comScore

Galatasaray Galatasaray

Galatasaray'da Levent Nazifoğlu'ndan Dursun Özbek'e tarihi uyarı ve sözler

15 Ağustos 2017, Salı 08:14
Galatasaray'da Levent Nazifoğlu'ndan Dursun Özbek'e tarihi uyarı ve sözler

Galatasaray'ın eski yöneticisi Levent Nazifoğlu sarı kırmızılı kulüpte yaşananlarla ilgili olarak son derece önemli ve camiayı ayağa kaldıracak açıklamalar yaptı. 

utbolArena - Galatasaray'ın eski yöneticisi Levent Nazifoğlu, Beyaz TV'de Derin Futbol programının konuğu oldu. Nazifoğlu, Galatasaray'a geliş ve ayrılık sürecinden, Mehmet Özbek'ten Alper Narman'a, Dursun Özbek'ten kulübün borcuna, Cavanda ve De Jong transferlerinden Snejder olayına kadar birçok konuda son derece gündem yaratacak açıklamalar yaptı. 

"TRANSFERDE USULSÜZLÜK HİSSEDİYORUM"
"Gözümle görmediğim bir şeyi söyleyemem. Galatasaray'da hissiyatım transferde usulsüzlük yapıldığı yönünde. Geçmiş olaylara baktığım zaman akla zarar olaylar var. Aykırı işler yapıldığını düşünüyorum. 1.5 milyar TL borcu var Galatasaray'ın. Bunlar zaten böyle hatayla olmaz. Bunlar yanlışla olur.""GALATASARAY'A NASIL YÖNETİCİ OLDUM?

"Geçen Ağustos ayında ilk önce Dursun başkandan Florya'nın başına geçmemle ilgili teklif geldi. Mustafa Denizli ile uzun konuşmalar yaptım Florya ile ilgili. Seyirci olarak da deplasmanlara gidiyordum. Mustafa eski hocam, yakınlığımız vardı. Kendisiyle konuştuğumuzda Florya'nın bozulduğunu ve düzeni sağlamanın zorlaştığını söyledi. Sezon bittiğinde Beşiktaş'tan 29, Fenerbahçe'den 24 puan geride kalan takım vardı. En kötü tarafı da para yok. UEFA kupalarına katılamıyoruz. UEFA'dan gelen cezdan dolayı kota koymuşlar. O kotayı da zaten mevcut futbolcular bitirmiş vaziyetteydi. Ben Dursun başkana söyledim, çok isterim ama zor durum. Bu kadar zor durumda başlamak istemem dedim ve kibarca olmayacağını söyledim. Sonra Dursun Başkan ben sana yapacağımı bilirim dedi. Hemen benim zayıf yönüm olan Alp Yalman başkanıma gitmiş. Alp Yalman beni aradı. Levent bizim buraya girmemiz lazım dedi. Ben çok yapılacak bir şey yok dedim. Sonra bana "Gel balıklama gireceksin" dedi. Alp Yalman hayatta en fazla kıramadığım kişilerden birisidir. Konuştuğum kendisiyle. Galatasaray'ın bütün hissedeleri temdik olmuş. Riva ve Florya'ya hacizler gelmek üzere ve temerrüt'e giriyordu Galatasaray. Alp Yalman, Dursun Özbek'i çağırıp hep beraber konuşacağım dedi. Tamam dedim. Mehmet Özbek geldi, onunla da konuştuk ve ben yan çizdim. Sonra Dursun Özbek de gelince, Alp Yalman'ın evinde yemek yedik. Dursun Özbek dedi ki, Riva'yı satmazsak elimizdeki her şeyi kaybedeceğiz ve borcumuzu da ödememiş olacağız. Sen Florya'yı alacaksın, oradan bana en ufak bir şey gelmeyecek dedi. Kamuoyundaki bütün spor yazarlarıyla kavgaları sen yapacaksın. Ben rahat edeyim ki, burayı satmam lazım. Burayı sattığım zaman Galatasaray'ın bütün borcunu ödeyeceğiz. Tüzüğü değiştireceğim ve sonra gelen başkanlar kendi döneminde kazanacağı paradan fazla harcayamayacak. Eğer sen bunu yaparsan ben bütün varlığımla giriyorum, her şeyi de üstüme alıyorum dedim." 

