comScore

Galatasaray Galatasaray

Hamit Altıntop, FutbolArena'ya konuştu

22 Ekim 2018, Pazartesi 13:43
Hamit Altıntop, FutbolArena'ya konuştu

Türk futbolunun en kariyerli isimlerinden biri olan Hamit Altıntop, FutbolArena'ya özel gündem yaratacak açıklamalarda bulundu.

FutbolArena - Arda, Emre ya da Fatih Terim kadar gündem olmasa da Hamit Altıntop, Türk futbolunun en kariyerli ismlerinin başında geliyor. Hamit'i farklı kılan bir özelliği var. Mesajları, analiz yeteneği ve kendini ifade edebilme gücü. Daha da yalınlaştırırsak fikri olan futbolcu. “Fırsat doğdu Real forması giydik” dese de kariyerinde hep büyük oynadı. Schalke, Bayern Münih, Real Madrid ve Galatasaray. Almanya'da futbola başlasa da ait olduğu topraklar için milli formayı giydi. O forma altında yılın golünü attı (Kazakistan - Türkiye), 2-0'dan maçı çevirip tur atladığımız EURO 2008'deki Çek maçında kahramanlardan biri.

Başarılarla dolu futbol kariyeri belki de erken bitti. Galatasaray'a geldikten sonra sakatlıklar peşini bırakmadı. Bu nedenle Galatasaray öncesi Real Madrid'te de istediğini yapamadı. 
Ve FutbolArena, Hamit Altıntop'a gündem yorumlatmak içim mikrofon uzattı. Nusret'ten Arda'ya, Arda'dan EURO 2024 tanıtımına, Galatasaray'a, Fatih Terim'e, Galatasaray - Schalke maçından, sözleşmelerde TL'ye geçilmesi ve Türk Milli Takımı'nı seçtiği için pişmanlık duyup duymadığına kadar tüm sorulara “gözümü kapayıp, kulağımı tıkamam konuşurum” diyerek içtenlikle yanıt verdi. 

“TÜRKİYE EURO 2024'Ü HAK ETMEDİ”

Hamit Altıntop'la bululuşunca doğal olarak yakında zamanda Almanya ile yarışıp kaybettiğimiz EURO 2024 yarışını sorarak başladık. Kariyerine Almanya'da başlayıp zirveye çıkan isim;  süreçte yaşananlara, tanıtımda rol alanlara, temsil eden isimlere “içerlemiş.” Öyleki “gözümü kapayıp, kulağımı tıkayamam” diyerek söze başladı. Eski futbolcuya göre kaybetmemizdeki esas unsur futbol tutkusunu gösterememiz ve rakibin futbolda köklü, başarılı Almanya oluşu. Bunu şöyle ifade ediyor: “Tabii ki alınmasını çok istedim. Bu bizim için gençlerimiz içi büyük bir heyecan olacaktı ama olmadı. Bence kazanmayı da hak etmedik. Evet stadyumlarımız güzel ama tribünler dou değil, zeminler kötü. Almanya'da tüm sezon yüzde 95 doluluk oranı var. Hani nerde kaldı bizde futbol tutkusu, sevgisi. Kabul etmek gerek ki Almanya futbolda bizden çok daha köklü ve ikna edici.”

"ALMANYA'NIN PODYUMA ÇIKARDIĞI LAHM BİZİM ÇIKARDIĞIMIZ; DOKTOR, İŞ ADAMI, AVUKAT…"

Hamit Altıntop'un “içerlediğim” dediği ve röportajda da hissederek altını çizdiği konu süreçte yaşananlar ve TFF'nin sunum şekli. “Almanya'da eski takım arkadaşım Lahm, Löv, Rummenigge podyumda. Hepsinin ortak özelliği futbol. Bizde o kadar değer var ama sahnede kim var: İş adamı, müteahhit, doktor, avukat, birinin amcası, yeğeni. Bunları söylemek zorundayım çünkü kedimi sorumlu hissediyorum.”

NUSRET'E GÜLDÜ!

