comScore

Galatasaray Galatasaray

Galatasaray'dan Yunanistan'da şok tavır! Kafile İstanbul'a döndü

12 Temmuz 2021, Pazartesi 19:58
Galatasaray'dan Yunanistan'da şok tavır! Kafile İstanbul'a döndü

Galatasaray kafilesi, Olympiakos maçı için gidilen Yunanistan'da yetkililerin tavırları nedeniyle geri döndü.

FutbolArena - Galatasaray kafilesi, Olympiakos maçı öncesi Yunanistan'daki görevlilerin yeni PCR testleri istemesi ve 2 saat havalimanında bekletilmesi nedeniyle İstanbul'a döndü.

GENÇLİK VE SPOR BAKANI KASAPOĞLU'DAN AÇIKLAMA
Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Kasapoğlu sosyal medyadaki açıklamasında, "Hazırlık maçı için Yunanistan'a giden Galatasaray Spor Kulübü'müzün karşılaştığı tutum üzerine kulüp başkanı Burak Elmas ve Fatih Hoca ile telefonda görüşerek yanlarında olduğumuzu ifade ettim. Galatasaray'ın karşı karşıya kaldığı bu ilkel tavrı şiddetle kınıyorum." ifadelerini kullandı.

GALATASARAY BAŞKANI BURAK ELMAS'TAN AÇIKLAMA

"Yönetim Kurulu olarak, hocamızla yaptığımız değerlendirmeler sonucunda takımımızın derhal geri dönmesi kararını almış bulunuyoruz. Yapılan bu insan haklarına aykırı muamele için Yunan makam ve yetkililerinden ülkemiz adına özür bekliyoruz."
 

Galatasaray'dan Olympiakos maçı açıklaması


"Olympiakos maçı için Atina'ya indikten sonra, Yunan yetkililerin daha önce talep ettikleri tüm prosedürleri (son 72 saat içinde PCR testi veya son 48 saat içinde rapid antijen testi, aşı sertifikaları gibi) yerine getirdiğimiz için aralarında futbolcularımızın da bulunduğu kafilemizden bir bölüm pasaport ve test kontrol uygulamalarını geçti. 

Daha sonra Yunan yetkililerden biri, PCR testlerimizi kabul etmediklerini ve yeniden test olmamız gerektiğini söyleyerek hoş olmayan, küstah bir tavırla, pasaporttan geçen oyuncularımızın da takım otobüsünden inerek, iki ülke arasında PCR testlerini tanıma protokolü olmasına ve tesadüfi kişileri rastgele teste sokmak istemelerine rağmen tüm kafilenin yeniden teste girmesini talep etti. 

Yaklaşık iki saatlik bir süre havalimanında bekletildikten sonra sorunun hiçbir şekilde çözülememesinden dolayı kafilemiz İstanbul'a dönüş işlemlerini başlattı."

GALATARAY KAPIDA BEKLETİLDİ

Öte yandan Galatasaray'ın açıklamasında, "Test sonuçlarımız kabul edilmediğinden, bulunduğumuz yerdeki lounge hizmetlerinden yararlanamıyoruz. Uçuş için gerekli prosedürler hazırlanana kadar kapıda bekleyeceğiz." ifadeleri kullanıldı.

GALATASARAY GECE YARISI İSTANBUL'A DÖNDÜ

Galatasaray kafilesini taşıyan uçak, saat 23.30'da İstanbul Havalimanı'na iniş yaptı. Atina Büyükelçisi Burak Özügergin, TRT Spor'a verdiği demeçte "Rastgele test yapacağız dediler. Fatih hoca önce itiraz etmedi. Sonra herkese test yapmak istediler. Otobüsten arkadaşlar indirildi. Fatih hoca 'Öyle mi? Hazırlayın uçağı geri dönüyoruz.' dedi. Bence doğru bir karar aldı. Galatasaray, 45 dakika geçtikten sonra lütfen içeri alınmış bir takım durumuna düşemezdi. Oradaki sistemik sorun, Türkiye'den gelen kafileden duyulan huzursuzluktu. Mesele Sarı-Kırmızı değil, Kırmızı-Beyaz." açıklamasını yaptı.
 

Galatasaray: "Yunanistan'dan özür bekliyoruz"


Galatasaray daha sonra resmi siteden yayınlanan açıklamada şu ifadelere yer verdi:

Dostluk havasında bir hazırlık maçı oynamak için gittiğimiz Atina'da, bugün yaşanan olayla birlikte bir Türk takımına karşı net bir ayrımcılık yapılmıştır. Türkiye ve Yunanistan arasındaki mutat diplomatik uygulama dışına çıkılarak zaten uluslararası alanda 72 saat geçerli PCR testleri kabul edilmemiş, yeni test istenmiş, teknik direktörümüz Sayın Fatih Terim ve bazı oyuncularımızın test için yapıcı davranmaları ve ilgili işlemleri yapmalarına rağmen son derece yakışıksız, hatta küstahça bir üslupla davranılmış, çıkarılan zorluklar artarak devam etmiştir. Yunan gümrük personeli ve emniyet güçlerinin bu tavır, uygulama ve davranışını asla kabul etmiyoruz.

Türk bayrağını büyük gururla formasında taşıyan, Avrupa'da Türkiye'yi defalarca temsil eden Galatasaray, ilk kez böyle bir saygısızlığa maruz kalmıştır.

Yönetim Kurulu olarak, hocamızla yaptığımız değerlendirmeler sonucunda takımımızın derhal geri dönmesi kararını almış bulunuyoruz. Yapılan bu insan haklarına aykırı muamele için Yunan makam ve yetkililerinden ülkemiz adına özür bekliyoruz.

Bu süre zarfında olayın ilk anından itibaren bizleri yalnız bırakmayan, kafilemizle irtibatta olan, sorunu dostane ve diplomatik yollarla çözmeye çalışan, başta Dışişleri Bakanlığımız olmak üzere, tüm Türkiye Cumhuriyeti Devlet Kurum ve yetkililerine teşekkür ediyoruz.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Mert Nobre: "Atatürk sadece Türkiye değil dünya lideri"