"FUTBOLCULAR 7 AY PARA ALAMADILAR"

"Her şey yolunda gidiyordu. Dursun başkana 2 ayı geçmesin ödemeler dedim. Ben göreve geldikten sonra futbolcular 7 ay sonra para aldı. Çocuklar sağolsun tabi. Ben operasyon yaptım. Tuzlaspor'a yenildiğimiz bir maç vardı. O güden sonra bizde en ufak problem olmadı. Ben ayrılana kadar. Gruplaşmalar ve kavgaların hepsi bitti.""YA SNEİJDER, YA TUDOR GİDECEKTİ"

"Futbolcuların hiçbir kabahati yok. Futbolculara burayı sen yöneteceksin dersen, onların ne kabahati olur? Duyumum, Riekerink'i Sneijder'in getirdiği yönünde. Riekerik benden önce geldi ama biliyorsunuz. Ben bunu kime sorsam değişik cevaplar verdiler. Çok fazla da bu olayla ilgilenmedim. Riekerink'e sahip çıktım. Bizim takım Sneijder olmadan başı kesik tavuk gibiydi. Ben Sneijder'i hep korkutuyordum. Bak Riekerink gidecek, iyi oynaman lazım diyordum. Sneijder'le problemler yaşadık ama bu normal. Mesela çok zekiydi. Ben ayrıldıktan sonra Kasımpaşa maçında olay çıktı soyunma odasında. De Jong ve Sneijder problem yaşadılar. O olaydan sonra ya Sneijder gidecekti, ya Tudor gidecekti. Sn

"MEHMET ÖZBEK CANI SIKILDIKÇA BİRİLERİNİ ALIP YOLLAMAK İSTİYOR"

"Mehmet Özbek diye bir figür çıktı oraya. Her hafta geliyor, Riekerink'i yollayalım diyordu. Sneijder'i de oynatmayalım, onu da yollayalım diyordu. Amaç parayı bulmuş, canı sıkılıyor. Amacı ne olabilir? Parayı bulmuş, canı sıkılıyordu. Zevk alamıyor hayattan. Böyle birilerini alıp, göndermek istiyordu. Riekerink'i de takımın başına getiren Mehmet Özbek bu arada. Yok kardeşim diyorum. Aramız da çok iyi. Ertesi gün başkan diyor ki, Riekerink'ten rapor alalım. Hemen başkan, Mehmet Özbek'in söylediğinin aynısını söylüyor ve hemen toplantı yapıyoruz. Riekerink'in de kimyasını bozuyoruz. Devamlı hesap soruyoruz adamdan. Riekerink'in gitmesini ben istemedim. Bütün bu olaylardaki sebep Dursun başkan. Etkide kalıyor çünkü. "ALPER NARMAN FUTBOLCULARI TARAFTARLARIN ÖNÜNE ATTI, YÖNETİCİLER TUVALETE KAÇTI"

Son olarak Antalyaspor maçına gidiyoruz. Uçakta yönetici Alper Narman, Cengiz Özyalçın ve Nasuhi Sezgin var. Cenk Ergün var. Alper dedi ki, "Levent ağabey protesto olacak" dedi. Maçın sonucu ne olursa olsun dönüşte de burada olacaklar, biraz da futbolcular protesto edilsin, onlara ders vermek lazım dedi. Hatta Cenk Ergün dedi ki, bir yerde kapıyı çapalım futbolcuları dövsünler. Ben kimse benim futbolcularıma el kaldıramaz, küfür edemez dedim. Protesto sırasında yöneticiler tuvalete gitti. Alper Narman futbolculara küfür edilmesi ve protesto edilmesine organizasyon düzeyenlerden biriydi. Dönüşte uçağa bindik. Alper Narman ile olmaz artık. Hatta 3-2 yendik Antalyaspor'u sevinmedi bile. Orada iş kapandı. Ben biliyorum ki artık bu iş kapandı. Çünkü bu adamın yanında futbolcular bizi görürse, bize saygıları kalmayacak."


Galatasaray'ın transfer harcamaları ve UEFA kriterleri 


Levent Nazifoğlu Galatasaray'da bu sezon yapılan transferlede Dursun Özbek'in bazı şeyleri sakladığını ve bu sebeple yayına çıtkığını söyleyerek, "Ben yöneticiliği bıraktıktan sonra hiçbir problemimiz yok dedim. Ancak Riva satıldıktan sonra borç ödemeyip, diğer başkanlar gibi yaparsanız peşinize düşerim dedim. Dursun Özbek de yapar mıyım ya! dedi. Şu anda da peşine düştüm. Bu yayına çıkma sebebim bu. Riva satıldıktan sonra borç ödenecek, diğer başkanlar gibi populist transferler yapılmayacaktı. Gelen para 500 milyon lira civarında. Bunu %30'tan 340 milyon TL para aldılar. 160 milyon TL kırma verildi. Yani toplamda 100  milyon dolar civarında gelen parayla banka borcuna ödediler. Sonra geçen ay baktım, 135 milyon TL bir bankadan kredi almış. Burada Ali Cengiz oyunu var. Orayı kapatıyorsun, buradan kredi alıyorsun." ifadelerini kullandı. 

