istediğim buydu. İkincisi, futbolcu dediğin, normal insanlardan bağışıklık sistemi ve dirençleri daha güçlü, yaş olarak son derece müsait pozisyondalar. Dolayısıyla Covid-19'un sende, bende veya spor yapmayan insanlardaki etkisiyle sporcular üzerindeki etkisi çok farklı olur."

"FATİH TERİM TEORİK OLARAK ÖNDE"

"Bütün bunları, zorluk dönemini, ülkede en fazla yaşayan insan, Fatih Terim. Dolayısıyla burada o tecrübelerin katkısı daha farklı olabilir. Karşısındaki rakipleri, hocanın futbolcuları. Benim de futbolcularım, onun da futbolcuları. Puan olarak geride ama teorik olarak önde. Bu ortamda en fazla avantajlı görünen tek takım, Başakşehir. Bu şartlar gereği. Başakşehir, 40-50 bin taraftarla, iç saha maçlarını, Trabzonspor-Galatasaray-Sivasspor gibi oynayan bir takım değil."

Son dakika Süper Lig Haberleri FutbolArena'da.

20 TL DEĞERİNDE BİLYONPUAN'I HEMEN AL!