comScore

Galatasaray Galatasaray

Mustafa Cengiz kimdir, nereli? Mustafa Cengiz ne iş yapar? (GS yeni başkanı kim oldu?)

26 Mayıs 2018, Cumartesi 20:08
Mustafa Cengiz kimdir, nereli? Mustafa Cengiz ne iş yapar? (GS yeni başkanı kim oldu?)

Mustafa Cengiz yeniden Galatasaray başkanı! Mustafa Cengiz'in 38. kulüp başkanı olarak seçilmesinin ardından Galatasaray taraftarları bir kez daha Mustafa Cengiz'in kim olduğunu merak etmeye başladı. Peki Mustafa Cengiz kimdir? Mustafa Cengiz kaç yaşında, nereli? Mustafa Cengiz ne iş yapar? İşte Galatasaray'da yeniden başkanlık koltuğuna oturan Mustafa Cengiz'in hayatı. 

FutbolArena - Galatasaray'da 38. kulüp başkanı seçildi. Mustafa Cengiz yeniden Galatasaray Başkanı oldu. 25 Mayıs 2018 Cumartesi günü yapılan ve saat 10:00'da başlayan Genel Kurul'da toplamda 20 sandıkta yapılan oylama sonucunda Mustafa Cengiz açık ara farkla en yakın rakibi Dursun Özbek'i geçerek Galatasaray'da yeniden başkanlığa seçildi.

Mustafa Cengiz'in yeniden başkanlığa seçilmesinin ardından Galatasaray taraftarları bir kez daha "Mustafa Cengiz kimdir?" sorusuna yanıt aramaya başladı. Peki Mustafa Cengiz kimdir? Mustafa Cengiz kaç yaşında, nereli ve Mustafa Cengiz ne iş yapar? İşte Galatasaray'ın 38. başkanı Mustafa Cengiz'in hayatına dair bilmeniz gerekenler. 
 

Mustafa Cengiz kimdir?


1949 yılında Gaziantep'in Nizip ilçesinde dünyaya gelen Mustafa Cengiz, ilk ve ortaöğretimini Nizip'te almasının yanı sıra, lise öğrenimini Gaziantep Lisesi'nde tamamladı.
Üniversite yaşantısında ise Ankara Siyasal Bilgiler Fakültesini bitirdi. Ülkenin tarımsal modernizasyonunda kilit faktör olması amacıyla kurulan 40 bin tarımsal köy kalkınma kooperatifi Merkez Birliği (Köy-Koop) kuruluş ve özellikle dış ticaret oluşumunda kurucu uzman olarak çalıştı.

Daha sonra eski Yerel Yönetim sonra İçişleri Bakanlığı vesayetindeki 670 Belediye'nin merkez iktisadi kuruluşu TANSA (Tanzim Satışlar) ilk ve son Genel Müdürü olarak, o dönem 3 hükümetle çalıştı.

İktisadi hayata Belediyelerin kamu yararına olumlu ürün ve fiyat düzenlemesi olarak kurulan TANSA da 28 yaşında ülkenin o dönem Kamudaki en genç genel müdürü oldu. 12 Eylül Darbesi sonrası kamu'dan ayrılarak, özel sektörde dış ticaret alanında Arapça da öğrendiği orta-doğu'da yoğun olarak çalıştı. 1990 yılından bu yana petrol, akaryakıt sektöründe kendi şirketleri ile faaliyet göstermektedir.


 

Galatasaray'da Mustafa Cengiz transfer açıklamaları


Galatasaray Spor Kulübü Başkanı Mustafa Cengiz, FutbolArena ekranlarına gelecek sezonun planından bahsetti.

''NOKTA ATIŞLARIMIZ DEVAM EDECEK''

"Transferde nokta atışlarımız devam edecek. Çok ciddi bir scout ekibimiz var. Yönetim, teknik heyet ve hep birlikte Galatasaray'a yakışır bir şekilde hareket edeceğiz.''

''FATİH TERİM İLE ÇALIŞMAK...''

"Fatih Terim ile çalışmak müthiş bir duygu. Sevgili hocamıza bıraktık mı, bir Arsene Wenger gibi hiç dön arkana bakma. Fatih hocanın olması bizim için büyük bir şans."


Abdurrahim Albayrak'tan Burak Yılmaz ve Fatih Terim anısı


FutbolArena mikrofonlarına konuşan Galatasaray Sportif A.Ş Yönetim Kurulu Üyesi Abdurrahim Albayrak önemli açıklamalarda bulundu.

''FATİH TERİM 100 BİN DOLAR İÇİN 11 SAAT PAZARLIK ETTİRDİ''

"Pırıl pırıl bir kupa, görüyorsunuz. Ben Fatih hocadan 1 sene önce ayrıldım. Hocam bir gün buraya geleceğiz ve geldiğimiz zaman şampiyon olacağız demiştim. Dönüşümüz muhteşem oldu. Bugüne kadar hiçbir transferde tek başıma gitmedim. Burak Yılmaz'ı Spartak Moskova'nın kampından kaçırdım. Soğuk hava, ayağında terlik var. 100 bin dolar için 11 saat pazarlık ettirdi. Fatih hoca gecesini gündüzüne katıyor, çalışıyor. Florya'da yatıyor, Florya'da kalkıyor. I love you hocam!''

Sarı Kırmızılı takımla ilgili tüm gelişmelere Galatasaray Haberleri sayfasından ulaşabilirsiniz.

Mert Nobre: "Atatürk sadece Türkiye değil dünya lideri"