comScore

Galatasaray Galatasaray

Galatasaray'dan yabancı sınırlaması açıklaması: "Hukuka aykırı"

14 Mart 2019, Perşembe 21:09
Galatasaray'dan yabancı sınırlaması açıklaması:

Galatasaray Başkan Yardımcısı Yusuf Günay, yabancı futbolcu sayısına sınırlama getirileceği yönündeki iddialar hakkında sosyal medya hesabından paylaşımda bulundu. 

FutbolArena - Spor Toto Süper Lig'de yeni seoznda yabancı kuralının değişeceği ve kulüplerin en fazla 10 yabancı oyuncu transferi ve ilk 11'de yine en fazla 6 oyuncu oynatma zorunluluğu gündeme gelirken bu konuyla ilgili olarak Galatasaray kulübü başkan yardımcısı Yusuf Günay'dan açıklama geldi. 

Galatasaray Başkan Yardımcısı Yusuf Günay, yabancı futbolcu sayısına sınırlamsına ilişkin alınacak herhangi bir kararın hukuka aykırı olacağını söyledi ve şu ifadeleri kullandı: "Kulüplerin uzun dönemli sözleşmeler yapması ve bu sözleşmelerden doğan yükümlülüklerin devam etmesi nedeniyle yabancı futbolcu sınırlamasına ilişkin alınacak herhangi bir karar açıkça hukuka aykırı olacaktır.


Yabancı kuralı değişecek mi?


Yabancı sınırının kaldırıldığı 2015-16 sezonundan itibaren Türk futbolcuların performansındaki artış dikkat çekti. Türk futbol tarihinin en yüksek bonservis bedelli transferi olan Cenk Tosun, 22.5 milyn euro karşılığında Everton'a gitti. Altınordu altyapısından yetişen ve Başakşehir'de sergilediği performansla 13 milyon euro karşılığında Roma'ya transfer olan Cengiz Ünder ile birlikte bu sezon devre arasında 11 milyon euroya Stuttgart'a giden Ozan Kabak da bu süreçteki diğer önemli transferler oldu. 
Yabancı sınırının kaldırıldığı son 3 sezonda Türkiye'den Avrupa'ya 13 futbolcu transfer oldu ve kulüplere toplamda 84 milyon euro para kazandırdı.

Hatırlanacağı üzere Sabah gazetesi yazarı Gürcan Bilgiç'in "Kulüpler Birliği yabancı sayısı için 21 Mart Perşembe günü İstanbul'da toplanacak. Bu önemli toplantının ana maddesi de yabancı sayısı olacak. 18 kulüp başkanının yanı sıra TFF yöneticilerinin de bu toplantıya katılacağı öğrenildi. Başkanlara 6+2+2 konusunda fikirleri sorulacak. Başka seçenekler de tartışılacak." şeklindeki yazısı bir anda gündeme oturmuştu. 

Sarı Kırmızılı takımla ilgili tüm gelişmelere Galatasaray Haberleri sayfasından ulaşabilirsiniz. 

FutbolArena Transfer Arenası (24 Haziran 2019)


Tüm dünya liglerinde dünkü maçlar ve sonuçları.