comScore

Galatasaray Galatasaray

GS Haberi: Fatih Altaylı, FutbolArena'ya konuştu! "Fatih Terim parayı bağışlasın kahraman olur"

28 Mayıs 2018, Pazartesi 17:07
GS Haberi: Fatih Altaylı, FutbolArena'ya konuştu!

Süper Lig de 2017-2018 sezonu sona erdi ve biz soluğu Fatih Altaylı'nın yanında aldık. Bu sezon gerek altta gerek üstte çekişmeli geçerken; aynı zamanda tatsız açıklamalara ve olaylara da sahne oldu. Galatasaray'da başkan Mustafa Cengiz oldu, şimdi sırada Fenerbahçe'nin seçimleri var. Fatih Bey ile Galatasaray'ın yanı sıra Fenerbahçe seçimlerini, Aykut Kocaman'ı, Şenol Güneş'i ve Fenerbahçe-Beşiktaş gerilimini konuştuk.

FutbolArena Özel - Galatasaray'ın eski yöneticilerinden Fatih Altaylı, Spor Toto Süper Lig'in sona ermesinin ardından FutbolArena'da önemli noktalara değindi.

Deneyimli gazeteci Fatih Altaylı, Galatasaray'daki seçimden Fenerbahçe'deki seçime, Aykut Kocaman'dan Şenol Güneş'e kadar birçok soruyu yanıtladı.
 

Fatih Altaylı'nın FutbolArena'ya gündemle ilgili verdiği röportaj


Öncelikle hoş geldiniz. Galatasaray ile başlayalım. Bu sene şampiyon oldu. Abdürrahim Albayrak da Mustafa Cengiz yönetimiyle göreve geldi ve bu süreçte etkindi. Galatasaray'da da sevilen bir isim. Siz Abdürrahim Bey'i 5 kelimeyle tanımlar mısınız?
Abdürrahim Albayrak'ın en önemli özelliği: Çok Galatasaraylı. Yani Galatasaray ile yatıp, Galatasaray ile kalkan bir adam. 5 kelime söylemek istesem 5'i de bence: Galatasaraylı, Galatasaraylı... Bu kadar Galatasaray'ı yürekten seven ve vaktini, parasını, emeğini, aklını, her şeyini Galatasaray'ın hizmetine bu kadar veren başka birini tanımıyorum açıkçası.

"FATİH TERİM 65 YAŞINDA GALATASARAY'DA YENİDEN DOĞDU"

Terim'e geçmek istiyorum buradan. Ne dersiniz?

Fatih Terim Milli Takım'da ne kadar başarısız olduysa, Galatasaray'da o kadar başarılı oldu. Milli Takım'daki tavrını, halini özellikle kebapçı Selahattin ile yapmış olduğu kavgayı en sert eleştiren isim ben oldum. Keza Avrupa Şampiyonası'ndaki olan, biten olayları da çok sert eleştirdim ama Fatih Terim Galatasaray'da başka bir kimlikte. Orada bir uyum var aralarında... Galatasaray'a geldi, hakikaten çok başarılı bir sezon geçirdi. Tavrı, o geçmişteki tavrından hayli uzaktaydı. O nobran, o sert, o öfkeli tavırda değil; gayet yumuşak, yönetimle uyumlu, egosunu baya törpülemiş bir görüntü sergiledi. O yüzden de Fatih Terim Galatarasay'a çok iyi geldi. Ama belli ki Galatasaray'da Fatih Terim'e iyi gelmiş. Fatih hoca 65 yaşında Galatasaray'da yeniden doğdu, taze bir başlangıç yaptı.

"YILDIRIM DEMİRÖREN SİYASİ ETKİ ALTINDA BUNALMIŞ BİRİ"
 

Fatih Terim ile TFF arasındaki tazminat davası Terim'in lehine sonuçlandı. Fatih Hoca en başta istifa etmek istiyor, TFF kabul etmeyip kısa süre sonra kovuyor. Ne dersiniz?

Federasyon Başkanı, Federasyonu Başkanı falan değil ki. Federasyon Başkanı'na birileri bir şey söylüyor, o da onu yapmaya çalışıyor. Siyasi etki altında bunalmış bir adam. Belli ki Fatih Terim'i de TFF Başkanı kovmuyor, daha yukarıdaki bir otorite diyor ki: Bunu buradan kovun. Bu açıdan baktığınız zaman da zaten söyledim: Fatih Terim etik olarak haksız, hukuki olarak haklı.

