comScore

Galatasaray Galatasaray

GS Transfer: Muğdat Çelik nasıl bir futbolcu? Galatasaray'a katkı sağlar mı?

03 Temmuz 2018, Salı 14:11
GS Transfer: Muğdat Çelik nasıl bir futbolcu? Galatasaray'a katkı sağlar mı?

Galatasaray'da transfer sezonunun ilk imzası olan Muğdat Çelik'i editörümüz Sinan Yılmaz değerlendirdi.

FutbolArena Analiz - Galatasaray, Akhisarspor ile sözleşmesi biten Muğdat Çelik'i geçtiğimiz günlerde renklerine bağlamıştı. Peki, Muğdat doğru bir bir transfer mi? Yerine genç bir oyuncu alınamaz mıydı? Maliyeti uygun mu? Sinan Yılmaz A'dan Z'ye yorumladı.


Muğdat Çelik'in maliyeti ne kadar?


Muğdat Çelik'in 2 milyon TL karşılığında, yani yaklaşık olarak 375 bin euro bedelle Galatasaray'a transfer olduğunu söyleyen Sinan Yılmaz, "Bizim Uğur Karakullukçu'nun deyimi var. 'Galatasaray'da açlık sınırı' diye. Galatasaray yedeklerinin çok maaş almasına atıfta bulunarak söylemişti. Galatasaray'da en az maaş alan futbolcu bundan önce 600 bin euroya Sinan Gümüş, 700 bin euroya Carole falandı. Şimdi Muğdat o açlık sınırını 375 bin euro gibi daha makul seviyelere çekecek. Galatasaray Muğdat yerine Yasin Öztekin ile de sözleşme yenileyebilirdi aşağı yukarı benzer seviyede oyunculardı ancak Yasin Galatasaray ile sözleşme yenilese en az 1 milyon euro alacakken, Muğdat 375 bin euro gibi daha uygun bir ücrete alındı. Galatasaray'ın UEFA ile arasındaki durum da düşünüldüğünde yedeğe böyle ucuz oyuncuların alınmasını maliyet açısından doğru buluyorum" dedi. 

Muğdat'ın bu maaşı Anadolu kulüplerinde de bulabileceğini söyleyen Sinan Yılmaz "Yani Galatasaray'a geldi de zengin oldu gibi bir durum yok. O da kendi açısından bir challenge gerçekleştirdi. Tutunabilirse bundan sonra kariyerinde çıkış yapacak, tutunamazsa da yine bu paralara bir Anadolu kulübü bulur zaten" dedi. 


Muğdat Çelik nasıl bir futbolcu? Kaç yaşında, hangi pozisyonlarda oynuyor? Kariyeri, golleri ve asistleri


Muğdat Çelik'in Gençlerbirliği altyapısından çıktığını söyleyen Sinan Yılmaz, "İlk yıllarında alt liglere kiralandı ve 22-23 yaşlarında Nazilli'de büyük bir çıkış yakaladı. 31 maçta 24 gol attığı bir sezon var. Bu sezondaki patlamasını ise ileriki yıllarda devam ettiremedi. O dönemde kendisi için Nazilli Belediyespor taraftarları 'Dar tiri dat dat, dat tiri dat dat Muğdat' diye tezahurat yapıyordu. Sonra Balıkesirspor'a transfer oldu. Balıkesir ile Süper Lig'de genelde yedekti. Sonra Akhisarspor'a transfer oldu. Akhisarspor'da da genelde yedekti. Hatta bu sezonun ilk yarısına kadar hep hamle oyuncusu olarak görüldü. Bir çok maça yedek başladı, bazılarında hiç oyuna bile giremedi ancak 2. devredeki çıkışla Akhisarspor'un hem Türkiye Kupası'nı kazanmasında hem de ligde kalmasında önemli rol oynadı." dedi. 
28 yaşındaki futbolcunun 1.80 civarında bir boyu olmasına rağmen ilk izlediğinizde çok kısa bir oyuncuymuş gibi göründüğüne dikkat çeken Sinan Yılmaz "Muğdat'ın en önemli eksiği, fiziksel olarak zayıf bir futbolcu olması. Galatasaray'ın eski golcülerinden Necati Ateş ve Ümit Karan da aşağı yukarı 1.80'di ama bu ikili yere çok sağlam basan oyuncular oldukları için ikili mücadelelerde ezilmiyorlardı. Muğdat ise çok kolay eziliyor. Bu yüzden de zamanla santrfordan çok kanat oynamaya başladı çünkü santrfor pozisyonunda rakipler çok daha fazla kümelenir, alanı çok daha fazla daraltır ve dar alanda fiziksel olarak daha çok boğuşmanız gerekir. Muğdat da bu boğuşmadan kaçıp daha çok alan bulabileceği kanatlarda oynamaya başladı" dedi. 

