comScore
1 / 11

Galatasaray'da ibrasızlık sonrası yıkan gelişme! UEFA...

FutbolArena - Mustafa Cengiz ve yönetiminin ibra edilmediği Galatasaray’da kötü günler kapıda. 

2 / 11

Galatasaray’da ibrasızlık sonrası yıkan gelişme! UEFA...

<h2>Galatasaray’da ibrasızlık sonrası yıkan gelişme! UEFA...</h2>
Galatasaray’da yönetimin idari açıdan ibra edilmemesi ile başlayan süreç, çarkları durma noktasına getirdi. Kayyum iddiaları ortada dolaşıyor. Acil ödemeler kapıda; UEFA’nın bu duruma ne tepki vereceği ve takımın nasıl etkileneceği de belirsiz.

.
3 / 11
Geçtiğimiz cumartesi günü yapılan Galatasaray Kulübü Genel Kurulu’nun 27 oy farkla yönetim için aldığı ibrasızlık kararının faturası da çıkmaya başladı. Tüzük gereği bir ay içinde seçim kararı alması gereken Mustafa Cengiz’in başkanlığı tartışmalı hale gelirken bu durum son dönemde özellikle mali anlamda düzelme sinyalleri veren sarı-kırmızılı kulübü yeniden belirsizlik içine itti.
.
4 / 11
Özellikle 139 liseli mezunun sahte imzalar vermesi ve üyeliğe kabul edilmemelerinin ardından başlayan zıtlaşma sonrasında koltuğunu kaybeden Mustafa Cengiz, "Görevimizin başındayız" dedi ama bu durum safların daha da sıklaşmasına yol açtı. Mağdur olduğunu düşünen Başkan şimdi hakkını aramak için mahkeme koridorlarını arşınlayacak. Sancılı bir süreç yaşanacak.
.
5 / 11
İdari açıdan ibra edilmeyen yönetimin seçim kararı almaması halinde kulübe kayyum atanma tehlikesi bulunuyor. Genel kurula katılmış üyelerden herhangi biri mahkemeye başvurarak, yönetim kurulunun kullanmadığı karar nedeniyle genel kurul yapılmasını talep edebilecek. Mahkeme de bunu haklı görürse genel kurul yapılması için bir karar verebilir ve bir kayyum atanabilir. Mustafa Cengiz neden ibra edilmedi?
.
6 / 11
Kulübün içinde bulunduğu belirsizlik hali mali konuları da şimdiden sıkıntıya sokmaya başladı. Şampiyonluk mücadelesi veren Galatasaray’ın mart ve nisan aylarında 71 milyon TL ödeme yapması gerektiği açıklandı. Ayrıca gelecek ay 40 milyon, Mayıs ayında ise 60 milyon TL’lik ödeme yapılacak. Bu ödemeler için kaynak sağlanmazsa, mali açıdan rayına oturan sistem çökmeye başlayacak. Galatasaraylı futbolculardan yönetime destek
.
7 / 11
Galatasaray’ın içine düştüğü durum taraftarları da harekete geçirdi. İbra kararına ilk andan itibaren sert tepkiler veren sarı-kırmızılılar, aktif olarak harekete geçme kararı aldı. Taraftarlar, cumartesi günü 14.00’de Florya’da buluşacak.
.
8 / 11
LİSEYE İZİN ÇIKMADI

Galatasaraylı hukukçular bugün saat 14.00 olaylı kongre ilgili bir basın açıklaması yapacak ve Cengiz’e destek verecek. Galatasaray Lisesi önünde yapılması planlanan basın açıklaması, güvenlik nedeni ile dün Türk Telekom Stadı önüne alındı..
9 / 11
ŞAMPİYONLUK ŞANSI KAÇACAK MI?

