comScore

Galatasaray Galatasaray

Murat Bardakçı'dan flaş iddia! "Dolmabahçe Stadı Galatasaray'ın olacaktı"

16 Nisan 2018, Pazartesi 15:49
Murat Bardakçı'dan flaş iddia!

Gazeteci Murat Bardakçı, yeni bulduğu bir belgede, bugün Beşiktaş Stadı'nın olduğu yeri, Beşiktaş'tan önce Galatasaray'ın alabileceğini söyledi.

FutbolArena - Gazeteci Murat Bardakçı, Habertürk gazetesindeki haberiyle Türk futbolunda büyük yankı uyandıracak bir belgeyi ortaya çıkardı. Bugün Beşiktaş'ın kullandığı Vodafone Park, geçmişte Galatasaray'ın olabilirmiş...

İsmi geçmişte İnönü ve Mithatpaşa Stadı olarak anılan halk arasında ise Dolmabahçe Stadı olarak geçen ve şimdilerde Vodafone Park ismini alan stat Bardakçı'nın yayımladığı belgeye göre İstanbul'da Fransız Dışişleri Bakanlığı'nın gözetiminde faaliyet gösteren bir Fransız kuruluşu, stadın bulunduğu araziyi 1923'te Galatasaray'a verdirmek istemiş! 
"MUHTEŞEM BİR STADYUM HAYALİ"

Bardakçı'nın haberine göre, talebi Galatasaray değil, 1923'te Fransız Dışişleri Bakanlığı'nın gözetiminde kurulan “Comité France Orient”, yani “Fransız-Şark Komitesi”nin Türkiye delegesi André Lacroix yapıyor.

"Büyük Millet Meclisi Hükümeti'nin o sırada hâlen işgal altında bulunan İstanbul'daki diplomatik temsilcisi Adnan Bey'e, yani Halide Edib'in kocası Adnan Adıvar'a 6 Ocak 1923'te bir mektup gönderen Lacroix spor işleri ile de meşgul olduğunu, Fransız federasyonlarının ve hükümetinin desteği ile Türk klüplerine yardıma çalıştığını anlatıyor. Lacroix daha sonra sözü “büyük bir klüp” diye bahsettiği Galatasaray'a getiriyor, o zamana kadar entellektüeller ve meşhur sporcular yetiştiren klübün bir stada sahip olamadığı için artık “felç geçirdiğini” söylüyor ve Dolmabahçe'de, Gazhane'nin arkasında bulunan, eski veliahd Yusuf İzzeddin Efendi'nin vârislerine ait olan ve aile adına Sâbık Maliye Bakanlarından Tevfik Bey tarafından bahçıvanlara kiralanan arazinin üzerinde “muhteşem bir stadyum” inşa etmesi için Galatasaray'a kiralanması konusunda Adnan Bey'in yardımını istiyor."Sarı Kırmızılı takımla ilgili tüm gelişmelere Galatasaray Haberleri sayfasından ulaşabilirsiniz.

ARKADAŞINI GETİR 50 TL BİLYONPUAN AL!