comScore

Galatasaray Galatasaray

GS Haber: Hakan Ünsal'dan Fatih Terim ve Gomis yorumu 'Ona sormadan...'

17 Eylül 2018, Pazartesi 21:28
GS Haber: Hakan Ünsal'dan Fatih Terim ve Gomis yorumu 'Ona sormadan...'

Galatasaray'ın unutulmaz futbolcularından Hakan Ünsal, Fatih Terim ve Gomis hakkında önemli açıklamalar yaptı.

FutbolArena Röportaj - Galatasaray, Şampiyonlar Ligi'nde Lokomotiv Moskova maçına hazırlanırken, sarı kırmızılı takımın unutulmaz futbolcularından Hakan Ünsal ile sarı kırmızılı takımı konuştuk.


Galatasaray Haber: Hakan Ünsal'ın Fatih Terim yorumu


"Fatih hoca, bizim 1996-2000 arasındaki bütün başarılarımızda en kritik noktaydı. Başlangıç noktasıydı. Bunu şu yüzden söylüyorum. Ben de dahil üç arkadaşımız. Fatih Terim göreve geldiğinde aslında Galatasaray'da yoktuk. Gitmiştik yani. O geldikten sonra, son anda biz Galatasaray'da kaldık. Bir önceki sezon iyi geçmemişti bizim adımıza. Benle birlikte yanlış hatırlamıyorsam Okan ve Ergün de gönderiliyorduk. Dolayısıyla geldikten sonra bizi tutarak belki de o kadronun oluşturulmasındaki en önemli kararı verdi."

"ÇALIŞTIĞI EN İYİ FUTBOLCULAR BİZDİK"
"O kadronun içindeki futbolcuların hepsinin, kariyerlerindeki en önemli kilometre taşlarından biridir Fatih Terim. Sonraki dönemde de bir çok oyuncu ile çalıştı ama sanırım o da bunu söyleyecektir, o dönem çalıştığı futbolcular herhalde gelmiş geçmiş çalıştığı en iyi futbolculardır." 

FATİH TERİM'İN FARKI

"Oyuncuyu anlayabilme, ondan ne alabileceğini öngörebilme ve nasıl alacağını bilme işi Fatih hocada doğal bir yetenek. Bu durum otomatik olarak onu diğer teknik adamlardan farklı bir yere koyuyor. Oyuncular da zaten var olan potansiyellerini ortaya çıkarabilecek bir şey arıyorlar. Bazen futbolcular kendilerinin ne kadar iyi olduğunu, neler yapabileceğini oluşan şartlardan dolayı göremiyor. O yüzden o öngörü hakikatten çok farklı bir şeydir. Bir maç oynanırken, oyuna müdahale edebilmek nasıl bir teknik adamlık becerisi ise bu da öyle. Kadro oluşturabilmek, hangi oyuncudan ne alabileceğini bilmek Fatih hocada fazlasıyla var. Farkı da buradan çıkıyor."


GS Haberleri: Galatasaray'da Fatih Terim dönemi soyunma odası anıları


"Soyunma odalarında, işler iyi gidiyorsa sıkıntı yoktu. Neşeli ve güzel geçiyordu ama kötü gidiyorsa, bayağı bir fırtına kopuyordu. Maç berabere ise veya mağlup durumdaysak, soyunma odasında çıt çıkmazdı. Herkesin kafası önde olurdu. Beklerdik ne zaman gelip esecek diye. Geldikten sonra 3-5 dakika konuya girmez Fatih hoca. Ondan sonra teker teker başlar. Kim ne yaptı, ne ettiyse... Ama bu şu manaya gelmesin. Küfür, hakaret falan eder gibi düşünülmesin! Uyarıları kendine has, kendisine özgü cümlelerle, tanımlamalarla yapardı. Farkı da oydu."

"Hoca oyunculara, o dönem kullandığımız tabirle sallardı ama çok hakaretamiz şeyler değildi bunlar. Hem kızgınlığını, hem de ne istediğini anlatırdı. İşin sonunda sen de o fırçayı yemiş olarak sahaya çıkar ve sen de hıncını rakipten çıkarırsın."


Galatasaray Haberi: Hakan Ünsal'ın Bafetimbi Gomis yorumu


"Gomis kadar gol atabilecek futbolcuyu o rakamlara alamazsınız şu an. Yok öyle bir oyuncu. Varsa da Gomis'ten 2 kat daha maliyetli almak zorundasınız. Dolayısıyla elinizde gol kralı olmuş, rekor kırmış, takımla ve taraftarla iç içe girmiş bir oyuncu varken, bunu o fiyata satmak... Yerine benzer kalitede bir adam alınsa bugün zaten kimsenin itirazı olmazdı ama yerine adam alınmayınca üstüne Şampiyonlar Ligi'nde çekilen güzel kura da gelince tepki oldu." 