"OLCAN ADIN VE RİEKERİNK'E 4.9 MİLYON EURO ÖDENECEK"

"Dursun Özbek Çarşamba günü şunları söyleyecek: Ana kadro 43.500.000 euro. Puan başları 6.5 milyon euro civarında tutuyor. Ayrıca 9 milyon euro stopajları var. 59 milyon euro'ya ben bütçeyi kapattım. UEFA'nın 60 milyon euro limitini geçmeyim diyecek. UEFA kriterlerine uymuş olacak. Ancak öyle değil. %10 menajer parası 4.350.000 euro. UEFA kriterlerine göre fesh tazminatı yaptığın kişiler UEFA bütçesinde yer almıyor. Parasını sen ödeyeceksin ama. 1.5 milyon euro Donk 1.5 milyon euro, De Jong 2.5 milyon euro, Hakan Balta 1.250.000 euro, Cavanda 875.000 euro, Erdoğan 250.000 euro, Umut Gündoğan 450.000 euro. Bu da 8.625.000 euro yapıyor. Fesh yapacağım diye yokmuş gibi kabul edemezsiniz. Olcan Adın'a 2.9 milyon euro ve Riekerink'e ise 2 milyon euro civarı ödenecek."

"GALATASARAY'DA 100 MİLYON EURO HARCAMA VAR"

17.250.000 milyon euro transferde bonservis satışımız oldu. Yapılan transferler ise 41.250.000 euro! Toplamda menajer ücretleri, maaşlar, cezalar ve bonservisler derken 100 milyon euro civarında bir harcama var. Takımlarımız her sene şampiyon olacakmış gibi harcama yapıyor. Şampiyon olamayınca sezon sonu eksi bakiye yazıyor işte. Galatasaray'ın 1.5 milyar TL borcu var. Biz bunları konuşmazsak 5 sene sonra Galatasaray'ı konuşamayacağız. 

"GROSSKREUTZ TRANSFERİNDE 1 DAKİKA KALA İNTENRET KOPTU"

"Grosskreutz transferinde son dakikaya kadar pazarlık sürüyor. Son dakikada bir şekilde anlaşma oluyor. 1 dakika kala UEFA'daki sayfaya giriyorlar. O arada internet kopuyor. İnternet 1 dakika sonra geliyor, saat 24:00'ü geçtiği için olmuyor. İşgüzarlık var. Cenk Ergün'ün kabahati yok orada. 

"BEN BU TRANSFERLERİ YAPMAZDIM! NİYE?"

"Ben Riva'yı sattıktan sonra bu transferleri yapmazdım. Şimdi bu kadroyu kurduktan sonra zaten şampiyonluğa oynar. Senin becerin nerede? Uçaklar kalkmaya devam ederse hesapları koydum ortaya. Galatasaray'ı Riva ve Florya'nın satışları 5 sene daha götürür."


Galatasaray'da Dursun Özbek - Fatih iddiası


Levent Nazifoğlu, Türkiye Futbol Direktörlüğünden ayrılan Fatih Terim'i Galatasaray'da başkan dahil hiçbir yönetim kurulu üyesinin istemediğini söyled. Nazifoğlu, "Fatih Terim'i başkan dahil yönetim kurulundaki kimse istemedi. Şu anda Dursun Özbek'in yönetim kurulundaki durumu, kimse istifa etmesin, Mayıs'a kadar ben bu yönetimle gideyim. Fatih Terim'in ayrılacağını duydukları zaman hemen önünü kesmek için yönetim Lucescu'ya gidiyor. Fatih Terim bozulsun diye Lucescu ile görüştüler. Lucescu meselesi ise şöyle, Abdürrahim Albayrak Lucescu'ya telefon açarak sakın Galatasaray'a gelme dedi." ifadelerini kullandı. 

"GALATASARAY, ARDA TURAN'LA İLGİLENMİYOR! GÖZ BOYAMA"

"Arda Turan bizim kardeşimiz. Hepimizin çok sevdiği bir arkadaşımız. Ancak son olarak Lucescu'nun onun ayağına kadar gidip yaptığı toplantının ardından Arda'nın Türkiye'de bir takımda disiplin altına alınma ihtimali kalmadı. Arda'nın kadro dışı bırakılmasında Fatih Terim mi haksızdı yani? Kararı bütün yönetim kurulu olarak almadılar mı?"Ayrıca şunu söyleyeyim. Galatasaray, Arda Turan'la ilgilenmiyor. Şu anda bunlar göz bayama. Arda'yı zaten Tudor da istemez."

