comScore

Galatasaray Galatasaray

Galatasaray'dan Nihat Özdemir'e yanıt

06 Şubat 2020, Perşembe 16:25
Galatasaray'dan Nihat Özdemir'e yanıt

Galatasaray harcama limitleriyle ilgili TFF Başkanı Nihat Özdemir'in yaptığı açıklamalara yanıt verdi.

FutbolArena - Galatasaray, TFF Başkanı Nihat Özdemir'in kulüplerin harcama limitlerinin artırılmaısyla ilgili yaptığı açıklamalara yanıt verdi. Sarı kırmızılı kulüpten yapılan açıklamada Özdemir'in yaptığı açıklamaların yetersiz olduğu belirtildi.

GALATASARAY'IN HARCAMA LİMİTİ AÇIKLAMASI
"Başkanımız Mustafa Cengiz'in 3 Şubat 2020 tarihinde beIN Sports kanalında yaptığı açıklamaların ardından TFF Başkanı Nihat Özdemir'in 6 Şubat 2020 tarihinde yaptığı basın toplantısında görüşlerini belirttiği takım harcama limiti konusuyla ilgili ek açıklama yapma ihtiyacı doğmuştur.

Kulüplerin 2 Eylül 2019 tarihinde TFF tarafından açıklanan takım harcama limitleri, Kulüp Lisans Talimatnamesi'nin EK XII-G (Takım Harcama Limitinin Artırılması) maddesine dayanarak artırılabilmektedir. Bu maddede takım harcama limiti artırım son başvuru tarihi 15 Aralık, takım harcama limiti artırım gerekçeleri de hedeflenen gelir artışı, sermaye artışı, UEFA müsabakalarına katılım ve transfer faaliyetlerinde gelir fazlası olmak üzere 4 konu olarak açıkça belirlenmiştir.

Takım harcama limitlerinin açıklandığı 31 Aralık 2019 tarihinden sonra bir kulübün özellikle finansman işlemlerine dayanarak limit artırım başvurusunun devam ettiği ve bu limit artırım başvurusunun Ek-XII G maddesine göre dayanaksız olmasına rağmen TFF tarafından kabul edildiği açıklanmıştır. TFF Başkanı Nihat Özdemir, 6 Şubat 2020 tarihinde yaptığı basın toplantısında bu kulübe limit artırımı yapıldığını açıkça ilan ve beyan etmiştir. İlgili Ek-XII G maddesi açık bir şekilde ortadayken, TFF'nin limit artırımını hangi gerekçeyle yaptığı anlaşılmamaktadır. Bu tespit yapılırken, TFF'nin 9 Aralık 2019 tarihinde Kulüp Lisans Talimatnamesi'ne eklediği ve 20 Aralık 2019 tarihinde Kulüp Lisans Talimatnamesi'nden çıkardığı Ek-XII G.5 maddesi de göz önünde bulundurulmaktadır.

Bu tespitler doğrultusunda TFF Başkanı Nihat Özdemir'in 6 Şubat 2020 tarihinde yaptığı açıklamaların yetersiz olduğunu kamuoyunun bilgisine sunarız. TFF'yi takım harcama limitlerinin açıklandığı 31 Aralık 2019 tarihinden sonra kulüplere yapılan takım harcama limiti revizyonlarının Ek-XII G maddesinin dört alt başlığından hangisine dayanarak yapıldığını açıklamaya ve transfer döneminin kapanmasıyla beraber kulüplerin nihai takım harcama limitlerini ilan etmeye davet ediyoruz."

NİHAT ÖZDEMİR NE DEMİŞTİ?

"Sayın Mustafa Cengiz'in bazı sözleri oldu. Açıkçası bunları üzüntüyle izledim. Hiçbir şekilde kabul edemeyeceğimiz eleştirilerde bulundu. Kulüp Lisans Kurulu bağımsız bir kuruldur. TFF'nin buraya müdahale etmesi hiçbir şekilde mümkün değildir. Israrla bazı kulüplere ayrıcalık yapıldığını söylüyor. 15 Aralık tarihinde limit artırım talebinde bulunacağını tüm kulüpler biliyordu. Sayın Mustafa Cengiz'in, kulüplere neden ceza verilmediği açıklamalarına da yanıt vermek istiyorum. Talimat çok açık ve net. Yaptırımlar ancak sezon sonundaki incelemeden sonra mümkündür. Sezon tamalanır, bilanço çıkar, kurul inceler ve karar verir. Yaptırım gerekiyorsa o ceza da bir sonraki sezon uygulanır. Şimdi çıkıp, "neden ceza uygulanmadı?" demek doğru değil. Kulüp Başkanları, bu tarz polemikler yaratarak TFF'yi taraftarlarının önüne atmasın. Sosyal medya üzerinden hareket ederek değil, talimatları okuyarak veya bundan anlayan arkadaşlara inceleterek bilgi sahibi olsunlar ve buna göre incelesinler."

Son dakika Galatasaray Haberleri FutbolArena'da!

FutbolArena Haber Turu (20Şubat 2020)