comScore

Galatasaray Galatasaray

İstanbul'da Dünya Kupası modeli

24 Mart 2020, Salı 00:53
İstanbul'da Dünya Kupası modeli

Futbol sevdamız, “Koronavirus” nedeniyle doğal bir bekleme sürecine girdi. Dünya genelinde liglerin ne zaman tamamlanacağına dair belirsizlik sürüyor. UEFA ise üyelerine Haziran sonuna kadar tamamlanması yönünde zaman planını paylaştı.
 

FutbolArena - Premier Lig için değişik öneriler ve yetkililerden görüşler İngiliz medyasında yer alıyor. Bunlardan biri de İngiltere haritasında merkezi bir konumda yer alan Midlans'da 1 ya da 1.5 aylık hızlandırılmış turla kalan 92 maçın tamamlanması. Gerekli tüm tedbirlerin alınarak maçların Midlans'daki statlarda oynanması konuşuluyor. Seyircisiz de olsa sezonun sağlıklı tamamlanabilme sıkıntısını, oynanmaması durumunda futbol ailesi mensuplarının sözleşmelerden doğacak olası hukuksal problemlerini, kulüplerin gelirleriyle ilgili sorunları ve yayıncı kuruluşların da  mağduriyetini çözecek bir model olarak düşünüyorlar.


 
Koronavirus sorununun ne zaman tamamen kontrol altına alınacağına dair tıp dünyasından gelen haberler, en hızlı çözümün bile 6 ay içinde olacağı. Neticede bu bir öngörü. Çözümden kasıt da tedavi etmekten ziyade yayılmasını kontrol altına alabilmek. İdeal olarak beklenen tedavi çözüm süresi ise en az 1 yıl. Elbette sağlığımızın önceliği tartışılmaz ancak diğer yandan da çok büyük bir endüstri olan futbolda tüm ülke federasyonları kalan sadece 8-9 haftayı bir şekilde tamamlama yönünde çözüm arayışında. Kulüplerin de isteği bu yönde. 
Her gün yeni gelişmeler oldukça İngiltere'nin merkezindeki Midlands için şu anda iç açıcı kelimeler etmek zor. Ölümlerin 23 Mart itibarıyla 335'e yükseldiği ülkede bunların 48'i Midlands bölgesinde. Vaka sayısı ise 624.

 

Tüm bu maddi-manevi sorunları çözmek adına ideale yakın çözümün sıfıra yakın riskte uygulanması gerekiyor. “Kulüpler Birliği karar aldı ve 17 Nisan'da başlayacak” açıklaması çok ciddi sorunları hala bünyesinde taşıyan bir cümle. Hali hazırda sürecek seyahatler, sosyal mesafe korunsa da havalimanlarında ya da seyahatlerde her hafta periyodik olarak temasta olunacak görevliler, antrenman tesislerindeki iletişim ve temizlik, otellerdeki ve stadyumlardaki çalışanlar ve kulüp mensuplarının ilişkileri gibi pek çok soru işareti barındıran kalemler mevcut.

İstanbul'da bir nevi Dünya Kupası modelinin karantina formatında uygulanması hem riskler hem de sağlıklı bir şekilde Süper Lig'i tamamlayabilmek açısından değerli. Vodafone Park, Şükrü Saraçoğlu, TT Arena, Recep Tayyip Erdoğan ve Başakşehir stadyumlarında maçlar oynanabilir. Riva'da çok iyi bir kamp merkezi mevcut. İngilizlerin Midlans'da düşündükleri çözümde VAR sisteminin mobil olarak o şehirde kurulması gündemde. İstanbul'da ise böyle bir dert de olmayacak. Riva hem VAR hem de kamp merkezi olarak fevkalade. 

UYGULAMA NASIL OLMALI?