Türkiye, EURO 2024'ü Almanya'ya kaybetti ama kayıp kadar konuşulan, ironi yapılan, komik bulunan ya da desteklenen bir de etçi Nusret vardı. Hamit, Nusret ismini duyunca derin bir nefes aldı, gülerek tepkisini ifade etti ve “Orda Nusret'in işi yoktu. Planlayan ne düşündü bilmiyorum ama bu yanlış bir tercihti. Bu kadar nimetin içinde yanlış bir tercihti. Herhalde o da EURO 2024'ü alalım çok istemiştir ki bu klibe destek vermiş” diye durumu yorumladı.

"ARDA, İSTANBUL GİBİ. NEŞELİ, YETENEKLİ, VİCDANLI AMA SINIR YOK"

Dünyaca bir çok ünlü futbolcuya arkadaşlık eden Hamit'in arkadaşlarından biri de Arda Turan. Malum gündemin şu sıralar en popüler ismi. Nedeniyse şarkıcı Berkay'la kavgası. Doğal olarak Hamit'e arkadaşını da sorduk. İlginç bir yorum yaptı Hamit. “Arda, İstanbul halkını yansıtıyor. Espirili, yetenekli, vicdanlı, merhametli, kendinden emim ama sınır. Sınırı aştın mı her şey birden dağılabiliyor. Arda'nın mutlu ve sağlıklı olmasını istiyorum. Türk futboluna daha verecek birikimi var.”

"SAHİP ÇIKILMAZSA ARDA, EMRE, NİHAT ÇÖP OLUR" 

Hamit'le Arda'yı konuşurken konu birikimlerin değerlendirilmesine geldi. Ünlü futbolcuya göre Türkiye'de vefasızlık ve birikimi değerlendirmeme var. Ve Hamit'e göre bu oyunculardan mutlaka yararlanılmalı. “Bu oyunculara sahip çıkmaz ve kendinize yakın tutmazsanız meyvesini yiyemezsiniz. Başarıları, birikimleri değerlendirilmeli. Yoksa çöpe giderler. Sadece kazandıkları paralar ve anıları kalır.”

"KEŞKE FEDAKARLIK YAPMASAYDIK ÇÜNKÜ BU G.SARAY'A ZARAR VERDİ"

2012'de geldiği Galatasaray'da 4 yıl kalan uzun süre sakatlıklar boğuşan Hamit Altıntop, yeri geldi protesto edildi, parası konuşulduğunda buna itiraz etti. Bu süreç konuşulurken dikkat çeken ve güçlü sözler söyledi. Konun çıkış noktasıysa yerli- yabancı ücretleri oldu. “Türkiye'de yerli-yabancı zaten var. Biz yeri geldi Galatasaray'da aylarca para alamadık, sesimizi çıkarmadık, hakkımızı savunamadık ama yabancılar gününde aldı yine protestoyu biz yedik. Biz fedakarlık yaparak yanlış yaptık. Göz yumduk, kulak kapattık. Sözde iyilik yaptık ama kulübe zarar verdik. Günü geldiğinde paramızı isteyecektik. Çünkü biz esneyince kulüp de esnedi ve kulübü yanlışa itti.”

"EURO SÖZLEŞMESİNİ TL'YE ÇEVİRMEK YANLIŞ"

Konu para olunca Hamit'e yerli oyuncuların TL üzerinden sözleşme yapılması konusunu da sorduk. Hamit, buna itiraz etti. “Bunu masaya oturduğunda yapacaksın. Yapılan sözleşme geriye dönmez. Emirle de olmamalı. Bu benim anlayışıma ters. Zamanında bu sözleşmeler yapılırken ayakları yorganlarına göre uzatacaklardı.”

“BEN SAKATLANINCA FATİH HOCA BU İŞ HAMİTSİZ OLMAZ DEDİ VE MİLLİ TAKIM'A GİTTİ”

2012'de Galatasaray'a gelen Hamit, Fatih Terim'in başında bulunduğu takımla şampiyonluklar kazandı, Ünal Aysal'ın radikal Terim kararı sonrası Mancini gelmiş ancak devamında Galatasaray neredeyse Terim'in geçen sezon takımın tekrar başına gelinceye kadar çalkantı devam etmişti. Hamit, o süreçte Galatasaray'ın yaşamaya başladığı ve devam eden düşüşü önce esprili bir şekilde yanıtladı ardından istikrar dedi. “Aslında o süreç şöyle başladı: (Gülerek) Ben sakatlanınca 2 ay sonra Fatih Terim, galiba Hamitsiz olmayacak dedi ve Milli Takım'ın başına geçti. O süreç maddi sorunlarla başladı. UEFA FFP kriterleri nedeniyle tabiri caizse adam parayı basıp oyuncu getiremedi. Ve ayrıca Galatasaray'da çok sık başkan değişti. Değişmeye devam ediyor. Bi işe başlamadan görevde ayrılıyor. Ne kadar istikrarlı olup, başarılı olabilirsiniz ki!”

