comScore

Galatasaray Galatasaray

Koronavirüse yakalanan sporcular yeniden spor yapabilir mi?

25 Mart 2020, Çarşamba 11:29
Koronavirüse yakalanan sporcular yeniden spor yapabilir mi?

Bilim Kurulu Üyesi Profesör Doktor Alpay Azap, koronavirüs salgınına yakalanan sporcuların yeniden spor yapmalarında bir engel olmadığını dile getirdi.

FutbolArena - Tüm dünyada hızla yayılmaya devam eden koronavirüs salgını, birçok sporcuyu da etkiledi. Juventus'ta forma giyen Daniele Rugani ile başlayan süreçte birçok sporcu bu salgına yakalandı. Virüse yakalanan sporcuların yeniden kariyerlerine devam edip edemeyecekleri merak ediliyordu. Bilim Kurulu Üyesi Profesör Doktor Alpay Azap, FutbolArena TV'de bu soruya yanıt verdi.

"CİDDİ BİR HASAR BIRAKMAYACAKTIR"
Sporcularda koronavirüs salgını bulaşması sonrası kariyerlerine devam edip edememe sorusunu yanıtlayan Alpay Azap, "Ciddi bir hasar bırakmadığını biliyoruz. İyileşme dönemi 1-2 ayı da bulabilir. Taburcu olduktan sonra herhangi bir hasar kalmaksızın kişiler normal hayatlarına dönüyorlar. Sporcuların vücut kapasiteleri daha da gelişmiş olduğu için onların hasarsız iyileşme oranları çok daha yüksek." dedi.

60 YAŞ ÜZERİ İÇİN NASIL BİR TEDAVİ UYGULANIYOR?

Sağlık Bakanlığı tarafından oluşturulan Bilim Kurulu'nun üyelerinden Profesör Doktor Alpay Azap, FutbolArena TV'de Fatih Terim ile birlikte risk grubunda yer alan hastalara yapılan müdahale yöntemlerini anlattı.

"Bu konuda da yapılacaklar çok belli. Sağlık görevlileri kendilerine verilen rehber doğrultusunda hastalara müdahale ediyor. Eğer kişinin solunum sıkıntısı, ileri yaş, kalp, akciğer hastalıkları, yüksek tansiyon ve bağışıklık sisteminin baskılanıyor olması gibi durumlar varsa mutlaka hastaneye yatırılmadı. Bu risk grubunda birinci basamak için tedaviler ve ilaçlar var. Kısmen fayda sağlayan ilaçlarla başlıyoruz. Eğer buna yanıt alamazsak Çin'den gelen ilacı kullanıyourz. Başka tedavi yöntemleri de var. Bunları uyguluyoruz."

Son dakika Süper Lig Haberleri FutbolArena'da!

FutbolArena Haber Turu (28 Eylül 2020)