Bu sıkıntılı dönemde taraftarları en çok korkutan ise Galatasaraylı futbolcuların durumu... Başakşehir’in 6 puan gerisinde bulunan sarı-kırmızılı ekip, önce Malatya ile karşılaşacak ardından da Fenerbahçe’ye konuk olacak. Ayrıca kupada da yine Malatya ile yarı final maçına çıkacak. Terim büyük çaba harcasa da oyuncuların motivasyonunun düşme ihtimali herkesi endişelendiriyor..
10 / 11
FATİH TERİM İMZALAMIYOR

Başkan Mustafa Cengiz Fatih Terim ile bu hafta içinde imza atacaklarını açıklamıştı. Fakat gelinen süreç Galatasaray’da tüm kafaların karışmasına neden oldu. Anlaşması mayısta bitecek olan Terim’in tartışmaların odağında yer almamak için yeni sözleşmeye imza atmayı düşünmediği bildirildi..
11 / 11
ÖZBEK SEÇİME GİRMEYECEK

Son kongrede Mustafa Cengiz’i ibra etmeyenler arasında yer alan Dursun Özbek’in aday olmayı düşünmediği bildirildi. Kendi döneminin oylanmasının ardından "Teşekkür eden ve hakkınızı helal edin" diyen Özbek’in adı da başkan adayları arasında geçiyordu. Ancak Özbek’in göreve talip olmayı düşünmediğini ve bunu açıkça ifade ettiği bildirildi..

TAKVİMİ AÇIKLAMAYACAK

23 Mart Cumartesi günü çıkan "ibrasızlık" kararı sonrasında Başkan Mustafa Cengiz bir ay içinde "seçim takvimi" açıklamak zorunda. Yönetim kurulu ise seçim kararını açıklamak için acele etmeyecek. Öncelikle oylamada usulsüzlük yapıldığını iddia ederek açacağı davada mahkemenin kararını bekleyecek.

KADIN BAŞKAN

Mali kongre seçilmiş bir başkanı daha koltuğundan ederken lisecilerin aday arayışları da devam ediyor. Konuşulan kişi ise çok itiraz edilemeyecek, futbolu bilen, Avrupa’da saygı duyulan Ebru Köksal... Köksal’ın destek olması halinde teklife sıcak bakabileceği belirtiliyor.

ÖZTÜRK’LE YENİDEN

Son seçimde işlerinin yoğunluğu gerekçesiyle aday olmayan Adnan Öztürk’ün ismi de konuşulmaya başladı. Kongrede Ozan Korkut’un listesinde yer alan Öztürk’ün bu kez başkan adayı olmayı düşündüğü öğrenildi. Öztürk aday olursa bu kez Korkut ve ekibi kendisine destek verecek.

YÖNETİM KURULU BELLİ

Mayıs ayında olması beklenen seçim için Galatasaray’da pek çok başkan adayının adı ortada dolanıyor. Ayrıca güçlü bir yönetim kurulması da planlanıyor. Buna göre Sedat Doğan, Mete Başol ve Mete İlkiz’in yönetimde yer almasına kesin gözüyle bakılıyor.

ÇATIŞMA DERİNLEŞİR

Galatasaray’ın eski yöneticilerinden Mehmet Helvacı, gelinen noktayı değerlendirdi. Helvacı, "Burada mahkeme, seçim yapılması için mevcut yönetim kurulunu da yetkilendirebilir, kendi atadığı kayyumu da görevlendirebilir. Seçim kararı alınmaması çatışmayı derinleştirecektir" diye konuştu.

BORSADA DÜŞTÜ

Galatasaray Genel Kurulu’nun verdiği ibrasızlık kararı kulübün hisselerine de olumsuz yansıdı. Cuma günü 1.27 TL’den kapanan hisse fiyatı pazartesi günü 1.24’e, dün ise 0.8 daha düşerek 1.23 TL’ye geriledi. Galatasaray Sportif AŞ’nin hisseleri 18 Mart’ta 1.36 TL’den işlem görmesine karşın 8 günde büyük değer kaybetti ve kulübün piyasa değeri de geriledi.

UEFA TEHLİKESİ SÜRÜYOR

Mustafa Cengiz’in en büyük başarılarından birisi de UEFA’yla yaptığı 4 yıllık yapılandırma anlaşmasıydı. Bunun için Sportif A.Ş.’yi kara geçirmeyi başaran yönetim, CAS’a açılan davayı da kazanmış, Avrupa’dan men olma tehlikesi bertaraf edilmişti. Bu kritik anlaşma da tehlikeye girdi. Para akışının sağlanamaması halinde büyük uğraşlarla yapılan anlaşmanın suya düşme tehlikesi var.?.