comScore

Galatasaray Galatasaray

GS Haber: Belhanda ve Hasan Şaş'ı bekleyen ceza! Emin Özkurt FutbolArena'ya değerlendirdi

04 Eylül 2018, Salı 19:45
GS Haber: Belhanda ve Hasan Şaş'ı bekleyen ceza! Emin Özkurt FutbolArena'ya değerlendirdi

Spor Hukukçusu ve Avukat Emin Özkurt, PFDK'ya sevk edilen Hasan Şaş, Belhanda ve Emre Belözoğlu'nu bekleyen cezalar hakkında konuştu. 

FutbolArena Özel - Spor Toto Süper Lig 4. haftasında oynanan maçların ardından PFDK ceza yağdırdı. Belhanda, Hasan Şaş ve Emre Belözoğlu'nun PFDK'ya sevk edilmesinin ardından olası cezalar hakkında Spor Hukukçusu ve Avukat Emin Özkurt, FutbolArena'ya konuştu. 


Galatasaray Haberler: Belhanda kaç maç ceza alacak?


Galatasaray'ın Trabzonspor ile oynadığı maçta doğrudan kırmızı kart gören Younes Belhanda, 02.09.2018 tarihinden itibaren tedbirli olarak PFDK'ya sevk edilmiştir. Younes Belhanda'nın PFDK'ya sevki Talimatın 43. maddesinden yapılmıştır.

Emin Özkurt, Belhanda'nın durumuyla alakalı olarak, "Anılan madde incelendiğinde kural dışı hareketlerde ikili ayrım bulunmakta olup “Sert ve Ciddi Faul Yapan” futbolculara 2 ila 4,  “Şiddetli Harekette Bulunan” futbolculara 3 ila 6 maç arası resmi müsabakadan men cezası öngörülmektedir. PFDK ve Tahkim Kurulu'nun daha önceki benzer olaylarda verdiği cezalar incelendiğinde; “Sert ve Ciddi Faul” topla oynama esnasında görülen kırmızı kartlar için başvurulan ceza olup “Şiddetli Hareket” ise topun oyun dışı olduğu veya topsuz alanda meydana gelen ihlaller için başvurulan cezadır." ifadelerini kullandı. 
"BELHANDA'YA 2 İLA 4 MAÇ ARASI CEZA MUHTEMELDİR"

Younes Belhanda'nın bahse konu eylemi incelendiğinde, top oyunun içerisinde ve pozisyon anında kırmızı kart görmesi itibarı ile futbolcunun “Sert ve Ciddi Faul” kapsamında 2 ila 4 maç resmi müsabakadan men cezası alması muhtemeldir.


Galatasaray Haberleri: Hasan Şaş'ın PFDK'ya sevk edilmesi


Galatasaray'ın antrenörü Hasan Şaş'ın da aynı maçta karıştığı olay neticesinde Talimatın “sportmenliğe aykırı hareket” kapsamında 36. ve “hakaret” kapsamında 41. maddelerden sevk edilmiştir.

EMİN ÖZKURT: "HASAN ŞAŞ'IN CEZASI..."

Sevk gerekçelerinin yayınlanmamasından ve olaya ilişkin görüntülerin mevcut olmamasından hareketle Hasan Şaş'ın 36/1 (c) kapsamında 1 ila 3 maç ve 41/1 (c) kapsamında 2 ila 5 maç arası resmi müsabakadan men cezası alması söz konusu olabilir.

Talimatın 36/2 maddesi uyarınca Hasan Şaş'ın 36/1 kapsamında alacağı 1 ila 3 maç kapsamında cezanın, Disiplin Kurulu'nun takdir yetkisine göre para cezasına çevrilebilmesi ihtimali de bulunmaktadır. Eğer böyle bir durum söz konusu olursa, Hasan Şaş'ın almış olduğu 1 ila 3 maç resmi müsabakadan men cezası; 13.000 TL ile 65.000 TL arasında para cezasına çevrilebilecektir.

Emre Belözoğlu ise Talimatın 44. maddesi uyarınca “Saldırı” eyleminden dolayı 04.09.2018 tarihinden itibaren tedbirli olarak PFDK'ya sevk edilmiştir.

Emin Özkurt son olarak Emre Belözoğlu'nun 5 ila 10 resmi müsabakadan men cezası alma olasılığının bulunduğunu söylerken, "Maç sonrasında soyunma odasına giderken taraftarlarla yaşanan arbede esnasında Erzurumspor yöneticisi olduğu ifade edilen bir şahsa yumruk attığı kameralara yansıdığından sevk maddesinin 1. fıkrası (a) bendi uyarınca 5 ila 10 resmi müsabakadan men cezası alması olasıdır. Ayrıca, aynı talimatın 35. maddesine göre Emre Belözoğlu, resmi müsabakadan men cezasının yanı sıra 13.000 TL ile 65.000 TL arasında bir para cezası ile de karşı karşıya kalabilir." ifadelerini kullandı. 

Süper Lig Haberleri FutbolArena'da!

BİLYONER'E ÜYE OL, 10+10 TL BİLYONPUAN'I HEMEN AL!