comScore

Galatasaray Galatasaray

Galatasaray'dan son 5 yılda golcülere servet

03 Haziran 2018, Pazar 12:03
Galatasaray'dan son 5 yılda golcülere servet

Galatasaray aradığı golcüyü bu sezon buldu. Bafetimbi Gomis ile şampiyonluğa giden Galatasaray'da son 5 yılda golcülere ödenen paraları çıkardık.

FutbolArena Detay - Galatasaray, uzun bir aranın ardından istediği golcüye Bafetimbi Gomis ile kavuştu. Bafetimbi Gomis transferi için 2.5 milyon euro bonservis veren Galatasaray, Gomis'e de yıllık 3.250 milyon euro maaş verirken 3 yıl için oyuncuya da 2.5 milyon euro imza parası verildi. Gomis ayrıca şampiyonluk için 200 bin euro da prim kazandı. Galatasaray'a Gomis'e üç yıllık bonservis ve maaş (bonuslar hariç) toplam 15 milyon euroluk bir yatırım yaparken bu yatırımın karşılığını ilk sezonda almasını bildi. Peki, Gomis'ten önceki golcülere ne ödenmişti.


EREN DERDİYOK'UN MALİYETİ 10.450 MİLYON EURO


Galatasaray geçen sezon başında transfer ettiği Eren Derdiyok'a da hatırı sayılır bir ücret ödemişti. Kasımpaşa'dan 4 milyon euro karşılında alınan Eren, yıllık 2.150 milyon euro maaşla üç yıllık kontrat imzalamıştı. Eren'in maliyeti bonservis ve maaş olarak toplam 10.450 Milyon Euro olmuştu.

PODOLSKİ'YE 2.5 MİLYON EURO BONSERVİS - 3 MİLYON EURO MAAŞ
Eren Derdiyok'tan önce Galatasaray'da santrfor pozisyonunda Burak Yılmaz ve Lukas Podolski oynuyordu. Podolski ilk sezonunda genellikle sağ kanatta görev yaparken, ikinci sezonunda ise santrfor pozisyonunda görev yapmaya başladı. 

Galatasaray, Podolski ile 4 yıllık anlaşma yapmış ve Arsenal kulübüne 2.5 milyon euro bonservis ödenirken, Podolski'ye de 4 yıllık 11.300 Milyon Euro karşılığında anlaşma sağlanmıştı. Podolski 2 yıl kaldığı Galatasaray'dan 6 milyon euro maaş almış ve Japonya'ya transfer olmuştu.

PANDEV'E 2.4 MİLYON EURO

Galatasaray'a Podolski'den önce santrfor olarak Pandev alınmıştı. O dönemde Gomis ismi öne çıkmasına karşın Ünal Aysal ve Prandelli, Pandev'i tercih etmişlerdi. Pandev'e bonervis bedeli ödenmezken yıllık 2.4 milyon euro maaş karşılığı anlaşma sağlanmış ancak Makedon oyuncu beklentilerin altında kalmıştı.

DROGBA'YA 1.5 YILLIK 10 MİLYON EURO!

Galatasaray 2012-2013 sezonu devre arasında Drogba'yı 1.5 yıllık renklerine bağlarken, tecrübeli oyuncu için bonservis ödemesi yapılmamış ve 1.5 yıllık 10 milyon euro maaş ödenmişti.

Ayrıca Galatasaray 2013-2014 sezonu başında da Toulouse'tan Umut Bulut'un bonservisini almıştı. Umut Bulut'a 2.7 milyon euro bonservis ödenirken üç yıllık toplam 5.4 milyon euro da maaş ödeneceği üzerinden anlaşılmıştı. 

Sarı Kırmızılı takımla ilgili tüm gelişmelere Galatasaray Haberleri sayfasından ulaşabilirsiniz.

FutbolArena Haber Turu (24 Eylül 2020)