"DEMBELE'Yİ MEHMET ÖZBEK İSTEMEDİ"

"Ben Dembele ile anlaştım. 4 yıllık, 4 milyon euro imza parası, bonservisi yok. Adamlar geldi, anlaşılmış. Hatta ben çok büyük para falan diyorum. Sonra 4 milyon euro'yu 2 milyon euro'ya indirdiler ama alamadık. Mehmet Özbek'i istemedi. Alp Yalman çok kırıldı." 

"CAVANDA'YI ARAŞTIRDIM DEMEDİM!"

"Cavanda'yı araştırdım demedim. Hatta ben imza töreninde Cavanda'nın geçen sezon kötü bir sezon geçirdiğini söyledim. Ancak Galatasaray'da yeniden doğacağını ve milli takıma gideceğini düşündüğümü dile getirdim. Bir yönetici imza töreninde bunu der mi? Kesinlikle araştırdım demedim. Riekerink tutturdu Cavanda iyi oyuncu. Ben de iyi oyuncu demedim. Scout ekibi de karşıydı. Riekerink'e heveslenme, alınmayacak dedim. Mehmet Özbek geldi, başkan Cavanda'nın alınmasını istiyor dedi. Başkan istiyorsa yapılacak bir şey yok dedim. 1.8 milyon euro bedeli vardı. Hiç değilse bekleyelim, bedava alalım dedim. Mehmet Özbek, Trabzon'un eti kalmamış kemiği kalmış dedi. Ben de, "Trabzonlu benim, kıyağı yapsam ben yaparım. Böyle bir şey var mı?" diye cevap verdim. Başkana bu adamı almayalım dedim. Alacaksak da hiç değilse sadece transfer parasını verelim. 
 Galatasaray'da De Jong transferini kim yaptı?


Levent Nazifoğlu, De Jong transferlerini şu sözlerle anlattı: De Jong'un olayı çok enteresan. Transfer döneminin bitmesine 1 gün var. Riekerink ile Sneijder, De Jong'u alalım diyorlar. Hatta Antalya'ya giderken, Riekerink'e siz çete oldunuz, ağzıyla kuş tutsa bu adamı getirmiyorum dedim. Gündüz 2'de gittim, akşam 10'da döndüm. Mehmet Özbek çağırdı. Arıza çıkarma, başkan De Jong'u aldı. De Jong için başkana "Bu adam Amerika'ya gitmiş, işi bitirmiş. Cavanda'yı da aldık." Dursun Özbek "Bunların tazminini üstüme alıyorum" ve şimdi paralarını ödeyecek. 

"RİVA SATILINCA SEVİNÇTEN AĞLADIM"

"Riva, Florya'ya satıldığında gözyaşlarında ağladım. Şu anda bile tüylerim diken diken. Faruk Süren 120 milyon dolar anca eder dedi. 320 milyon dolar etti. Bu Dursun Özbek'in başarısı. Başkanı aradım. Allah razı olsun senden, helal olsun dedim."

"BRUMA BANA ÇETE VAR, BENİ OYNATMIYORLAR DEDİ"

"Şampiyon takım kurmak için her sene 30-31 yaşında adamlar alıyorsun, 2 sene sonra çöküyorlar. Niye genç almıyorsun? Mesela Bruma'yı niye 12 milyon euro'ya alıyorsun? Geçen sene Bruma geldi, gitmek istiyorum. Niye dedim? Bana dedi ki, burada çete var, beni oynatmıyorlar diye. "

"ÜNAL AYSAL, BURAK VE SELÇUK'A SİZ YÖNETİN DEDİ"

"Ünal Aysal, Fatih Terim'den sonra idare edemeyince Selçuk ve Burak Yılmaz'ı çağırıp burayı siz yönetin diyor. Size 5 yıllık anlaşma yapıyorum, parayı da yükseltiyorum diyor. Selçuk sen de kaptansın diyor. 

"FİKRET ORMAN KENDİSİNİ VE BEŞİKTAŞ'I SEVİMSİZLEŞTİRİYOR"

"Fikret Orman her geçen gün kendisini ve Beşiktaş'ı sevimsiz hale getiriyor. Kulüp yöneticiliğini beğeniyorum ama. İşte Dünyayı ayağa kaldırırım açıklamaları hoş değil. Daha mütevazi olması gerekiyor." 

Sarı Kırmızılı takımla ilgili tüm gelişmelere Galatasaray Haberleri sayfasından ulaşabilirsiniz. 

Mert Nobre: "Atatürk sadece Türkiye değil dünya lideri"