comScore

Galatasaray Galatasaray

Infantino'dan Fatih Terim'in VAR tepkisine yanıt

15 Şubat 2019, Cuma 17:50
Infantino'dan Fatih Terim'in VAR tepkisine yanıt

FIFA Başkanı Gianni Infantino, Türkiye düzenlediği basın toplantısında Galatasaray - Benfica maçındaki hakem tepkilerine yanıt verdi.

FutbolArena - FIFA Başkanı Gianni Infantino, Türkiye ziyaretinde basın toplantısı düzenledi. Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Gianni Infantino, Galatasaray - Benfica maçı sonrası Fatih Terim'in ortaya koyduğu VAR tepkisine yanıt verdi.
 

Gianni Infantino'dan Galatasaray - Benfica maçı açıklaması


Bir muhabirin "Dün Galatasaray maçındaki yaşanan hakem hatası vardı. UEFA Avrupa Ligi'nde VAR olacak mı?" sorusunu cevaplayan Infantino, "Biz FIFA olarak VAR sistemine inanıyoruz. FIFA olarak Kadınlar Dünya Kupası'nda Video Yardımcı Hakem'i kullanmayı düşünüyoruz. Şampiyonlar Ligi'nde başladı. Yavaş yavaş ilerleyecektir. UEFA Avrupa Ligi'nde neden olmadığına UEFA'nın cevap vermesi gerekiyor. Mükemmel değil ama olumlu bir gelişme olarak görüyoruz." dedi.

TÜRKİYE'DEKİ VAR SİSTEMİ HAKKINDA
Türkiye'de VAR'ın uygulanma şekli hakkında konuşan Infantino, "Türkiye gibi futbolun çok heyecanlı yaşandığı ülkelerde kaybeden tarafın VAR'ı suçlamasını anlıyorum. Buradaki hakemlerin vasıfları çok yüksek. Heyecan biraz daha düşebilirse VAR'ın gelişmeye devam edeceğini düşünüyorum." ifadelerini kullandı.

MHK'nın VAR hataları nedeniyle istifa ettiğinin söylenmesi üzerine, "VAR konusunda ülkenizde tam olarak ne olduğunu bilmiyorum, istifa ile ilgili de bilgim yok. Şunu görmeliyiz, VAR olumlu oldu, Türkiye'de de olumlu oldu diye düşünüyorum. Eskiden hakem, şimdi de VAR sistemi suçlu. VAR sistemi yavaş yavaş yaygınlaşıyor ve biz de bu sistemin zamana ihtiyacı olduğunu biliyoruz." dedi.

3 TEMMUZ SORUSUNA CEVAP

Bir gazetecinin "3 Temmuz dönemi için pişman mısınız?" sorusunu yanıtlayan Infantino: "Ben 2016'da UEFA'dan ayrıldım. Bu bahsettiğiniz olayla ilgili herhangi bir gelişme var mı bilmiyorum. İsviçre'de yüksek mahkemeye gitti. Bence bu orada bitti. Şu anda Tahkim mahkemesinde de bir dosya var." dedi.

"TÜRKİYE'NİN ADAYLIĞI ETKİLEYİCİYDİ"

Kaybedilen EURO 2024 adaylığını değerlendiren FIFA Başkanı Gianni Infantino, "Türkiye büyük futbol şampiyonalarına ev sahipliği yapabilir. 2024 için Türkiye'nin adaylığı etkileyiciydi. Gelecekte birçok turnuvaya ev sahipliği yapma ihtimalleri var. Ne kadar aday olurlarsa, ben o kadar memnuniyet duyarım." yorumunu yaptı.

YILDIRIM DEMİRÖREN VE İDDAA SORUSU

TFF Başkanı Yıldırım Demiören'in İddaa ihalesini kazandığı yönünde gelen soruyu yanıtlayan Infantino, "Ayrıntılarını bilmediğim bir konu hakkında konuşmaktan rahatsız oluyorum. Benim bir bilgim yok. Ancak UEFA'nın dikkatle takip edeceği bir konu olduğunu söyleyebilirim." dedi.

Son olarak Türkiye'deki yabancı kuralını yorumlayan Infantino, "Ortalama 30 yaşındaki bir yabancının oynamasından ziyade, genç ve yetenekli Türk futbolculara yatırım yapmak daha önemli. Türkiye'de çok yetenekli futbolcular var." ifadelerini kullandı.

FATİH TERİM NELER DEMİŞTİ?

"Devre sonuna kadar toparlar gibi olduk. Golü de bulduk ikinci yarıda. Golden sonra tempomuzu arttırdık ama sefer travma yaratacak başka bir gol yedik. Buralarda bu hataları yapıp golleri yerseniz altından kalmak zor olur. Golden sonra baya düştük. O hata etki yaptı. Pozisyona yakın bazı şeyler var ama net değildi. Pozisyonun da penaltı olduğunu zannetmiyorum. UEFA Kupası'na üvey evlatlık yapıyor. Diğer yanda VAR var, burada yok."

Sarı Kırmızılı takımla ilgili tüm gelişmelere Galatasaray Haberleri sayfasından ulaşabilirsiniz. 

FutbolArena Haber Turu (28 Ekim 2020)