comScore

Galatasaray Galatasaray

Murat Bardakçı: "Atatürk ile ilgili Galatasaray belgesi sahte"

03 Ekim 2018, Çarşamba 09:32
Murat Bardakçı:

Ünlü tarihçi yazar Murat Bardakçı, Atatürk Atatürk'ün 1930'da Galatasaray Lisesi'nin Müdürü Fethi İsfendiyaroğlu'na yazdığı iddia edilen bir mektupla ilgili önemli bir yazı kaleme aldı.

FutbolArena - Ünlü tarihçi yazar Murat Bardakçı, Fatih Altaylı'nın gündeme getirdiği Atatürk'ün Galatasaray'a gönderdiği mektupla ilgili köşesinde değerlendirmelerde bulundu.

Murat Bardakçı, Habertürk'teki yazısında belgenin sahte olduğunu belirtti. 
 

Murat Bardakçı'nın Atatürk'ün Galatasaray mektubuna ilişkin yazısı


"Mustafa Kemal'e atfedilen bir başka mektup geçen Mart'ta da gündeme gelmiş, Türk Telekom Stadı'nda müze açan Galatasaray Kuübü burada Mustafa Kemal'in 1928'de klübün başkanı Necmeddin Sadak'a gönderdiği bir mektubu teşhire koymuştu.
Mektubun metni “gerçek” ama müzeye konan nüsha taklit, belgenin altındaki “Mustafa Kemal” imzası ise tamamen uydurma idi!

Dün sosyal medyaya düşen mektup Galatasaraylılar'ı bu defa öylesine derin bir saadete garketti ki, sormayın! Mektup güya Mustafa Kemal'in Galatasaraylı olduğunun ispatı idi ve “Atatürk bizdendir!” diyen Fenerbahçeliler'e fena bir gol atmışlardı.

Şimdi, Galatasaraylılar'ı üzeceğimi bilerek ama akıl amaz bir hatânın önüne geçebilmek maksadıyla açıkça söyleyeyim: Bu mektup da maalesef sahtedir! Üstelik sahte olmakla kalmamakta; büyük, çok büyük bir cehalet örneği hâlinde arz-ı endâm etmektedir!"

İŞTE O BELGESarı Kırmızılı takımla ilgili tüm gelişmelere Galatasaray Haberleri sayfasından ulaşabilirsiniz. 

FutbolArena Haber Turu (15 Ekim 2019)

Tüm dünya liglerinde dünkü maçlar ve sonuçları.