"TFF BAŞKANI ENAYİLİK YAPTIYSA..." 

Tazminatı almak hakkı o zaman. Ama siz bağışlamasını söylediniz.

Çok açık söylüyorum. Bunu artık kimse anlamıyorsa delireceğim hakikaten. İstifa ettin mi sen? Ettin. İstifa neden ettin? Haksız olduğunu bildiğin için ettin. E demek ki bu parayı da normalde senin gözden çıkarmış olman lazım, istifa ettiğine göre. Federasyon Başkanı bir enayilik yaparak biz seninle 1 sene daha çalışacağız deyip 2 gün sonra kovuyorsa eğer; senin hala bu parayı hak etmediğine dair baştaki inancın sana "Ben bu parayı alırım, buraya bağışlarım" dese, ne olur? Fatih Terim'in o paraya ihtiyacı mı var bu saatten sonra? E o zaman al bağışla kahraman ol. Kardeşim ben alın teriyle kazanılmış bu parayı götürüp Mehmetçik Vakfı'na bağışlıyorum dese ne olur? Şahane olur.

Peki, o zaman Fenerbahçe'ye geçelim. Fenerbahçe'de önümüzde seçimler var ve sert geçecek. Siz hep Aziz Yıldırım'ı şanslı görüyordunuz, şu an ne düşünüyorsunuz?

Dönmüş vaziyette. Yani Aziz Yıldırım'ın şansı artık hemen hemen kalmamış görünüyor. Tabii siyasetin de çok etkin olduğu bir nokta haline geldi Fenerbahçe seçimleri. Bugün Cumhurbaşkanı'nın seçim kampanyası yüzünden Faruk Acar'ın Aziz Yıldırım'ın yanında görüntü verdiğini, hatta belki yönetiminde yer alacağını görüyoruz. Ak Parti'nin Aziz Yıldırım'a çok büyük desteği olduğu açık ortada. Niyesini ben bilmem. Aziz Yıldırım'ın çok fazla siyasete dayanmış olması kongrede aleyhine bir rüzgar esmesine sebep olabilir.

"AZİZ YILDIRIM FENERBAHÇE'Yİ ÇİFTLİĞE ÇEVİRDİ"

Aziz Yıldırım uzun süredir görevde. Yıldırım yönetimi için ne dersiniz?

Astığım astık, kestiğim kestik yönetim anlayışı... Milyonlarca dolarlık bir takım kurup başına Türkiye liginde amatör ya da 2.,3. ligde takım yönetme kapasitesine sahip İsmail Kartal gibi birilerini; veya Konyaspor'da teknik direktörlük yapma kapasitesine sahip Aykut Kocaman gibi birilerini getirdiği zaman da taraftar deli oluyor. Aykut Kocaman'ı getirirsin; şahane futbol oynanır, çok güzel olur, eyvallah. E buna mukabil başarılı olmuş teknik direktörü patır kütür, Fenerbahçe taraftarının da çok sevdiği beğendiği, gayet iyi top oynatan Ersun Yanal'ı kovuyor. Yerine İsmail Kartal'ı getiriyor. Onu kovuyor, Aykut Kocaman'ı getiriyor. Arada birkaç başka yabancılar geliyor, gidiyor. Yani orayı kardeşiyle beraber bir çiftliğe çevirmiş olması, sonunda taraftarın kafasını attırdı.


 
"AZİZ YILDIRIM GALATASARAY'IN 2 YILDIZINI TAKTI" 

Buna mukabil Aziz Yıldırım Fenerbahçe tarihinin gelmiş geçmiş en başarısız başkanlarından bir tanesi olarak tarihe geçti. Galatasaray'ın 2. yıldızını taktı Aziz Yıldırım. Başkan olduğu dönemde Galatasaray'ın en başarılı olduğu yıllar yaşandı. Galatasaray geriden gelerek, şampiyonluk sayısında Fenerbahçe'yi geçti. Daha bir sürü konuda Fenerbahçe'nin önünde oldu. Avrupa şampiyonu oldu. 20 yılda 10 şampiyonluk elde etti. Ali Koç da çok niyetli, istekli, çok profesyonelce davranıyor. İl il üyelerin evlerini geziyor. Yani Koç ailesinden bir kişinin böyle şeyler yapması pek düşünülemez. Bu çabaların bir karşılığı olacaktır diye düşünüyorum. Fenerbahçe için de Türk sporu için de iyi olur.

