comScore

Galatasaray Galatasaray

Galatasaray'da Fernando nasıl bir futbolcu? Artıları, eksileri...

03 Ağustos 2017, Perşembe 19:07
Galatasaray'da Fernando nasıl bir futbolcu? Artıları, eksileri...

Galatasaray'ın yeni transferi Fernando nasıl bir futbolcu, istatistikleri neler... Gelin birlikte bakalım...

FutbolArena Analiz - Galatasaray, Manchester City'den Fernando'yu KAP'a bildirdi. 30 yaşındaki Brezilyalı defansif orta saha nasıl bir futbolcu, özellikleri ve istatistikleri neler gelin birlikte bakalım... 


Fernando nasıl bir futbolcu?


Premier Lig ve Manchester City'yi yakından izleyenler, Fernando için, savunmada iyi hücumda kötü yorumu yapıyor. 

Oyun stili olarak top kapmaya odaklı bir futbolcu olan Fernando, kazandığı topları ise basit oynuyor. Bu özellikleri bakımından Tolga'nın daha tecrübelisi, Tolga gibi gereksiz şutlarla topu harcamayan, daha doğru oynayan bir isim olduğu söyleniyor ancak hücumda yaratıcılık olarak eksik ve dikine, yaratıcı pasları yapan bir isim de değil. Savunmanın önünde hücumcuları rahatlatan bir futbolcu olduğu yazılıyor. 
TOP KAPMA VE PAS KESME EKSİK 

Fernando'nun top kapma özelliği geçen sezon 90 dakika başına 3.4.. Pas kesme konusunda da 2.2 kez ile ön plana çıkıyor.. 

90 dakika başına 1.8 faul yaparken kendisine 1.1 faul yapılmış.

Dikkat çeken özelliği ise kendi ceza alanında 90 dakika başına 5 top uzaklaştırması. Fernando City'de zaman zaman bir stopermiş gibi geride oynadığı için bu özellik yüksek olabilir. 

HÜCUMDA HİÇ YOK

90 dakika başına 0.3 şut ortalaması 3 maçta bir şut atıyor demek! 0.5 kilit pas, 2 maçta bir kilit pas atıyor demek. 90 dakika başına dripling ortalaması yine 0.2! 
TOP KAYBETMİYOR

Bir Brezilyalı olarak en iyi özellikleri ise topun değerini bilmesi. 90 dakika başına top kaybı ortalaması 0.1. Yani ayağındaki topu 10 maçta bir kaptırıyor. Topu sürmediği için ve sürekli basit oynadığı için kaybetme ihtimali de yaratmıyor olmalı. Aynı şekilde 90 dakika başına top kontrol hatası da 0.3... Bu da oldukça iyi bir istatistik.

Öte yandan pas isabet oranı da %88.7. Premier Lig gibi yüksek tempoda bile böyle bir oran tutturmuşsa Süper Lig'de bu konuda Atiba ile yarışabilir ve %90'ların üzerine çıkabilir. 30 metrenin üzerinde uzun pası ise 90 dakika başına 1.1 kez denemiş. Yine basit oynama özelliğinin bir yansıması... 

Geçen sezon hiç asist yapamamış ve hiç gol atamamış... Özellikleri bakımından Aurelio'nun hücuma hiç çıkmayanı gibi görünüyor. 

SELÇUK'UN YERİNE...

İstatistikler, Fernando'nun çok koşup adam kovalamayan ama savunmanın önünde pas bağlantısını ayarlayan oyuncu olduğunu gösteriyor. 

Bu istatistiklerden sonra söylenenin aksine Fernando'nun Selçuk İnan yerine, Ndiaye'nin de Tolga yerine transfer edildiğini düşünüyorum. Daha önce Fernando'nun Tolga yerine alındığı düşünülüyordu ancak Brezilyalı oyuncu o tip bir orta saha değil. Fernando bence savunmanın önünde pas bağlantılarını kontrol edecek ve Selçuk'u kesecek oyuncu olacak.

Öte yandan Ndiaye de bence Tolga yerine alındı. Tolga çift yönlü özellikler barındırıyor ama hücumda çok etkisiz. Ndiaye ise ondan hücumda çok daha etkili bir oyuncu.

Bu açıdan bakıldığında Galatasaray merkez orta sahası için 4-3-3 planlaması yapıyor diyebiliriz.

FutbolArena Haber Turu (26 Mart 2020)