comScore

Galatasaray Galatasaray

Galatasaray'ın golcüsü Bafetimbi Gomis'in istatistikleri

16 Temmuz 2017, Pazar 23:53
Galatasaray'ın golcüsü Bafetimbi Gomis'in istatistikleri

Galatasaray'ın yeni golcüsü Gomis'in geçen sezonki istatistiklerini inceledik...

FutbolArena Analiz - Galatasaray gelecek sezon santrfor pozisyonunu Fransız golcü Bafetimbi Gomis'e emanet etti. Peki Gomis geçen sezon Ligue 1'de nasıl bir performans sergiledi? Gelin birlikte bakalım...


Bafetimbi Gomis nasıl bir futbolcu?


Geçen sezon Ligue 1'de en az 10 maç santrfor oynamış 32 futbolcu bulunuyor. Bu 32 futbolcu içinde Gomis'i değerlendirmeye aldık.

90 dakika başına 3 şut atan Gomis, Ligue 1'in en çok şut çeken 7. santrforuydu. Bunların 0.4'ünü ceza sahası dışından, 0.5'ini kale sahası içinden 2.1'ini de ceza sahası içinden çekti. 
Gomis geçen sezon kale sahası içinden Cavani'den sonra en çok şut atan oyuncuydu. Bu onun fiziksel olarak gücünün de bir göstergesi. Ceza sahası dışından ise 21. sırada yani pek geriye gelip şut atmayı düşünen bir isim değil ancak Östersunds maçında hiç top alamadığı için Fransa'da yapmadığı şeyleri de denemek zorunda kaldığını gördük.
Gomis aynı zamanda bu 90 dakika başına 3 şutun 2.5'unu açık oyunda kaydetmiş ve açık oyunda en çok şut atan 4. santrfor. 

GOMİS'İN İSABETLİ ŞUTU FARK YARATTI
Gomis toplam 91 şut atarken bunların 49'unda isabet sağlayarak şut isabet oranında fark yarattı. En çok isabetli şut atan 2. golcüydü ama onu geçen Cavani'nin 142 şutta 66 isabeti bulunuyordu. 

Öte yandan sadece 10 şutunun bloke edilmesi de önemli bir rakam. Lacazette, Falcao gibi golcüler şut kalitesi konusunda Gomis'in gerisinde kalmışlar. 
Gomis şutlarının 55'ini sağ, 16'sını sol ve 20'sini de kafayla vurmuş. Sağ ayakta 4. sırada. Sol ayağını Lacazette ve Balotelli gibi golcülerden çok daha fazla kullandığı dikkat çekiyor. Kafayla şutta ise 5. sırada. 


Bafetimbi Gomis'in attığı goller


Gomis gollerinin 7'sini kale alanı içinden atmış ve bu alanda 11 kale sahası içi gol atan Cavani'den sonra 2. sırada. 12 golü ceza sahası içinden bir golü de ceza sahası dışından kaydetmişti. 

Gomis'in gollerinin 3'ü penaltıdan, 3'ünde gelen duran topa yaptığı vuruşlarla ve 14'ü de açık oyunda. 
Gomis penaltıları çıkardığımızda attığı 17 golle gol krallığında da 3. Lacazette 18'e, Cavani de 28'e düşüyor penaltıları çıkarınca. 
Gomis aynı zamanda 20 golünün 14'ünü sağ, 2'sini sol ayakla atarken 4 golü de kafayla attı. 

GOMİS'İN DRİPLİNGLERİ
Gomis 90 dakika başına 1.4 dripling denemesi ile 14. sırada. Boyuna ve fiziğine rağmen adam geçme denemeleri olan bir isim. Bunlarda başarı oranı da hiç fena değil. 90 dakika başına 0.9 dripling yapabiliyor yani yaklaşık her maç bir kez adam geçiyor ve Fransa Ligue 1'de santrforlar arasında bu alanda 11. 

GOMİS'İN TOP KAYIPLARI
Gomis 90 dakika başına ortalama 2 top kontrol hatası yapıyor ve bu konuda gayet iyi. En az top kontrol hatası yapan 6. golcü ve sık topla buluştuğunu hesaba katarsak top kontrolü iyi diyebiliriz. Ayağındaki topu kaybetme ortalaması da 1.7 yine bu konuda iyi top sakladığını söyleyebiliriz.
 

Bafatimbi Gomis'in savunması iyi mi?


Gomis'in top kapması ise maç başına 0.5 ile 20. yani çok yüksek pres yapan bir oyuncu sayılmaz. Pas kesmede de 32 oyuncu arasında 30. sırada. Takım savunmadayken topun arkasına geçiyor ama top rakipteyken hareketli ve pres gücü yüksek bir golcü diyemeyiz. 

Maç başına 1.1 faul alırken 1.4 de faul yapıyor. Fazla faul yapılan ve faul yapan bir oyuncu değil.

Buna karşın gördüğü 6 sarı kartla en çok sarı kart gören 2. santrfor. Kırmızı kart ise hiç görmemiş. 

35 kez ofsayta kalmış ve 63 kez ofsayta kalan Cavani'den sonra en çok ofsayta düşen santrfor olmuş. 

Bu arada ilginç bir istatistik. Kendi ceza sahası içinden 44 kez ile en çok pozisyon uzaklaştıran santrfor da Gomis olmuş. Bu Marsilya'da Gomis'in rakiplerin kullandığı duran toplarda kendi ceza sahasında sağlam savunma yaptığını gösterir. 
Gomis aynı zamanda 5 kez rakiplerin şutunu bloke etmiş ve bu alanda da lider. 7 kez pas bloklarken hiç orta bloke etmemiş. 


Gomis'in hava topu nasıl?


1.84'lük Gomis 90 dakika başına 4.7 kez hava topuna çıkıyor ve bu alanda ortalama seviyede. Bunların 2.2'sinde başarılı 2.5'inde ise başarısız oluyor. Gomis'in hava topu hakimiyeti Fransa ligi forvetleri arasında ortalamanın biraz üstü diyebiliriz. 

90 dakika başına 0.8 kilit pas ile bu konuda da 19. yani ortalama. Gomis'in 3 de asisti bulunuyor. Bunlardan biri orta, biri ara pası ile...

FutbolArena haber turu (17 Temmuz 2018)


Tüm dünya liglerinde dünkü maçlar ve sonuçları.