comScore

Galatasaray Galatasaray

Manchester City'ye Galatasaray'ı örnek gösterdiler

17 Şubat 2020, Pazartesi 16:18
Manchester City'ye Galatasaray'ı örnek gösterdiler

UEFA'dan men cezası alan Manchester City'ye Galatasaray örneği verildi.

FutbolArena Dış Haberler - UEFA, İngiltere Premier Lig ekiplerinden Manchester City'nin Finansal Fair Play (FFP) kurallarına uymadığı gerekçesiyle 2 yıl boyunca Avrupa kupalarından men edildiğini ve kulübün 30 milyon Euro'luk para cezasına çarptırıldığını açıkladı.

MANCHESTER CITY'YE GALATASARAY ÖRNEĞİ
İngiliz basınında çıkan yorumlarda, ağırlıkla Manchester City kulübünün UEFA kurullarındaki savunmasında eksiklikler olduğu vurgusu ön plana çıktı. Daily Mail gazetesinin köşe yazarı Rob Draper ise bir yazı kaleme alarak, Manchester City'ye Galatasaray'ı örnek gösterdi.

"GALATASARAY İSTEDİĞİ SONUCU ELDE ETTİ"

Söz konusu yazıda, Galatasaray'ın da Manchester City gibi 2014 yılında UEFA Financial Fair Play kurallarına uymamaktan izleme periyoduna alındığı ve ertesi yıl men cezasıyla karşı karşıya kaldığı aktarıldı. Rob Draper, daha sonra UEFA kararını CAS'a taşıyan Galatasaray'ın istediği sonucu elde ettiğini ve Manchester City avukatlarının daha iyi iş çıkarması gerektiğini belirtti.

GALATASARAY, CAS'A GİTMİŞ VE HAKLI BULUNMUŞTU

Hatırlanacağı üzere, UEFA Kulüp Finansal Kontrol Organı Araştırma Birimi, önce Galatasaray'ın UEFA ile yaptığı anlaşmada yeniden yargılanmasını istemiş ve sarı kırmızılı kulüp de bu kararı CAS'a götürmüştü. CAS ise verdiği kararda; Galatasaray'ın itirazını haklı bularak, UEFA'nın son kararını ortadan kaldırmış ve eski yapılan anlaşmanın yürürlükte kalacağını duyurmuştu.

MUSTAFA CENGİZ NE DEMİŞTİ?

Galatasaray Başkanı Mustafa Cengiz konuyla ilgili olarak, CAS kararının yayınlandığı 15 Şubat 2019 tarihinde; “24 Ocak'ta göreve geldik, 25 Ocak'ta UEFA ile görüştük. 147 milyon euro'luk zarar neticesinde Avrupa'dan men cezası alacağımızı söylediler. Biz de onlardan 4 ay istedik, iyi yola gireceğimizin sözünü verdik. Galatasaray'ın bu kadar zarar etmesine rağmen men cezası gelmemesine üst yargı itiraz etti. Türkiye'den de bu komiteyi aleyhimize beslediler. Bu komite, bize tanınan 4 yıllık anlaşmayı bozma hakkına sahip. Komite bize karşı olmasına rağmen bizim yeniden yargılanmamızı istedi. Biz bundan rahatsız olduk ve CAS'a başvurduk. CAS itirazımızı kabul etti ve komiteye karşı açtığımız davayı kazandık. Galatasaray için Avrupa'dan men tehlikesi kalktı." sözlerini kullanmıştı.

Son dakika Galatasaray Haberleri FutbolArena'da!

FutbolArena Haber Turu (26 Mart 2020)