comScore

Galatasaray Galatasaray

GS Haber: Mustafa Cengiz'den transferde Neymar örneği

13 Haziran 2018, Çarşamba 10:48
GS Haber: Mustafa Cengiz'den transferde Neymar örneği

Galatasaray Başkanı Mustafa Cengiz, transferde sözleşme yapılan oyuncularla ilgili çarpıcı açıklamalar yaptı.

FutbolArena - Galatasaray Başkanı Mustafa Cengiz, bundan önce yapılan sözleşmelerin kulübe büyük bir mali yük getirdiğini ifade ederek, bundan sonra daha dikkatli olmaları gerektiğini söyledi. UEFA'dan kadro kısıtlaması cezası gelse bile etkilenmeyeceklerini belirten Mustafa Cengiz, "Şartlar altyapıya dönmeyi gerektiriyor" dedi.
 

Galatasaray Haber: Mustafa Cengiz'den UEFA ve transfer açıklaması


Habertürk Gazetesi'ne röportaj veren Mustafa Cengiz şunları söyledi:

- Kadro kısıtlaması cezası gelir ve sayı 25'ten 21'e düşerse, transferde nasıl bir strateji belirleyeceksiniz?
"Kadromuz aslanlar gibi mücadele ederek, hocamızın doğru davranışlarıyla şampiyonluğa ulaştı. Kadro kısıtlaması gelirse pek etkileneceğimizi zannetmiyorum ama bazı önlemler alacağız. Yüksek maliyetli transferler yapmak istemiyoruz. Sahada ölümüne mücadele edecek bir takım istiyoruz. UEFA şampiyonu olunduğunda Hagi, Taffarel ve Popescu gibi 3 yabancı vardı. Kalan hep bizim çocuklarımızdı. O yüzden altyapıya lafla dönmeyeceğiz. Şartlar da zaten bunu gerektiriyor."

- UEFA'yla yapılan anlaşma ne zaman açıklanıyor?

"UEFA'nın anlaşmayı yarın (bugün) açıklaması bekleniyor. Zor bir süreçti. Göreve geldiğimizde, yetkili spor kamuoyu ‘kesin men cezası alırsınız' diye bakıyordu. Mevcut durum bunu gösteriyordu. Çünkü UEFA'ya 3 yılda 5 milyon Euro'dan fazla zarar edilmeyeceğini garanti eden eski yönetim, 147 milyon Euro zarar etmişti. Söylenenle tutulan arasında 28 kat fark var! Hal böyle olunca, men cezası alacağımızı söyleyenler haklıydı. Federasyon bu süreçte bize çok destek verdi. Eğer G.Saray ilk borçlanmaya başladığı dönemde mali disiplinini sağlasaydı, bugün bu dev borçlarla uğraşmıyor olurduk. 4 ay boyunca her hafta ne yapıyoruz bizi izlediler. Denetimci yetkili buradaydı ve çayımızı dahi içmeyecek kadar katı biriydi. 4 ayın sonunda artışları gördüler. En kötü plana göre yaptığımız savunmanın en iyi hale geldiğini gördüler. Çünkü şampiyonluk yaşadık ve Avrupa kupalarına katılarak minimum 35 ile 50 milyon Euro arasında bir gelir elde ediyoruz. Diğer iki değerli rakibimize de benzer sınırlamalar geldi. Bunlar G.Saray'ın altından kalkamayacağı şeyler değil. UEFA bizim kanadımızı kırmak istemiyor."

"3 ŞANSIM: ALBAYRAK, TERİM VE TARAFTAR"

"Benim üç büyük şansım var; taraftar ve camia, Abdurrahim Albayrak, Fatih Terim. Bunların terazide üçü de eşit. ‘Grey Weekend' müthiş bir aksiyon yarattı. Bazen 10 liralık alışveriş yapan birinin manevi değeri 10 milyondan daha değerli olur. Taraftarı olmayan bir camianın varlığı zaten yoktur. M.United'ın mağazacılık yıllık cirosu yaklaşık 118 milyon Euro... Bizim yarattığımız 760 milyon TL, yani 152 milyon Euro civarında... Göreve geldiğimizde 2.1 milyon zarar vardı. Şimdi müthiş bir artıya geçtik. 2018-19 yılında çok daha iyi rakamlar göreceksiniz. Orada da karın en az cironun yüzde 20'si olması için uğraşıyoruz. 17 bin kombineli seyirci sayısının 42 binlere çıkması da çok önemliydi.”

Galatasaray Başkanı Cengiz, “Örneğin bizim ayda sporcuların seyahati için uçuşlara ödediğimiz para 500 bin TL'yi geçiyor. Bunların içinde sözleşmeden doğan bilet yükümlülükleri de var. Kontratların bize yüklediği yük, 11 futbolcuda 4.5 yıl için 155 milyon Euro. Bu müthiş bir rakam... Bunu temizlememiz gerekiyor. Öncelikle israfı önleyip yeni kontratlarda bu hatalara düşmememiz gerekiyor. Neymar'ı da alsanız bunun amcasının, teyzesinin uçak parasını, otel parasını ödemek gibi saçma bir şey olamaz. Böyle sözleşmeler asla yapılamaz” dedi.

"UÇAK PARASINA 1. LİGDE TAKIM KURARSINIZ"

Uçuş maliyetinin yılda 6 milyonu bulduğunu vurgulayan Mustafa Cengiz, şöyle devam etti:

“Biraz daha üstüne koysanız 1. ligde oynayan takım kurarsınız! Şaka yapmıyorum, sırf uçak gideriyle bunu yaparsınız. Diğer harcamalara girmiyorum bile! Giderleri kısacağız. Maç başına prim sistemini kaldıracağız. Sadece galibiyete prim vereceğiz.”

Sarı kırmızılı takımla ilgili gelişmeleri Galatasaray Haberleri sayfasından takip edebilirsiniz.

Mert Nobre: "Atatürk sadece Türkiye değil dünya lideri"