comScore

Galatasaray Galatasaray

İşte Avrupa liglerinin yabancı oyuncu oranları! Süper Lig'in sırası

05 Eylül 2019, Perşembe 13:25
İşte Avrupa liglerinin yabancı oyuncu oranları! Süper Lig'in sırası

Süper Lig'de yabancı kuralı tartışmaları devam ederken, Avrupa'nın önde gelen liglerindeki yabancı oyuncu oranlarını derledik.

FutbolArena - A Milli Takım Teknik Direktörü Şenol Güneş'in "Yabancı sayısının düşürülmesinde fayda görüyorum" açıklamasının ardından yabancı kuralı yeniden tartışılmaya başlandı. Avrupa'nın önde gelen liglerinin yabancı oyuncu oranları ve Süper Lig'in durumunu sizler için derledik.
 

Süper Lig'in yabancı futbolcu oranı


2019-20 sezonuna baktığımızda Türkiye Süper Lig'deki 513 futbolcunun 246'sı yabancı statüsünde yer alıyor. %40'lık bir oran elde eden Süper Lig, Avrupa'nın önde gelen 11 ligi arasında 6. sıranın sahibi oldu. Beşiktaş, Fenerbahçe, Galatasaray ve Trabzonspor gibi takımların başı çektiği Süper Lig, Avrupa'da yabancı oyuncu oranının en düşük olduğu 6. turnuva konumunda bulunuyor.

AVRUPA'NIN ÖNDE GELEN LİGLERİNİN YABANCI OYUNCU ORANLARI
Ukrayna Premier Lig: %24
Rusya Premier Lig: %35
İspanya La Liga: %40
Hollanda Eredivisie: %43
Fransa Ligue 1: %46
Türkiye Süper Lig: %48
Almanya Bundesliga: %52
İtalya Serie A: %58
Belçika Jupiler PRO: %60
Portekiz Liga NOS: %64
İngiltere Premier Lig: %65

RUSYA VE UKRAYNA NEDEN DÜŞÜK?

Rusya'da ve Ukrayna'da AB pasaportu sahibi olmak yerli olmak için yeterli değil. Sadece kendi vatandaşları yerli statüsünde sayılıyor ve yabancı oyuncu transferi sınırsız ancak ilk 11'de 7 tane yabancı oyuncu oynayabiliyor. 

HOLLANDA VE FRANSA DETAYI

Hollanda'da yabancı yasağı yok. İstedikleri kadar yabancı futbolcu transfer edip istedikleri kadar oynatabiliyorlar. Buna rağmen oran %40 düzeyinde bulunuyor.

Fransa'da ekonomik işbirliği içinde olunan ülkelerin futbolcuları da yerli sayılıyor. Bu kural sayesinde neredeyse tüm Afrika ülkelerinden gelen futbolcular yerli statüsünde oluyor. 

İSPANYA LA LİGA'NIN YABANCI KURALI

Premier Lig ile birlikte Avrupa'nın en büyük ligi olan La Liga'da Avrupa Birliği'ne bağlı ülkelerdeki her futbolcu yerli statüsünde. Avrupa Birliği üyesi olmayan ülkelerden üç futbolcu transfer hakkı bulunuyor.

Son dakika Süper Lig Haberleri FutbolArena'da.

FutbolArena Haber Turu (26 Mart 2020)