comScore

Galatasaray Galatasaray

Lucescu: "Bir teşekkürü hak etmiyor muyum?"

20 Kasım 2019, Çarşamba 11:17
Lucescu:

Milli Takım'ın eski teknik direktörü Mircea Lucescu, EURO 2020 biletini alan takımla ilgili açıklamalarda bulundu.

FutbolArena - EURO 2020 Elemeleri'nde grubunu ikinci sırada tamamlayarak şampiyonaya katılma hakkı elde eden Milli Takımımız ile ilgili bir önceki teknik direktör Mircea Lucescu açıklamalarda bulundu. Fanatik Gazetesi'ne konuşan deneyimli teknik adam, "Bir teşekkürü hak etmiyor muyum?" dedi.

"YILDIRIM DEMİRÖREN CESUR BİR DURUŞ SERGİLEDİ"
"İzlanda maçından sonra işlerin yürümediğini gördüm ve köklü bir değişime gerek duyduğumuza karar verdim. Başkanımız Yıldırım Demirören ile buluştum. Kendisine takımı yepyeni genç oyuncularla değiştirmemiz gerektiğini, ama bunun kısa vadede başarı için risk de taşıdığını da ilettim. Başkan, çok cesur bir duruş gösterdi ve ‘Tabloyu ben de görüyorum. Bunu yapalım. Arkandayım hocam' dedi. Ama bir terslik vardı. Genç yetenekler vardı ama kulüplerinde oynamıyorlardı. FIFA bir araştırmasında genç yetenekleri çıkarma ve onlara şans vermede Türkiye'yi son sıralarda gösteriyordu. 28 yaş sınırı baz alınan bir başka araştırmada Kıbrıs ile birlikte en yaşlı ülke takımıydık."

"BIRAKTIĞIM TABLOYLA GURUR DUYUYORUM"

"Mesela Zeki Çelik... Zeki alt ligden geldi, çok da başarılı oldu. Türk Başkanlar'a, ‘Bu adamı kaçırmayın' dedim ama kimse dinlemedi. Bakın şimdi ne durumda! Şimdiki kadroya, başardıklarına bakıyorum ve diyorum ki; Türk Futbolu'nun geleceği iki yıl öncekinden çok ama çok daha parlak.. Ve kendi tarafımda geriye dönüp baktığımda kendimi başarılı görüyorum. Bıraktığım tabloyla gurur duyuyorum. Futbolculardan, ülkeme döndüğümde beni mutlu eden telefonlar aldım. Sağolsunlar oyuncularımın çoğu beni arayıp teşekkür etti."

"GENÇLERLE DEFALARCA KONUŞTUM"

"Gençlik operasyonuna ek birkaç şey söylemek gerekirse; Merih Demiral, Kenan Karaman, Berkay Özcan, Suat ve Salih ile defalarca konuştum. Onların Türk Milli Takımı'nın formasını giyebileceklerine inanmaları gerekiyordu. İrfan'ı ilk kez Milli Takım'a çağırdım. Çağlar Söyüncü'yü de unutmayalım. Kendi takımında 1 sene oynamadı. Leicester'ın hocası ile defalarca konuştum. Kendisinden de pes etmeyip hazır olmasını istedim. Çağlar, Merih ve diğer oyuncular, hep diyalog halindeydik.. Ve bakın şimdi, kariyerlerinde büyüleyici bir perde açıldı. O kadar çok şey yaptım ki medya bunu görmedi, bilmedi. Belki 4-4'lük işler yapmadım, belki çok başarılı olamadım ama çalıştım, çok çalıştım."

"ŞENOL GÜNEŞ BENİM BIRAKTIĞIM DÜZENİ BOZMADI"

"Şenol Güneş'e özel bir sayfa açmak istiyorum. Çok zeki ve çok çalışkan bir futbol adamı. Yaptıkları işler ortada. Sağolsun benim bıraktığım düzeni bozmadı, üzerine çok büyük artılar getirerek müthiş bir başarıya imza attı. Tebrik ediyorum. Aramızın iyi olduğunu da düşünüyorum. Kendisine saygım büyük. Tecrübesiyle 2020'de de başarılı olacağına inanıyorum, ona bol şans diliyorum. Türk taraftarlarının da finallerde inanılmaz katkı vereceklerine inanıyorum. Çoğu ülkede olmayan bir bağlılıkları var takımlarına. Hangi ülkede olursa olsun, büyüleyici bir atmosfer yaratacaklarına inanıyorum."

"YABANCI OYUNCU SENİ YUKARI ÇEKMELİ"

"Büyük kulüplerle ilgili anlayamadığım bir şey var. Neden kadrolarının neredeyse tamamı yabancı oyunculardan oluşuyor. Evet iyi yabancı oyuncuları Türkiye'de izleyelim. Taraftar için yayıncı kuruluş için elbette bu harika. Avrupa Kupaları'nda minimum ilkbaharı görüyorsan olur. Yabancı futbolcu, seni Avrupa'da yukarı çeken oyuncudur, Türkiye'deki yarış değil, Avrupa'daki önemli. 32 yaşını geçmiş oyuncuyu büyük paralar vererek almak ve onlardan Avrupa'da verim alamamak. Normal değil. 4-5 tane yetenekli Türk genci o takımda direkt oynayamayacaksa, neden bu yatırımlar!"

Son dakika Milli Takım Haberleri FutbolArena'da!  

Mert Nobre: "Atatürk sadece Türkiye değil dünya lideri"