* Kalan 8 haftanın tüm maçları 1 ay içinde bitecek şekilde planlama yapılabilir.
* Salı-Çarşamba ve Cumartesi-Pazar günlerinde, her kulüp haftada 2 maç yapacak şekilde 5 stadyumda oynanabilir. 
* İstanbul'daki takımlar da dahil olmak üzere tüm takımların konaklaması için pilot oteller belirlenir, otellerin kapasitesine göre sadece bu kulüpler konaklayacak şekilde düzenlenir. Bu otellerin çalışanlarının da dış dünyayla irtibatı kesilmeli ve maçlar tamamlana kadar görev yaptıkları otelde kalmaları sağlanmalıdır. Malzeme teminleri program başlamadan hazırlanmış olmalıdır.
* Kulüp yöneticilerinden de bu süreçte kafilede yer alacak olanlar belirlenir. 
* Maçların başlama tarihinden 15 gün önce tüm Koronavirus testleri yapılmış olan kulüpler pilot otellere yerleştirilir.
* Otelden statlara ulaşım için kullanılacak olan servisler ve çalışanları da pilot otellerde kalmaları gerekir.
* Adil bir uygulama adına İstanbul kulüplerinin de lig maçlarını kendi evlerinde oynamayıp diğer stadyumlarda oynaması sağlanmalıdır.
* Maç dışı günlerde kulüplerin antrenmanları için 5 İstanbul takımının tesisleri ve Riva hizmete açılabilir. Otel çalışanları için uygulanacak olan tüm yaptırımlar, bu tesisler için de 1 ay süresince uygulanmalıdır. Tesis görevlilerinin de dış dünya ile bağlantısı kesilecek şekilde 1 ay orada kalmaları gerekir.
* Kalan 72 maçlık etap süresince görev alacak tüm hakemler Riva'daki kamp merkezinde kalacaklar. Hakemlik dışında zorunlu işleri olan hakemler ya TFF'den affını isteyecek ya da iş yerinden ücretsiz izin alarak katılabilir. Bu esneklik, TFF aracılığıyla kurumlarından sağlanmalıdır.
* Otel, stadyum, antrenman tesisi, otobüs gibi tüm yaşam alanlarının dezenfekte işlemlerinin program başlamadan önce tamamlanması ve periyodik olarak uygulanması gerekir.
* TFF 1.Lig, 2.Lig Beyaz ve Kırmızı Grup'larda kalan 6 hafta için Süper Lig organizasyonun planlandığı tarihlerin sonrasnda benzeri program uygulanabilir.
* En geç Mayıs 15'e (--daha erken de olabilir--) kadar organizasyon tamamlansa dahi UEFA'nın belirlediği süreçlere uygun şekilde bitirilebilir. “Yok artık” diyebilirsiniz, “böyle plan mı olur!” da diyebilirsiniz. “Yazarak bir çırpıda söylemesi ne kolay, büyük ve geniş çaplı bir organizasyondan bahsediyorsun!” diyenler de olabilir. Ancak Süper Lig'de sezon tamamlanacaksa, mevcut olağanüstü durum nedeniyle olağanüstü tedbirlerin uygulanması kaçınılmazdır. “Ne yardan geçer, ne de serden” yaklaşımıyla olmaz. İnsan hayatı her şeyden değerlidir. Nasıl ki Dünya Kupası öncesinde organizasyonun tüm bileşenleri en az 1-2 hafta önce o ülkeye gidip hazırlıklarına başlıyor ve yaklaşık 40-45 gün orada kalıyorsa, bu model titizlikle uygulanarak başarılabilir. 

Aksi durumda F.Bahçe Basketbol takımı oyuncularının ya da Avrupa'da pek çok futbolcunun başına gelenlerden kaçınılması çok zor. Dünya genelinde 17 Mart'ta 7 bin kişinin öldüğü virüsten, 23 Mart akşamında 16 bin sayısına sadece 6 günde geldiğimizi hatırlatırım. Ülkemizde de geometrik olarak sayının artışını gözlemliyoruz. Ölü sayımız 22 Mart akşamı itibarıyla 30'a yükseldi. Test sayısı arttıkça endişelerimiz de artıyor. Bir taraftan #EvdeKal deyip diğer taraftan 18 kulübün oyuncusu, teknik kadrosu, yöneticisi, konaklaması, seyahatleri, antrenmanı, tesis çalışanları gibi yaklaşık 2000 kişiyi büyük özen ve hassasiyetle korumadan bunu uygulamaya çalışmak skandal olur.

Murat Fevzi Tanırlı

FutbolArena Haber Turu (24 Eylül 2020)