comScore

Galatasaray Galatasaray

GS Haberi: Mehmet Helvacı'dan UEFA'nın kararına yorum 'Anlaşma oldukça başarılı'

12 Temmuz 2018, Perşembe 15:39
GS Haberi: Mehmet Helvacı'dan UEFA'nın kararına yorum 'Anlaşma oldukça başarılı'

UEFA, Galatasaray ile yapılan anlaşmayı gözden geçirme kararı aldı. Gözler şimdi UEFA'da… Galatasaray'ın eski yöneticisi Av. Prof. Dr. Mehmet Helvacı konuyla ilgili sorularımızı yanıtladı.

FutbolArena Özel - Galatasaray'ın UEFA'dan transfer kısıtlaması cezası alması sonrası camiada yankılar devam ederken Galatasaray'ın eski yöneticisi ve başkan adayı Prof. Dr. Mehmet Helvacı, FutbolArena'ya konuştu.

Mehmet Helvacı, UEFA'nın Galatasaray ile ilgili verdiği kararın ceza olarak nitelendirilmemesi gerektiğini söyledi.
 

Mehmet Helvacı'nın Galatasaray hakkında FutbolArena'ya verdiği röportaj 


Galatasaray'ın UEFA'dan aldığı cezayı nasıl buldunuz?
"UEFA ile bir anlaşma yapıldı. Tabii bunun içerisinde Galatasaray'a yüklenmiş bazı müeyyideler var ama bunu ceza olarak beyan etmek çok doğru olmaz. Para cezası, oyuncu kısıtlaması, sattığın kadar al kısıtlaması var. Ama bunlar anlaşmanın parçası. Bunu ceza diye yorumlamamak lazım."

O zaman, anlaşmayı nasıl buldunuz?

"Anlaşma oldukça başarılı. Bu şartlarda yapılabilecek en iyi anlaşma. En büyük başarısı da zaten katılma hakkının elde edilmiş olması. Çünkü Şampiyonlar Ligi'ne gitmek demek, ciddi maddi gelir demek. Bu sene bu yapılamamış olsaydı, çok ciddi bir maddi kayıp olurdu. Şampiyonluğa rağmen gidilememiş olsaydı… O yüzden bence başarılı..."



UEFA'nın anlaşmayı gözden geçirme kararı için ne dersiniz?

"Yeni UEFA kuralları çerçevesinde olağan. 2015'te bu kurallar yürürlüğe girdi, daha önce yoktu. Dolayısıyla daha önce yapılan anlaşmalarda bunun olmaması normal. 2016'da yürürlüğe giren 16. madde anlaşmaların gözden geçirebileceğine dair bir hüküm içeriyor. Tabii ki buradan her türlü sonuç çıkabilir ama çıkmaması için Galatasaray elinden geleni yapıyordur."

Ne gibi bir sonuç çıkabilir?

İhtimaller açık. Her türlü sonu çıkabilir. Anlaşma değiştirebilir, ortadan kaldırılabilir, yeni bir anlaşma önerilebilir… Hepsi olabilir.

Röportaj:Kevser İme Şahin
Kameraman:Alper Aydemir


Sarı Kırmızılı takımla ilgili tüm gelişmelere Galatasaray Haberleri sayfasından ulaşabilirsiniz

FutbolArena haber turu (22 Mart 2019)


Tüm dünya liglerinde dünkü maçlar ve sonuçları.