comScore

Galatasaray Galatasaray

Mehmet Demirkol: ''Galatasaray orta sahası çin ordusu gibi''

20 Ağustos 2017, Pazar 09:21
Mehmet Demirkol: ''Galatasaray orta sahası çin ordusu gibi''

Fanatik Gazetesi yazarı Mehmet Demirkol, Osmanlıspor Galatasaray mücadelesini köşe yazısında değerlendirdi.

FutbolArena - Galatasaray, Ankara deplasmanından 3 puanla döndü. Osmanlıspor karşısında güzel bir futbolla 3-1'lik skorla galip ayrılan Galatasaray'ı Fanatik Gazetesi yazarı Mehmet Demirkol, köşe yazısında değerlendirdi.


Mehmet Demirkol'dan Osmanlıspor Galatasaray maçı yorumu


''HİÇ MÜDAHALE ETMEDİLER''

''Bülent Uygun biraz da kadro dayatmasıyla ilginç bir strartejiyle, en az kostümü kadar ilginç bir planla oyuna başladı. 4-6-0'la orta çizgiye kadar rakibe hiç müdahale etmediler. Göbekte kalabalık oldular. Sanırım kaptıklarıyla Serdar ve Umar Aminu'yu hızlı kaçırmak istediler. Ancak topu kaptıklarında birbirlerine o kadar yakın durdular ki, topu geniş alana açmak imkansız oldu. Gevelediler.
''GALATASARAY ORTA SAHASI ÇİN ORDUSU GİBİ SALDIRIYOR''

Galatasaray orta sahası da Çin ordusu gibi saldırınca hiçbir şey üretemediler. Bu göbeğe toplanma durumu, artı Galatasaray'ın savunmada rahat ve garanti oyun kurulumu özellikle topu sağ kanada geçirdiklerinde etki yarattı. Rodrigues-Mariano ikilisi, Tiago için zor bir rakip oldu. İş de zaten oradan çözüldü. Osmanlı açısından Gomis'in korkutucu vuruşlarından daha rahatsız edici olan ön alan baskısıydı. Yani Osmanlı'nın yapmadığını Fransız harika yaptı. Ona Tolga, Belhanda ve Rodrigues de ayak uydurdu. Osmanlı tamamen işlemez hale geldi.


''GALATASARAY HATA YAPMAYA BAŞLADI''

İkinci yarıda Bülent Uygun hiç işlemeyen planından vazgeçti. Serdar'ı savunmanın arasında santrfora aldı. Umar onu arkadan destekledi. Kanatta da Regattin iş yaptı. Ancak asıl fark artık, Galatasaray savunmasına baskı yapmaya başlamaları oldu. İlk yarıdaki aşırı güç harcama Galatasaray'ı enerji olarak biraz düşürünce Osmanlı'nın da bir şeyler yapabildiğini gördük. En önemlisi ilk yarıda baskı görmedikleri için hücuma destek vermekte zorlanmayan Linnes ve Mariano'nun artık savunmada daha fazla iş yapmak zorunda olmalarıydı. Galatasaray savunma 4'lüsü hata yapmaya başladı.

''SANKİ KHEDİRA ÇIKTI''

Osmanlı Regattin'le 3-2'ye çok yaklaştı. Galatasaray'ın oyun boyu uzadı. Orta sahadaki baskı kırıldı. Ancak bu kaçan gol Osmanlı'nın da zihinsel yorgunluğunu ateşledi. Onlarda da kopuşlar başladı. Galatasaray, Ostersunds maçından sonra orta sahayı değiştirince takımın tamamı değişti. Ek oyuncular, Linnes ve Tolga'daki yükseliş hayret verici gibi görünse de doğal. Çünkü omurga her şeydir. Öyle ki Tolga'nın içinden bir Khedira çıktı sanki. Şimdi Tudor'un düşüneceği şey Feghouli'ye nasıl yer bulacağı. Güzel sorunlar.

Sarı kırmızılı takımla ilgili diğer gelişmeler için Galatasaray Haberleri özel sayfamızı takip edebilirsiniz.


FutbolArena Haber Turu (26 Mart 2020)