comScore

Galatasaray Galatasaray

GS Haber: Mustafa Cengiz'den UEFA kararı açıklaması: 'Müthiş bir şey'

13 Haziran 2018, Çarşamba 21:29
GS Haber: Mustafa Cengiz'den UEFA kararı açıklaması: 'Müthiş bir şey'

Galatasaray Başkanı Mustafa Cengiz, UEFA'nın sarı kırmızılı kulüp hakkında verdiği karar ve yapılan 4 yıllık anlaşmanın detaylarıyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu. 

FutbolArena - Galatasaray Başkanı Mustafa Cengiz, UEFA ile yapılan 4 yıllık anlaşmanın ayrıntılarını beIN Sports Haber kanalında anlattı. 


UEFA'nın Galatasaray'a verdiği ceza


Galatasaray Başkanı Mustafa Cengiz, UEFA'nın cezası ve yapılan 4 yıllık anlaşma hakkında şunları söyledi:

"UEFA TARİHİNDE BİR İLK YAŞANDI"
Galatasaray için milat diyemeyeceğim ama çok önemli bir gün. Daha doğrusu UEFA tarihinde bir yapılandırma anlaşması bir takımla üst üste 2. kez yapılıyor. Göreve geldiğimiz günden itibaren bilgilerimizi kontrol ettik. UEFA ile sayısız görüşmeler yaptık. Şükür ki, Türkiye'deki en yetkili ağızların ve ilk görüşmemizde UEFA'nın kibarca ifade ettiği "men" cezasının olmaması için UEFA'yı ikna ettik. Bu ikna sadece bizim çabamızla olmadı. Taraftarlarımızın 4 aydır olan ayaklanmasıyla oldu. 

"142 MİLYON EURO ZARARLA UEFA'NIN KARŞISINA ÇIKMIŞTIK"

Daha önce UEFA'ya taahhüt ettiğimiz miktar 3 yılda toplam 5 milyon euro cezaydı. Bizim net rapor ve UEFA'nın bağımsız denetçi kuruluşunun raporunda net zarar 147 milyon euro. Yani 142 milyon euro zararla UEFA'nın karşısına çıktık. 28 kat taahütümüzü aştık. 

"BU SADECE BİZİM ÇALIŞMAMIZLA OLMADI"

UEFA 42 bin seyirci ortalamasını, Yellow Friday ve Grey Weekend'i gördük. UEFA bize masamızda en fazla sorunlu görünen kulüp sizsiniz diyerek söze başladı. Bizim son haftada Şampiyonlar Ligi'ne katılacağımız belli oldu. O anda bile görüşüyorduk UEFA ile. En az 35 milyon euro net gelir elde edeceğimizi UEFA biliyordu. Gruplarda puan alamasak bile... Gruplarda ortalama bir puanla çıkarsak 60-65 milyon euro'lara UEFA bizden çok daha iyi biliyordu. 

"UEFA HER YIL İÇİN 2 MİLYON EURO CEZA KESTİ"

Burada UEFA'nın verdiği cezaya bakın. Her yıl için 2 milyon euro ceza kesti. En kötü durumda verdiği ceza %7 bile değil. %6. Müthiş bir şey. Ayrıca bir sınırlama getirdi. 21 oyuncu olduğunda biz sadece 5 oyuncuyu yerli statüsünde oynatacağız. En az 1 kişi alt yapıdan olmak zorunda. Biz totalde 1 oyuncu kaybettik. "ZARAR KOTASINA UYMAZSAK 3 MİLYON EURO DAHA CEZA GELECEK"

Biz 4 yıllık yapılandırma anlaşması yaptık. Bu yapılandırma anlaşmasının içinde 2017/18 de dahil olmak üzere 2020/21 sezonunu kapsıyor. Bize koyulan sınırlanmalar 50-20-10 ve 0. Bu yıl için 50 milyon euro zarar edebiliriz. Önümüzdeki yıl maksimum 20 milyon euro zarar edebiliriz. Sonraki sezon 10 milyon euro ve finalde ise sıfıra gelmek zorundayız. Eğer buna uymazsak 3 milyon euro daha ceza gelecek. 

"TRANSFER KONUSUNDA BANA İSİM SORMAYIN"

Fatih hoca scout ekibiyle birlikte sağlıklı adımlar atıyor. Harvurup harman savuran zihniyetin içine girmeyiz. Galatasaray bir Dünya markasıdır. Galatasaray'ın yeri Şampiyonlar Ligi'dir. Ben size şu transfer yapılacak diye bir şey söyleyemem. Bu konu Abdürrahim Albayrak, Fatih hoca ve teknik heyetle birlikte yapılacak. 


Galatasaray Nagatomo'nun bonservisini alacak mı?


Galatasaray Başkanı Mustafa Cengiz, Nagatomo'nun transferi hakkında yaptığı açıklamada, "Nagatomo çok değerli bir insan. Biz transfer politikasında sadece oyun karakterine değil, futbol kişiliğine de bakıyoruz. Sahada sahtekar futbolcu istemiyoruz. Böyle bir şey görürsek bizimle beraber olmayacağına inanabilirsiniz. Zeki, çevik olması yetmiyor. Ahlaklı da olması gerekiyor. Nagatomo için yapılacak olan fedakarlıkların en üst seviyesinde rakam verdik. Nagatomo, Galatasaray'da oynamak istediğini Inter'e bildirdi." dedi. 

Sarı Kırmızılı takımla ilgili tüm gelişmelere Galatasaray Haberleri sayfasından ulaşabilirsiniz. 

FutbolArena Haber Turu (24 Eylül 2020)