"Bundan sonra ligde ve Şampiyonlar Ligi'nde beklenen sonuçlar alınamazsa önce yönetime yazar ama şunu da biliyorum ki, yönetim Fatih hocadan izin almadan hiçbir futbolcuyu satamaz ve Fatih hoca söylemeden hiçbir oyuncuyu alamaz. Bu çok net. Yönetim yeni oyuncu alacağız demişti, mutlaka öyle yada böyle alması gerekirdi. Birçok şey söyleniyor ama yönetimin sözünün arkasında durması gerekiyordu. Sözün ötesinde bu çok ciddi bir ihtayaçtı. Eren ile birlikte oynayacak olmanın dezavantajlarını yaşayacak Galatasaray. Özellikle iç sahada yaşayacak. iç sahada o baskıyı kurulduğunda ceza sahası içinde golü atacak oyuncuya ihtiyaç var. Deplasmanlarda bir şekilde idare edebilir çünkü çok hızlı oyuncular var Galatasaray'ın çok çabuk kaleye iniyorlar"

"EREN PSİKOLOJİK OLARAK HAZIR DEĞİL" 

"Eren'in futbolculuk kariyerini bir kenera bırakalım bence psikolojik açıdan böyle bir duruma hazır değil. Gomis'ten sonraki beklentiyi karşılayabilmek için mental olarak hazır değil. Bunu kaldırabilmesi zor görülüyor. İnşallah başarır."


Galatasaray Haberler: Hakan Ünsal'ın Şampiyonlar Ligi yorumu


"Şampiyonlar Ligi kurası gayet güzel, daha ne olsun? Abdürrahim Albayrak ve Mustafa Cengiz gitmişlerdi. Onlar eliyle çekse herhalde bunu seçerlerdi. Bu kadar olur yani. Ama bu şu demek değil. Çok kolay grup, rahat rahat çıkarız demek değil. Çünkü Şampiyonlar Ligi her zaman tehlikelidir. Dengeli bir grup. Galatasaray lider de olsa üçüncü de olsa şaşırmam. Çok birbirine yakın takımlar var. Eğer Galatasaray bugün Gomis ile devam ediyor olsaydı 1 veya 2 banko derdim."

"SERGEN BİZİ GAZLIYORDU" 

"UEFA Kupası dönemi, bizim takımdaki futbolcuların bireysel performanslarının tavan yaptığı bir dönemdi. Öyle bir dönemdi ki biz Şampiyonlar Ligi kuralarından önce, şehri güzel olan, güçlü bir takım çıksın isterdik. İşi o kadar farklı bir boyuta taşımıştık. İstediğimiz takımlar Barcelona'lar, Real Madrid'ler, Manchester United'lar, Chelsea'lerdi. Artık otomatikleşmiş bir oyun anlayışımız vardı. Ben kendimden örnek vereyim. Ne yapacağımı düşünmeden, ayaklarım otomatik olarak Bülent Korkmaz'ın kademesine gidiyordu. Veya hücum ediyorsak otomatik olarak bindirmeyi yapıyordum çünkü Hagi'nin o topu atacağını biliyordum. Veya Okan'ın, Emre'nin atacağını biliyordum. Bu kadar birbirini iyi tanıyan bir takım, işin sonunda oynadığın rakipler kim olursa olsun hepsini yeniyorduk. Onları yenerken Sergen Yalçın bizdeydi. Oynayamıyordu. Bize gaz veriyordu. Mesela İtalyanlarla oynayacağız. "Bu İtalyanlar boğadır, üzerinizden geçerler sizin" diyordu. Geçiyorduk, İspanyollar geliyordu. İspanyollarla ilgili aynı şeyi söylüyordu. Onları da geçiyorduk Almanlar geliyordu, bu kez Alman Panzeri bunlar sizi mahvederler diyordu. Böyle diye diye bizi finale kadar çıkarttı. Finalde de İngilizleri hem iyi oyun, hem de biraz da Taffarel sayesinde yenmesi bildik."

"HAGİ SÖYLEMİŞTİ"
"O dönem çok fazla üst düzey maç oynuyor olmamız devamlı aynı rakiplerle oynamamız başka bir seviyeye taşımıştı bizi. Hem oyun hem mantalite olarak. Maç bitti, kazandık, eğlendik ama yarım saat sonra ne yaptık biz diyorsun, tahmin edemiyorsun. Dünya Kupası'nda da öyle oldu, UEFA Kupası'nda da öyle oldu. Tamam ülkeye kupa getirdik. Statta kutladık, soyunma odasında fotoğraflar falan ama bitti yarım saat sonra... Hagi o zaman bir şey söylemişti. Bugün daha iyi anlıyorum. "Şu an ne yaptığınızın farkında değilsiniz. Bunu 5 yıl sonra anlayacaksınız" dedi. Şu an 17 yıl geçti ama hala anlıyorum. Biz ilk olarak uçakla havaalanına indiğimizde, insanları gördüğümüzde ne yaptığımızı anladık. Havaalanı zaten ağzına kadar doluydu bir de sahilden Taksime kadar giden bütün yolu düşünün kilometrelerce yol insan doluydu. Orada olayın büyüklüğünün farkına vardık."

Sarı Kırmızılı takımla ilgili tüm gelişmelere Galatasaray Haberleri sayfasından ulaşabilirsiniz. 

Selen Yakıcı İle Top 5 (16 Kasım 2020)