comScore

Galatasaray Galatasaray

Mustafa Cengiz'den yabancı sınırlaması açıklaması: ''Böyle bir lüksümüz yok'' (GS Haberleri)

15 Mart 2019, Cuma 12:17
Mustafa Cengiz'den yabancı sınırlaması açıklaması: ''Böyle bir lüksümüz yok'' (GS Haberleri)

Galatasaray Spor Kulübü Başkanı Mustafa Cengiz gündeme oturan yabancı sınırı tartışmaları hakkında açıklamalarda bulundu.

FutbolArena - Galatasaray Başkanı Mustafa Cengiz son günlerde yeniden alevlenen yabancı sınırlaması konusunda açıklamalarda bulundu. Gündemde olduğu iddia edilen 6+2+2 kuralının yanlış olduğunu ve daha önce denenerek başarısızlığa ulaşıldığını belirten Cengiz, yabancı sınırlamasına da karşı olduklarını belirtti.


Galatasaray Haberleri: Galatasaray'dan yabancı sınırlaması açıklaması


Hürriyet Gazetesi'nde yer alan habere göre, Galatasaray Başkanı Mustafa Cengiz, gündemde yer alan yabancı sınırlaması hakkında şu açıklamalarda bulundu.

''DAHA ÖNCE DENENDİ, BAŞARISIZ OLUNDU''
''6+2+2 kuralı daha önce denendi ve yanlış olduğu görülerek vazgeçildi. Oyun oynanırken kural değiştirilmez. Biz ve bütün takımlar, yabancı futbolcular ile uzun süreli sözleşmeler yaptılar.
Bu kontratların ortalama süresi 3 yıl! Bu 3 yıl yani kazanılmış hakları dolmadan bunları tribüne yollayamazsınız.''

''KAZANILMIŞ HAKLARA SAYGI GÖSTERMELİYİZ''

''Biz hukuk devletiyiz. Kazanılmış haklara saygı göstermeliyiz. Bunun dolması gerekir. Artı bu kuralın değişmesini gerektirecek hiçbir veri ya da sportif, mali, ticari, çalışma yok önümüzde. Sadece rastgele Milli Takım'ın yabancı olan eski teknik direktörünün kendi başarısızlığını örtme argümanlarıdır bunlar! Binlerce sporcu içinden kendisi gerekli çalışmayı yapamadı.''

''YABANCI OYUNCU OTURTACAK LÜKSÜMÜZ YOK''

''Kaldı ki Türk futbolu, artık yabancıları örnek alıp alt yapıda oyuncu yetiştirerek yarışın içine girdiler. Alt yapıdan Ozan Kabak, Cengiz Ünder gibi oyuncularımızı biz bu süreçte Avrupa'ya ihraç ettik. Yani bu mevcut sistem, rekabet alt yapıyı da pozitif etkiledi. Rekabetten kaçmamak, korkmamak gerek. Mevcut kuralda yerli değil tam tersi yabancı sınırlaması var. Yerli futbolcu serbest ama her yabancı için TFF'ye para yatırıyorsunuz. Ve bu para Türk futbolu için kullanılıyor. Biz Galatasaray Kulübü olarak bu sınırlamaya şiddetle karşıyız. Biz tamamen serbestlikten yanayız. Tribünde yabancı oyuncu oturtacak lüksü yok Türk futbolunun.''


Spor Haberleri: Süper Lig'de yeni yabancı kuralı nasıl olacak?


3 yıldır uygulamada olan yabancı kuralında takımlar 28 kişilik kadrolarında en az 14 yerli oyuncuya yer vermek zorunda. Kulüpler en fazla 14 yabancı oyuncu transfer edebilirken, bunlardan 12'Si doğrudan maç kadrosunda yer alabiliyordu. Sabah'ın haberine göre; düşünülen yeni kural 6+2+2 olacak. Kulüpler toplamda 10 yabancı futbolcuyla sözleşme imzalayabilecek ve bunların 6'sı aynı anda ilk 11'de mücadele edebilecek. 2 futbolcu yedek kulübesinde, 2 futbolcu da tribünde oturacak. 

TFF'nin bu kuralı devreye sokmak için kulüplerin yabancı futboclulara tazminat ödemeden yolları ayırmasını bekleyeceği ifade edildi. Federasyonun bu konuda da araştırma yaptığı ifade edildi. Sezon sonunda 90 futbolcunun sözleşmesinin sona erecek olması nedeniyle kuralın yeni sezonda devreye sokulabileceği belirtiliyor.GEÇMİŞ YILLARDA YABANCI KURALI NASILDI?

2005 - 2006 : Süper Lig takımları bu sezondan itibaren 6 yabancı futbolcu oynatabildi.

2007 – 2008 : Sezon başında yabancı kontenjanında "6 artı 1” sistemine geçilirken, devre arasında "6 artı 2” kuralı ve son olarak da "6+2+2” kabul edildi. Kurala göre en fazla 6 yabancı sahada, 2 yabancı yedek kulübesinde, diğer 2 si ise tribünde oturabilirdi.

2009 - 2010 : 6+2 sistemine geçildi. Takımlar, 6'sı ilk 11'de, 2'si yedek kulübesinde olmak üzere toplam 8 futbolcuyu maç kadrolarına alma hakkına sahip oldu.

2010 - 2011 : 6+2+2 sistemi uygulanmaya başlandı. Yeni kurala göre, kulüpler 10 yabancı transfer etme hakkına sahip oldu. Ancak son eklenen artı 2'deki yabancılar maç kadrosuna giremiyordu.

2011 - 2012 : Kulüplerin transfer edebileceği yabancı oyuncudaki sınır kalkarken, maç kadrolarında 6+2 yabancı kuralı devam etti.

2013 - 2014 : 6+0+4 olarak adlandırılan sistemde kulüpler en fazla 10 yabancı transfer edebildi, esame listesine ise en fazla 6 futbolcu yazabildi.

2014 – 2015 : TFF önceden 5+0+3 şeklinde aldığını duyurduğu kararı sezon başında 5+3 olarak değiştirdi. Kulüpler 8 yabancı transfer edebilecek ve 5'i sahada 3'ü tribünde olacaktı. Artı 3 kısmındaki 3 yabancının da kulübede olmasına izin verildi.

2015 – 2016 : TFF, Kulüpler Birliği ile anlaşarak aldığı kararda, kulüplerin belirleyeceği 28 kişilik kadrolarda 14 yerli oyuncu bulunmasını zorunluluk haline getirdi. Bu kural kulüplerin 14 yabancıyla sözleşme imzalayabileceği ve isterse hepsini ilk 11'de oynatabileceği anlamına geliyordu.

2016/17 - 2017/18 - 2018/19 : Son 3 sezonda da 2015-16 sezonunda uygulamaya konulan kural geçerli oldu.

Sarı Kırmızılı takımla ilgili tüm gelişmelere Galatasaray Haberleri sayfasından ulaşabilirsiniz. 

Mert Nobre: "Atatürk sadece Türkiye değil dünya lideri"