comScore

Galatasaray Galatasaray

Galatasaray'da Younes Belhanda nasıl bir futbolcu?

16 Temmuz 2017, Pazar 18:55
Galatasaray'da Younes Belhanda nasıl bir futbolcu?

Galatasaray'da Younes Belhanda'nın geçen sezon Ligue 1'deki performansını inceledik.

FutbolArena Analiz - Galatasaray'da 10 numara değişimi yaşandı. Wesley Sneijder yerine Younes Belhanda gelirken, Faslı futbolcunun geçen sezonki Ligue 1 istatistiklerini inceledik ve biraz da Sneijder ile karşılaştırdık.


Younes Belhanda'nın istatistikleri


Igor Tudor, Wesley Sneijder'in takım savunmasına katkı sağlamadığını düşünmüş ve sistemine uymadığı için yolları ayırmıştı. Peki, Belhanda savunmada nasıl?

Ligue 1'de geçen sezon sağ kanat, sol kanat ve 10 numara pozisyonunda oynayan futbolcuları inceledik. Toplam 55 futbolcu bu pozisyonlarda 8'den fazla maça çıktı ve bu 55 oyuncu ile Belhanda'nın değerlerini karşılaştırdık. 
Belhanda 90 dakika başına 1.6 top kapma ile oynuyor. 10 numaralar arasında bu alanda 7. sırada yani ortalamanın üzerinde diyebiliriz. Sneijder'in top kapma istatistiği ise 0.7'ydi geçen sezon. Yani Belhanda iki katından fazla top kapmış Ligue 1 farkına rağmen... Pas kesme konusunda ise yetersiz. 90 dakika başına 0.4 pas kesme yapmış. 55 hücumcu arasında 43. Bu top rakipteyken, Belhanda'nın savunma konsantrasyonunun çok da yüksek olmadığını gösterebilir. Sneijder'in geçen sezon pas kesme istatistiği 90 dakika başına 0.6

Belhanda'ya maç başına 1.3 faul yapılırken, kendisi de 1.6 faul yapmış. Sneijder'e geçen sezon 90 dakika başına yapılan faul 1.5, yaptığı faul ise 0.8'di. Kart ve sertlik konusunda Belhanda biraz problemli. 31 maçta 8 sarı kart ve bir de kırmızı kart görmüş. Sneijder geçen sezon 5 sarı kart görmüş ve hiç kırmızı görmemişti. 
Belhanda maç başına 1.1 şut ortalaması ise 55 hücumcu arasında 53 şut deneme sayısı gerçekten çok düşük. Sneijder ise tam tersi oynadığı her sezon en çok şut atanlar listesinde hep en üstlerdeydi. Adam geçme konusunda ise Sneijder'den iyi olsa da Fransa ortalamasının altında. 

90 dakika başına 2.4 top kontrol hatası ile bu alanda hücumcular arasında 36. sırada. Ayağındaki topu kaybetme ortalaması da 90 dakika başına 2.3

İsabetli uzun pasta 0.8 ile 34. sırada. Kilit pasta da maç başına 1.5 ortalama ile yine 24. sırada Assist ortalaması da yine aynı şekilde... 

YORUM
Belhanda Fransa Ligue 1'de hücum oyuncuları arasında ortalama kalmış. Ne istatistik olarak çok kötü bir yönü ne de çok iyi bir yönü görünmüyor. Ortalama bir oyuncu ama Fransa'da çalışkan olmaması ile eleştirilen Belhanda'nın bile Sneijder'in 2 katından fazla top kapmış olması dikkat çekici. Tabi top atma konusunda, hem hareketli hem duran top kullanma konusunda Sneijder ile Belhanda arasında dağlar kadar fark var dersek abartmış olmayız.


Belhanda ile Sneijder arasındaki fark? Belhanda mı, Sneijder mi? İstatistikler... 


Belhanda ve Sneijder arasındaki savunma istatistikleri...

Belhanda ve Sneijder arasındaki hücum istatistikleri...

FutbolArena haber turu (17 Temmuz 2018)


Tüm dünyadan anında canlı skorlar burada.