"HEM KANAT, HEM FORVET ALTERNATİFİ"

Galatasaray'da Sinan Gümüş, Garry Rodrigues ve Feghouli'den başka kanat oyuncusu kalmadığına dikkat çeken Sinan Yılmaz, "Üç kulvarda gideceğiniz bir sezonda en azından 5 kanat oyuncunuz olmalı. Galatasaray'da alternatif eksiği vardı ve Muğdat bu eksiği de dolduruyor. Aynı zamanda Gomis ve Eren dışında 3. bir forvet alternatifi de yoktu. Bu eksiği de giderecek. Ayrıca Gomis ve Eren ikisi de pivot özellikli santrforlar. Savunma arkasına koşuları yok, kontra tehditleri yok. Muğdat skor alındığında son yarım saatlerde oyuna girebilecek ve kontralarla rakibi tehdit edebilecek bir oyuncu olabilir" dedi. 
 

Muğdat Çelik transferi gerekli miydi? Yerine altyapıdan bir oyuncu alınamaz mıydı?


Muğdat transferinde en önemli eleştirilerden birinin, "Muğdat Galatasaray seviyesinde değil, onun yerine neden altyapıdan bir oyuncu alınmıyor" noktasında yapıldığını söyleyen Sinan Yılmaz, "Galatasaray'ın potansiyelli genç oyuncuları henüz 17-18 yaşlarında. U21 seviyesine dahi çıkmadılar. Ayrıca son dönemde 2. ve 3. ligleri çok izledim. Bu liglerde üç büyüklerin altyapısından kiralanan çok oyuncu var. Onların bu liglerde bile çok ezildiğine, fiziksel olarak çok yetersiz kaldıklarına tanık oldum. Beşiktaş'ın altyapısının en yeteneklisi Sedat örneğin Balıkesirspor'da 11 olmakta bile zorlanıyor. Altyapılarda son yıllardaki seviye çok düştü. Ayrıca altyapı oyuncuları yedekte bekleyerek, ayda bir maça çıkarak gelişmezler. her hafta 90 dakika maça çıkarak gelişmeleri gerekir. Bunun için de devamlı oynayabilecekleri kulüplere kiralanmaları daha mantıklı olandır. Galatasaray Türkiye'de değil, Borussia Dortmund gibi çok sağlam altyapı eğitimin verildiği bir kulüpten gelen Koray Günter'i üç senedir yedek bekletti ve çocuk bir adım bile gelişmedi çünkü böyle bir gelişim modeli yok. Gençlerinizi sürekli oynayabilecekleri kulüplere pişmeleri için kiralayacaksınız yoksa Muğdat yerine ayda bir Türkiye Kupası'nda oynasın diyerek futbolcu yetiştirilmez" dedi.

"ERMAN KILIÇ TRANSFERİ GİBİ"

Muğdat Çelik'in Galatasaray'da tutunamayabileceğini de söyleyen Sinan Yılmaz, "Bu biraz Erman Kılıç transferi gibi. Fatih Terim bu iki kampta dener. Olmayacak gibiyle belki lig başlamadan bile gönderir ama yedekte pek alternatif olmadığı için bunun olacağını sanmıyorum. Bu sezon deneyecektir. Olacak gibiyle olur, olmayacak gibiyse çıkış kolaylığı zaten Galatasaray'da. Bu transferin Galatasaray'a mali açıdan bir sıkıntı yaratma ihtimali yok" ifadelerini kullandı.

Sarı Kırmızılı takımla ilgili tüm gelişmelere Galatasaray Haberleri sayfasından ulaşabilirsiniz.

FutbolArana Haber Turu (5 Aralık 2019)