comScore

Galatasaray Galatasaray

Jan Olde Riekerink: ''İki sezon arasındaki fark sadece 2 puan''

15 Şubat 2018, Perşembe 14:22
Jan Olde Riekerink: ''İki sezon arasındaki fark sadece 2 puan''

Galatasaray'ın eski Hollandalı çalıştırıcısı Jan Olde Riekerink, Galatasaray'dan gönderiliş süreci hakkında konuştu.

FutbolArena - Galatasaray'ın eski Hollandalı teknik direktörü Jan Olde Riekerink, Vatan Gazetesi'ne verdiği özel röportajda önemli ifadeler kullandı. Riekerink, Galatasaray'dan gönderiliş süreci hakkında da konuştu.

Galatasaray'ın eski Hollandalı çalıştırıcısı Jan Olde Riekerink, Galatasaray'dan gönderiliş süreci hakkında konuşurken Fatih Terim dönemi ile kendi dönemini kıyasladı.


Eski Galatasaraylı Jan Olde Riekerink'ten önemli açıklamalar


"BENİM İÇİN BÜYÜK GURURDU"
Galatasaray Teknik Direktörü olarak yeni sezona başlamak benim için büyük bir gururdu. Fenerbahçe ve Beşiktaş ile aramızdaki farkı kapatmanın zor olacağını biliyordum ama benim motivasyonum da bu oldu.
 
TRANSFER KARARLARINI KİM VERİYORDU?
 
Yeni sezon için yönetim ve teknik heyet birlikte çalışmalıydı. Çünkü transfer için harcayacak paramız çok kısıtlıydı. O dönem her şeyi bir ekip olarak yaptığımızı söyleyebilirim. Transferde yardımcılarım çok önemliydi ve yönetimle iyi bir diyaloğumuz vardı. Çok para harcamadık ama bütün kararları açık bir iletişim kurarak birlikte aldık.
 
DURSUN ÖZBEK NASIL BİR BAŞKANDI?
 
Dursun Özbek'i sadece başkan-teknik adam ilişkisi üzerinden analiz edebilirim. Öncelikle bana Galatasaray'da teknik direktörlük yapma şansını veren odur. İyi bir ilişkimiz oldu. Zaman zaman takımın gidişatıyla ilgili değerlendirmeler yapardık. İlk sorusu her zaman, "Takımın gelişimi ve daha iyi sonuçlar için sana nasıl yardımcı olabiliriz?" olurdu. Takımla her zaman yakından ilgilenirdi ancak teknik konulara hiçbir zaman müdahale etmedi. Bir başkan olarak desteğini hep hissettim. Takımın gelişiminde aktif rol alan ilgili bir başkandı.
 
"TARAFTARI ASLA UNUTMAYACAĞIM"
 
Büyük bir takımı çalıştırırken, taraftarın yüksek beklentilerine karşılık vermeniz gerektiğini bilirsiniz. Galatasaray taraftarından aldığım desteği hayatımın sonuna kadar unutmayacağım.
 
HAKSIZLIĞA UĞRADIĞINIZI DÜŞÜNDÜNÜZ MÜ?
 
Fenerbahçe ve Beşiktaş'la aramızdaki farkı kapatmak için çok ilerleme kaydetmiş olsak bile bazı insanlar bunun yeterli olmadığını düşündü.
 
"BEN GÖNDERİLDİĞİMDE YARIŞIN İÇİNDEYDİK"
 
Ben ayrılırken lider Beşiktaş'la aramızda sadece 5 puan fark vardı ve şampiyonluk yarışındaki rakiplerimizle deplasman maçlarımızı bitirmiştik. Rakiplerimizle maçlarımızı içeride oynayacaktık ve hala yarışın içindeydik.
 
"İKİ SEZON ARASINDAKİ FARK SADECE 2 PUAN"
 
Geçen sezon benim görevden ayrıldığım 20. hafta ile bu sezonun 20. haftası arasında sadece 2 puan fark var. Üstelik bir bu kadar çok transfer de yapmamıştık.
 
ALACAKLARINIZLA İLGİLİ SIKINTI YAŞADINIZ MI?
 
Parayı hiçbir zaman problem etmedim.
 
SNEIJDER'IN TÜRK FUTBOLCULARLA İLETİŞİMİ NASILDI?
 
Bana göre takımın en büyük güç kaynaklarından biri Wesley Sneijder ve Selçuk İnan'ın oyuncu grubuna yaptığı liderlikti. İkisi de Galatasaray için gösterdikleri performans hem de arkalarında bıraktıkları mazi nedeniyle kaptanlığa kadar yükselmişti. Bence bu doğal gelişen bir süreçti ve bir sorun olduğuna inanmıyorum.
 
"BENDEN SONRASI SNEIJDER İÇİN KOLAY OLMADI"
 
Ben ayrıldıktan sonrasının Wesley için kolay geçmediğini biliyorum. Ama o bir profesyonel olarak hareket etti ve sezonu olabilecek en iyi şekilde tamamladı. Wesley çok özel bir futbolcudur. 
 
"HER ZAMAN KAHRAMAN OLARAK KALACAK"
 
Galatasaray'dan ayrılmasıyla ilgili yaşananlar hakkında hüküm veremem. Sadece onun, Sarı-kırmızılı formayla yaşattıklarından dolayı taraftarlar için her zaman bir kahraman olarak hatırlanacağını biliyorum.
 
"TÜRKİYE'Yİ ARTIK DAHA İYİ TANIYORUM"
 
Türkiye'yi çok seviyorum ve bir fırsatım olursa seve seve geri dönerim. Bazı kulüplerle görüşmelerim oldu ancak sonuçlanmadı. Ülkemde ve yurt dışında çalışmak için de bazı teklifler aldım. Ancak doğru fırsatı beklediğimi söyleyebilirim.
 
"TÜRK TARAFTARLAR ÇOK TUTKULU"
 
Türkiye'de takım çalıştırmak büyük bir iş. Taraftarlar çok tutkulu ve her zaman büyük beklentiler içindeler. Takımlar oldukça güçlü ve çok iyi stadyumlara sahipler.
 
"YENİDEN TÜRKİYE'DE ÇALIŞMAK İSTERİM"
 
Galatasaray'ı çalıştırdığım dönemde Fenerbahçe'yi yenerek Türkiye Kupası'nı ve Beşiktaş'ı yenerek Süper Kupa'yı kazandık. Türkiye'deki futbol ortamını artık çok daha iyi tanıyorum. Türkiye üst düzey bir lig ve yeniden orada çalışma fırsatım olmasını çok isterim.

Sarı Kırmızılı takımla ilgili tüm gelişmelere Galatasaray Haberleri sayfasından ulaşabilirsiniz.

FutbolArena akşam haberleri turu (25 Eylül 2018)


Tüm dünyadan anında canlı skorlar burada.