comScore
1 / 8

"Muslera var diye Galatasaray'a transfer olmak istemedim"

FutbolArena - Medipol Başakşehir’in başarılı kalecisi Mert Günok, Premier Lig’de ilk iki sırayı alan takımlarla kendilerinin çok benzeştiğini anlattı.

 

2 / 8
Ligin ilk yarısında lider olan Medipol Başakşehir’in başarılı file bekçisi Mert Günok, takımının bugünlere gelmesindeki küçük sırları anlattı. 8 golle ligin en az gol yiyen kalecisi olan Mert birçok önemli konuyla ilgili değerlendirmede bulunurken, gelinen noktada artık sadece kaleci olarak görev almadığını belirtti, mevcut oyunun sisteminde oyun kurucu rolü üstlendiğini dile getirdi.

3 / 8
Turuncu-lacivertli file bekçisi, "Burada bir sistem var. Geriden oyun kurulan bir sistem... Oyuna kaleciden başlıyoruz. Belki beni bu yüzden transfer etti. Abdullah Hoca. Dünyada futbol sürekli değişiyor. Bununla ilgili ekstra çalışmalar yapıyoruz. Geriden oyunu başlatmanın avantajları ve dezavantajları var. Daha riskli oynuyorsunuz. Belki dışarıdan bir taraftar, kaleci ortaya doğru riskli bir pas verdiği zaman, top kaybında gol yemeye sebep oluyor diye düşünebilir. Ama bunu hocamız istiyor. Geriden pasla çıkmak istiyor. Videolarda analizlerde gösteriyor. Bazen ortada bir oyuncu boş olduğunda ve arkasında adam olduğunda bile oraya atmamızı istiyor. Uzun vurduğumuzda kızıyor. Ben böyle oynamayı seviyorum" dedi.

4 / 8
"Liverpool ve City kalecilerine bakıyorum, bizim oynadığımız oyun gibi... Takım olarak da bakıyoruz ayrıca onlara. Maçları artık izlerken analiz yapıyoruz. Şu oyuncunun şuraya gelmesi lazım diyoruz. Normal maç izlerken hoca gibi olduk! İster istemez öyle oluyor. Geriden oyun kurma ve pasla çıkma anlamında oyunumuzu City ve Liverpool’un oyununa benzetiyorum. O yüzden City ve Liverpool maçlarını izlerim."

5 / 8
Uzun yıllar Fenerbahçe’deki mücadelesinin ardından buradan ayrılan ve önce Bursaspor, ardından da Medipol Başakşehir’e geçen Mert Günok, kariyerinde geçtiği yolları anlattı. Fenerbahçe’den ayrılırken de, son dönemde de Galatasaray’dan teklif alan tecrübeli kaleci, "Benim önceliğim oynamak... Galatasaray’da da Muslera gibi bir kaleci var. O dönem en formda olduğu zamanlardı. Abdullah hocanın beni istemesi şans bulacağıma işaretti. Belki Galatasaray’dan alacağım daha yüksek ücretten ziyade burayı seçerek oynamayı tercih ettim. Tercihimde de haklı olduğumu bu sene görmüş oluyorum" diye konuştu.

6 / 8
Hiçbir zaman kaygı duymadığını dile getiren Mert, "Babam ile aynı mesleği yapmamdan dolayı benim yedek kaldığım dönemlerde yaptığı destekler çok önemliydi. Çalışmayı çok severim. İşin mental tarafı da var. Baskı ve eleştiri vardı. Önceki takımlarda şans bulamamanın nedeni sadece benimle alakalı değildi. Ben buraya direkt oynamaya gelmediğimi biliyordum. 4 senedir çok başarılı bir arkadaşım vardı. Ben buraya bu formayı alabilirim diye geldim" yorumunu yaptı.

7 / 8
"Birçok hoca ile çalıştım. A milli takıma kadar yükselmiş bir oyuncuydum. İlk kez birinci kaleci olmadım. Fenerbahçe’de sezon başlangıçlarında 1. kaleci olarak yer almıştım. Bursaspor’da kendi adıma şanssız bir dönem geçirdim. Buraya transferimde Abdullah hocanın istemesi çok değerli. Burayı seçmemde etken, hocanın beni istemesi ve bana şans verebileceğini düşünmem oldu. Güzel bir kamp dönemi geçirdim. Hoca, sezona benimle başlamayı tercih etti. Onu mahcup etmediğimi düşünüyorum."

8 / 8

’Artık şampiyon olmak gerekiyor’

<h2>’Artık şampiyon olmak gerekiyor’</h2>
Mert, şampiyonlukla ilgili düşüncelerini ise şöyle sıraladı: "Devre arasına altı puan önde gireceksiniz deseler iyi denirdi. 9’da olsa bir şey bitmiş olmayacaktı. İkinci yarı daha kritik. Daha zorlu maçlar olacak. Bunun sonu artık şampiyonluk olması gerekiyor. Geçen seneler de oynadık şampiyonluğa. Takımda hiç baskı yok. Zaten yaş ortalaması yüksek. Tecrübeli bir takımız. Puan olarak minik de olsa iyi bir avantajımız var. Takım olarak bu sene daha fazla inandığımızı söyleyebilirim." (Milliyet)