"MESELE KAN DEĞİL Kİ; AYKUT KOCAMAN MESLEKTAŞLARINA İHANET ETTİ"

Aykut Kocaman demişken; bu sene futbol dünyasının baş aktörlerinden biriydi...Açıklamalarıyla da gündemdeydi. Ne dersiniz?

Aykut Kocaman Aziz Yıldırım'ın tetikçiliğine soyundu bir anlamda. Yani Fenerbahçe adına o konuşur oldu. Aziz Yıldırım seçim nedeniyle biraz sustu, geriye çekti kendini ve bütün yükü Aykut Kocaman'ın üstüne attı. Aykut Kocaman da abuk sabuk laflarla, abuk sabuk şeylerle hem kendini bir spor adamlığı kisvesinden çıkarıp başka bir noktaya getirdi. Hem de futbola, mesleğine, meslektaşlarına ihanet etti. Mesela son tartışmada... Kafasında kan var mı, yok mu? Kardeşim mesele kan değil ki. Mesele: Kafasına bir şey geldi mi, gelmedi mi? O tribünde yapılanlar normal miydi? Sana olmasını ister miydin, ey Aykut Kocaman? Yok işte sahtekar, yok işte kafasında dikiş yok, kanamadı. Aslında yarılmadı. E noldu? Birkaç gün önce Habertürk Gazetesi çıkardı ortaya raporları. Kafası yarılmış da, tansiyonu 19'a da çıkmış. O yüzden yere düşmüş. Sonuçta 60 küsur yaşında bir adamdan bahsediyoruz. Aykut Kocaman birkaç sene sonra geriye baktığında bu söylediklerinden herhalde çok utanacaktır. Çok pişmanlık duyacaktır ama bir kere gaza geldi, söyledi bunları Aziz Yıldırım adına.


 

Fenerbahçe ile Beşiktaş arasındaki bu gerilime bakalım. Neler oluyor?


Çekişmenin aslında fitilini ateşleyen Beşiktaş Başkanı Fikret Orman'ın son 1 yıldır sergilediği tavır. Fikret Orman, Fenerbahçe-Galatasaray rekabetinin bir kademe daha üstte bir rekabet olduğunu gördüğü ve bu 2 takımın Türkiye'nin en büyük 2 takımı olarak algılandığını bildiği için; kendisini o rekabetin bir parçası yapmak ve Beşiktaş'ı da o seviyeye çekmek amacıyla bir gerilim politikası izledi. Galatasaray buna pek kulak asmayınca, bu tezgaha düşmeyince Fenerbahçe üzerine yoğunlaştırdı tepkilerini Fikret Orman. Sonunda Fenerbahçe ile papaz oldular ve o sevimsiz, tatsız maç yaşandı.

Son olarak: Aykut Kocaman'ı konuştuk bir de Şenol Güneş ile ilgili fikirlerinizi alalım...

Son 1 yıl içerisinde Şenol Güneş'in tavrında bir acayiplik olduğunu görüyoruz hep beraber. Belli ki kendi kulübüyle biraz anlaşmazlıkları var. Sürekli olarak Karadenizliliğin de etkisiyle neredeyse gölgesiyle kavga eder durumda. Herkes bana düşman, herkes bana karşı. Sürekli birilerine laf sokma, laf çarpma. Türkiye'de en saygı gören teknik adamlardan bir tanesi oldu her zaman. O paranoyası bence yersiz. Kimse ona bir saygısızlık, terbiyesizlik yapmadı aslında. Ama o kulüp yönetiminin yönetim anlayışıyla, kendi yönetim anlayışı bağdaşmadığı için; gerek kadro oluşumunda, gerek transferlerde haksızlık yapıldığını düşündüğü için kendine; bundan doğan rahatsızlığını herkese yansıtarak işin içinden çıkmaya çalıştı. Onun için de güzel bir dönem değildi açıkçası.

 İşte Fatih Altaylı ile sezonun enleri:

En Başarılı Başkan: Mustafa Cengiz

En başarılı Teknik Direktör: Fatih Terim

En Flaş Transfer: Valbuena

En Büyük Olayı: Fenerbahçe-Beşiktaş maçı

En Kötüsü: Aykut Kocaman

Yılın Hakemi: Fırat Aydınus

En Dobra Yorumcusu: Ben (gülüyor)

Spor Toto Süper Lig Haberleri FutbolArena'da

Röportaj: Kevser İme Şahin
Fotoğraf: Alper Aydemir

 

20 TL DEĞERİNDE BİLYONPUAN'I HEMEN AL!