comScore

Galatasaray Galatasaray

Murat Fevzi Tanırlı: 'Aslansın VAR'

03 Kasım 2018, Cumartesi 10:31
Murat Fevzi Tanırlı: 'Aslansın VAR'

Eski TFF hakemlerinden Murat Fevzi Tanırlı, Galatasaray – Fenerbahçe derbisindeki hakem kararlarını değerlendirdi.

FutbolArena - Eski TFF hakemlerinden Murat Fevzi Tanırlı, Galatasaray – Fenerbahçe derbisiyle ilgili Fırat Aydınus'u ve yaşananları değerlendirdi.


Murat Fevzi Tanırlı'nın Galatasaray - Fenerbahçe maçı yazısı


Neden mi aslansın VAR? 

Eskiden hakemler skandal hata yapınca (bariz penaltı atlanması, ofsayttan atılan gol vb)  sadece maç sonrası basın toplantılarında değil, haftalarca konuşuluyordu. Sene sonu kara kaplı defterlerden hafta hafta nalıncı keseri pozisyonlar çıkarılıyordu. Şimdi ise SKANDAL hata tanımına “taç atışları” ve “orta alanda faul tartışmalarının” sokulmak istendiğini bizzat sayın Fatih Terim'in açıklamalarıyla gördük. 


Kulüp yetkilileri ve oyuncular hala VAR kapsamını bilmiyor. 7 hakem tacı nasıl görmüyor deniliyor. 7 hakemin görmesi gerekmiyor zaten. Her maçta gerçekleşen en basit hatalardan biri. VAR konusunda bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmak bizim kulüplermize, oyuncularımıza, teknik adamlarımıza mahsus. Taç atışı hatalı da olsa oyun başlamış oluyor ve VAR'ın gol öncesi ihlale karışma yetkisi kalmıyor. Ayrıca daha neler, VAR bir de taca mı karışsın? Diyorsanız ki “VAR taca da karışsın” o zaman TFF aracılığıyla IFAB'a resmi başvuruda bulunursunuz.

 
Hakem hatasının belki de yok denecek kadar az olduğu, neticeye tesir etmediği bir maçın ardından geçmiş defterleri karıştırıp 2-3 yıl önceki maçlardaki “taç” kararlarını gündeme getiren muhabir zihniyetinin veya muhabirin aldığı oksijen türünün araştırılıp sorgulanması gerekiyor. Bu tarz muhabirleri de tanımak açısından çok değerli akşamdı. 

 
Başarısızlıkta başkasına kılıf aramanın en güzel örneği konusunda uçsuz bucaksız sınırlara sahip olduğumuzun göstergelerinden biri de Tarık Ongun'un “olgunluğuna” kadar gider yapılması, 30. kez 3 büyükler arasında derbi yöneten Aydınus'un “yeterliliğinin” tartışılması.  Süper Lig'de sakat olduğu için görev alamayan Barış Şimşek'in bu yüzden VAR'a en çok atanıyor olmasının bilinmemesi. Ah ki ah!

 
Arda Turan'ın karnesi kadar olmasa da Hasan Şaş'ın usandığımız barbar tavırlarının belli periyotlarda hep yeşil zeminde karşımıza çıkması. Duymaktan sıkıldığımız “ama Hasan Şaş inanın özel hayatında çok iyi ve komik adam” tekerlemesi.

 
Belhanda'nın Soldado'ya hareketine karşılık tokatı hak gören işgüzar Jailson'nun gayet sakin bitmiş gibi gözüken maçta fitili bu kadar ateşleyeceğinin tahmin edilemezliği. 

 
Ve final… Her şey bir yana, bir Fenerbahçeli taraftar öldü: Koray Şener. Mekanı cennet olsun, ailesine sabırlar!

İşte tüm bu rezilliklerin yaşanmasında aracı olduğun, bir kez daha utancımızı yüzümüze vurduracak sahneler yaşattırdığın, dünya futbol sahnesindeki gerçek yerimizi tekrar hatırlattığın için çok ama çok teşekkürler VAR! Aslansın VAR!

*** 

Eğer Muslera'nın hareketine penaltı verdirmeseydin, geçen sezondan Aykut Kocaman'ın taç hırsızlığı tanımıyla haftalarca süren hedef saptırmalar ve sözüm ona filozofik yaklaşımlar, bugünün “yalancı bahar” nezaketinde timsah gözyaşlarıyla sırtlar sıvazlanmalar, sahada futbolculara saldıran teknik kadrolarla maçlar oynanmaya devam edecekti. 

***

Yusuf Namoğlu başkanım! Sizi hayatımda ilk kez tebrik ediyorum. İyi ki bu maça Aydınus'u vermişsiniz ve iyi ki bunlar yaşanmış. Saygılarımla başkanım!

Süper Lig Haberleri FutbolArena'da!

FutbolArena Haber Turu (10 Ocak 2020)