comScore

Galatasaray Galatasaray

Galatasaray'da Dursun Özbek'ten yabancı sınırı açıklaması

15 Kasım 2017, Çarşamba 15:43
Galatasaray'da Dursun Özbek'ten yabancı sınırı açıklaması

Galatasaray Spor Kulübü ve Kulüpler Birliği Vakfı Başkanı Dursun Özbek, gerçekleştirilen toplantı sonrasında gündeme dair önemli açıklamalarda bulundu.

FutbolArena - Galatasaray Spor Kulübü ve Kulüpler Birliği Başkanı Dursun ÖzbekKulüpler Birliği Vakfı'nın Kasım Ayı Aylık Olağan Toplantısı sonrasında gündeme dair açıklamalarda bulundu. Dursun Özbek, son ayların tartışma konusu yabancı sınırı konusunda Kulüpler Birliği'nin yol haritasından bahsetti. 


Galatasaray'da Dursun Özbek'ten yabancı sınırı yorumu


Kulüpler Birliği Vakfı'nın Kasım Ayı Aylık Olağan Toplantısı Maslak'ta bulunan Kulüpler Birliği binasında gerçekleştirildi. Toplantı sonrasında Galatasaray Spor Kulübü Başkanı Dursun Özbek, Kulüpler Birliği Başkanı olarak basın açıklamasında bulundu.

''VİDEO HAKEM SİSTEMİ KONUSUNDA ÇALIŞMALAR SÜRÜYOR''
“Kulüpler Birliği, Süper Lig kulüplerinin teşekkül ettiği bir kuruluş. Burası hem Süper lig kulüplerinin sorunları hem Türk futbolunun sorunlarını tartışıldığı bir kurumdur. Bugünkü toplantıda Türk futbolunu ilgilendiren güncel olan konular tartışıldı. Öncelikle Video Hakem Sistemi… Video hakem uygulaması yine Kulüpler Birliği tarafından geçtiğimiz dönemlerden çalışılmış ve Türk futboluna girmesi uygun görüldüğü için federasyona bir proje sunulmuştu. Bu sene de bu konuda çalışmalar devam ediyor. Sezon sonunda hazırlıkların bitmiş olacağı görüşü hakim. Önümüzdeki sezon lig maçlarının Video Hakem Sistemi ile oynanacağı bize söylenmiştir.”

''YABANCI SINIRI KONUSU İLE İLGİLİ BİR ÇALIŞTAY YAPILACAK''

“İkinci konu liglerdeki yabancı oyuncu miktarıydı. Son günlerde bu konu hakkında bir tartışma var. Sayın Cumhurbaşkanımız bu konuya 2019 yılı sonuna kadar mevcut uygulamanın devam etmesi yönünde bir görüş getirdi. Bunun sadece bir aritmetik sınırlama olarak alınmaması gerektiğini düşünüyoruz. Bunun sebep ve sonuçları önünde bazı çalışmalar yapılması gerektiğini düşünüyoruz. Neden; dün çok uygun olan yabancı konusu bugün uygun değil konusuna eğildik. Detaylı bir şekilde bunun araştırmasını yapıyoruz. Yabancı sayısıyla ilgili 2019'a kadar süremiz var. Hazırlık çalışmalarını bu zaman içinde sürdüreceğiz. Türk futbolu için en uygun çözümü bulmak için de futbolun bütün paydaşlarıyla tartışarak bu konuyu Türkiye'nin gündeminden düşürmek üzere bir çalıştay yapmayı düşünüyoruz. Bütün futbol ailesinin paydaşlarının katıldığı bir çalıştayda daha geniş çerçevede, daha sesli tartışmak ve çözüm bulmak yolunda karar aldık.”

''6222 SAYILI KANUN İÇİN ÇALIŞMALAR SÜRÜYOR''

“6222 sayılı yasa ile ilgili de çalışmalar yapılıyor. Biz de devletimize destek verme açısından bu çalışmayı sürdürüyoruz. Spor Kulüpleri Yasası henüz çıkmadı. Bununla ilgili de çalışma gruplarımız var. Çalışmalarımızı Spor Bakanlığı'na iletiyoruz. Vergi ve stopajla ilgili Sayın Cumhurbaşkanı'na ziyaretimizde bize böyle bir görevi de iletmişti. Bu manada çalışmalarımızı yaptık. Spor Bakanlığı'na çalışmalarımız ı ilettik. Beklentilerimiz sonucu elde etmek.”

''TÜRKİYE'DE FUTBOL ALT YAPISI YETERLİ DEĞİL''

“Disiplin talimatlarında da değişiklik söz konusu. Bunla ilgili de çalışma yaptık. Bunu da Türkiye Futbol Federasyonu'na ileteceğiz. Değindiğimiz en önemli konulardan biri de Türkiye'de şu anda futbol altyapısının yeterli olmadığıydı... Altyapının Türk futboluna fayda üretecek şekilde olabilmesi için neler yapılması gerektiği bünyemizdeki bir komisyon çerçevesinde inceleniyor. Hem kamuoyu hem de Türk futbolunun paydaşları bütün bu konulardan bilgi sahibi olacak.”

''TÜRK FUTBOLU İÇİN FAYDA GETİRECEK ÇALIŞMALAR YAPACAĞIZ''

“Yabancı futbolcu envanterimizi çıkartıp neredeyiz diye çalışmalarımızı yapıyoruz. Söz konusu çalıştayda da hangi uygulama Türk futbolu için fayda getirecektir onu tartışacağız. Devre arasına gelen bir tarihte bunu yapmak doğru olacaktır. 2019'a kadar bu işin çözülmesi gerektiği yönünde Sayın Cumhurbaşkanı görüş bildirmiştir. Türk futbolunu menfaatlerine olacak fikirleri geliştirmek durumundayız.”

Süper Lig ile ilgili son dakika gelişmelerine Süper Lig Haberleri sayfamızdan takip edebilirsiniz.

FutbolArena Haber Turu (30 Ekim 2020)