comScore

Galatasaray Galatasaray

Lucescu'dan üç büyüklere Zeki Çelik tepkisi! "Hayret verici bir durum"

12 Ocak 2019, Cumartesi 20:43
Lucescu'dan üç büyüklere Zeki Çelik tepkisi!

A Milli Takım Teknik Direktörü Mircea Lucescu, Türkiye'deki büyük takımların Zeki Çelik'e transfer teklifi yapmamasına tepki gösterdi.

FutbolArena - A Milli Takım Teknik Direktörü Mircea Lucescu, Spor Toto 1. Lig ve TFF 2. Lig karmalarının maçından sonra federasyonun resmi sitesine açıklamalarda bulundu. Rumen teknik adam, Lille forması giyen Zeki Çelik'ten bahsederken Galatasaray, Fenerbahçe ve Beşiktaş'a transfer tepkisi gösterdi.
 

Mircea Lucescu'dan Türkiye A Milli Takımı açıklamaları


"Spor Toto Süper Lig'de mücadele eden kulüplerin "A" takımlarında düzenli olarak forma giyen çok az sayıda 23 yaş altı Türk futbolcu var. Bu şartlar altında, alt liglerde sürekli oynayan ve yaş kriterine uyan futbolcular varsa bunların düzeylerini görmek istedik ve karma müsabakalarını organize ettik. Karma maçlarının düzenlenmesindeki en önemli gerekçe, genç oyuncuların mevcut performanslarını yalnızca yaşıtlarının bulunduğu rekabetçi bir ortamda gözlemlemekti. Bireysel yeteneklerinin yanında kolektif futbola olan yatkınlıklarını incelemek de bizim için çok mühimdi. Karmalar için oyuncuları tespit ederken temel iki kriterimiz aldıkları süre ve potansiyelleri hakkında yapılan değerlendirmelerdi."

"4-5 FUTBOLCUDAN ETKİLENDİM"
"Futbolcularımızda yeterli potansiyelin mevcut olduğunu gördüm. Özellikle beni etkileyen 4-5 futbolcu oldu. Onları da bazı dokunuşlarla yakın gelecekte A Milli Takım'da değerlendirebiliriz. Türkiye, büyük bir ülke. Yetenek keşfi ve eğitimi için yalnızca büyük merkezlere veya batı bölgelerine değil, memleketin tümüne odaklanmak gerekir. Kabiliyet her yerden çıkabilir. Bu noktada Mohamed Salah ve Henrikh Mkhitaryan örneklerini verebiliriz. İlk keşfedildiklerinde hangi takımlarda oynuyorlardı? Bu tür yetenekleri eğitmeyi, onları nasıl yönlendireceğinizi ve organize edeceğinizi bilmeniz gerekir. Antrenörlükteki 40 yıllık tecrübelerim esnasında birçok genç futbolcu ile çalıştım. Çoğu üst noktalara ulaştılar. Şimdi bu deneyimi Türk Milli Takımı'nın gelecek yedi senesine hizmet edecek oyuncuları bulup yükseltmek için kullanmak istiyorum."

"ZEKİ ÇELİK'E TEKLİF GELMEMESİ HAYRET VERİCİ"

Lucescu, geçen yıl düzenlenen karma maçlarında ilk kez çıplak gözle izlediği Zeki Çelik'i A Milli Takım'a davet ettiğini hatırlatarak, "Daha sonra bu oyuncumuz Fransa'nın Lille takımına transfer oldu; ardından da hem kulübünün hem de A Milli Takım'ın ilk 11'inin değişmez ismi haline geldi. Kendisine Fransa'ya gitmeden önce Türkiye'deki büyük takımlardan teklif gelmemiş olması son derece hayret uyandırıcı bir durum" ifadelerini kullandı.

Son dakika Milli Takım Haberleri FutbolArena'da.

Selen Yakıcı İle Top 5 (16 Kasım 2020)