"RİEKERİNK YÖENETEMDİ, SOYUNMA ODASINDA ADALETSİZLİK VARDI"

Galatasaray'ın kuşkusuz en çalkantılı olduğu dönemlerde biri de Dursun Özbek dönemiydi. Sık sık teknik adam değişiyor, takım içinde gruplaşma olduğu iddiaları bitmiyor ve Sneijder'in Riekerink dönemimde “yön” verici olduğu konuşuluyordu. Olayların yakın tanığı Hamit Altıntop, “Yönetimin yakın olduğu fikir aldığı oyuncular mutlaka olur ama Sneijder'in karar verici olduğuna inanmıyorum. Riekerink bence yönetimi yapamadı. Çok fazla etki altında kalıyordu. O dönemde soyunma odasında bir adaletsizlik vardı. Bu doğru.”

"TÜRKİYE'Yİ SEÇTİĞİM İÇİN ZERRE PİŞAMLIĞIM YOK; BURADA MERHAMET, VİCDAN VE EL UZATAN VAR"

Futbola Almanya'da başlayan ve başarı adımlarını Almanya'da atan Hamit Altıntop, sıra milli takımı seçmeye geldiğinde Türkiye dedi. Yıldıray, Nuri'den sonra Hamit'in de Türk Milli Takımı'nı seçmesi Almanlar'ı harekete geçirmişti.  Güçlü, Türk futbolcuları Türkiye'ye kaptırmamak için önlem aldılar. Pasaport sınırlamasıyla başlayan bu süreç, oyuncuların ikna edilmesi konusunda yapılan çalışmalarla devam etmişti. Mesut, İlkay bu süreçlerin sonunda Almanya'yı seçtiler. Hamit, “Almanya için oynasaydım gibi düşüncelere hiç kapılmadım. Halkım için kendimi sorumlu hissediyorum. 2012'de İstanbul'a geldim ve benim geleceğim burada.  Bu ülkeyi ev kültürümdem biliyordum sonra Milli Takım'a gelip gitmeye başlayınca öğrendim.  Türkiye'yi çok yoğun yaşadım. Üzüldüm, şaşırdım. Zerre pişmanlığım olmadı. Belki burayı daha iyi tartsaydım benim için her şey iyi olabilirdi. Günün sonunda bu ülkede; hep bir el uzatan, vicdanlı, merhametli, hep bir ışık var. Eşimle burada tanıştım, evlendim, çocuklarım oldu. Benim geleceğim burada.”

"MESELE PASAPORT DEĞİL AHLAKİ DEĞER, ÇALIŞMA, ZİHNİYET" 

Hamit Altıntop, röportajında Türk futbolcuların pasaportları nedeniyle yetenekli olmasına rağmen Avrupa'da oynayamadığı görüşünün yanlış olduğunu da ifade ediyor. Hamit'e göre mesele pasaport değil ahlaki yapı, zihniyet ve çalışma. Bu gerekçenin kolaycılık olduğunu hatta zaafiyeti örtmek için böyle bir gerekçenin arkasına saklanıldığını da düşünüyor. 

"GALATASARAY TURU GEÇER"

Hamit Altıntop, Galatasaray'ın çarşamba günü oynayacağı Schalke maçı öncesi içerde Galatasaray'ı favori gösteriyor. Deplasmandaki maçında  çok zor olacak görüşünde ancak sarı -kırmızılı takımın gruptan çıkacağından da emin. Hamit, “Porto'da Galatasaray çok iyi oynadı. Bence galibiyeti hak etmişti. Schalke genç bir takım ama çok yetenekli bir hocaları var. İçerde Galatasaray'ın kazanacağını düşünüyorum ve toplam 4 gol olur” dedi. 

Sarı kırmızılı takımla ilgili tüm gelişmelere Galatasaray Haberleri sayfasından ulaşabilirsiniz.

ARKADAŞINI GETİR 50 TL BİLYONPUAN AL!