comScore

Galatasaray Galatasaray

Galatasaray'da Dursun Özbek: 'Riva ve Florya...'

02 Aralık 2017, Cumartesi 11:21
Galatasaray'da Dursun Özbek: 'Riva ve Florya...'

Galatasaray'da olağanüstü genel kurul başladı. Başkan Dursun Özbek üyelere açıklamalarda bulundu.

FutbolArena Galatasaray Kulübünde, 2017 yılı bütçesini revize etmek amacıyla düzenlenen olağanüstü genel kurul başladı. Başkan Dursun Özbek genel kurul üyelerine hitaben konuşma yaptı.

Haliç Kongre Merkezi Haliç Oditoryum Toplantı Salonu'nda gerçekleştirilen kongrenin genel kurul divan başkanlığına Metin Ünlü seçildi.
Genel kurulda, sarı-kırmızılı kulüp yönetiminin talebi doğrultusunda 2017 yılı bütçesinin revizyonu görüşmeleri yapılarak, karara bağlanacak.

KATILIM DÜŞÜK

Galatasaray'da Olağanüstü Mali Genel Kurula katılım düşük oldu.

7500 açık üyesi olan Galatasaray'da genel kurula sadece 470 üye katıldı. Toplantıda 20 genel kurul üyesi konuşma adına söz istedi. DURSUN ÖZBEK HERKESTEN ÖNCE GELDİ

Galatasaray Kulübü Başkanı Dursun Özbek, genel kurul üyeleri ve yöneticilerden önce salona gelerek toplantının başlamasını beklemeye geçti.

Galatasaray Kulübünde Mayıs ayındaki Seçimli Olağan Genel Kurulda başkan adayı olduğunu açıklayan Adnan Öztürk, genel kurul salonuna geldi.  Adnan Öztürk'ün Olağanüstü Mali Genel Kurulda söz alması bekleniyor.


Dursun Özbek, Olağanüstü Genel Kurul açıklaması


Dursun Özbek genel kurula konuşmasında şu ifadeleri kullandı... 

Başkan Dursun Özbek, “Revize bütçe içindeki hareketlerin en önemlilerini açıklamak için huzurunuzdayım. 2017 yılı içinde yılbaşında tahmin edilemeyen büyük para hareketleri oldu. Para hareketlerinin size açıklaması gerekiyordu. Onun için yıl bitmeden, yönetimin ne yaptığını açıklamak için olağanüstü genel kurul olmuştur. 442 milyon 947 olağan dışı bir gelir var. Bunun açıklanması gerekir. Geçen yıl genel kurul yaptık. Mali yapının düzelmesi ve gayrimenkullerin iyi olması için genel kurul yaptık. Buna bağlı olarak çalışmalarımız devam etti. Riva ve Florya arsalarımızın değeri 508 milyon. Riva 388 milyon, Florya için 120 milyon TL ekspertiz değeri çıktı. Bunlar SPK'ya lisanslı kurumlar tarafından yapılmıştı. Galatasaray'ın asıl sahibi olan genel kurula bunların anlatılması gerekmekteydi. Geçen sene genel kurulda izah ettim” değerlendirmesinde bulundu.

"FON OLUŞTURDUK"

Kulübün Riva ve Florya arazilerinin geliştirilmesinin Galatasaray'a faydası olacağını söylediğini belirten Özbek, “O gün Riva için ön görülen 900 milyon TL'di. Dolar olarak karşılığı 300 milyon Dolar. Ondan sonra Riva için ihaleye çıktı. Birinci olan çekilince ikinci olan firma gereken yaptı. Bazı taahütlerde bulunmuştu. Bu gelirin bir kısmı peşin verildi. Size yaklaşık 900 milyon TL gelir garantisi veriyoruz dediler. Bu garanti altında yüzde 80 Galatasaray'ın yüzde 20'si Emlak Konut'a aitti. 761 milyon TL'lik kısım Galatasaray'a düşen kısım. 761 milyon TL'den avans olarak 388 milyon TL alarak fon oluşturduk. 373 milyon TL'lik daha değerimiz var. Burada Emlak Konut'un yaptığı projeleri inceledik. Değerleri 3, 4 kat artmıştır. Riva projesi, beklentimiz daha fazla olan bir proje oldu. Bunların hiçbirisi Ocak 2017'de ortada yok. Bunlar tek tek bütçemizin içine giriyor. Bu revizyon için sizden onay istemesi kadar doğal bir şey değil. Seçildiğim günden beri şeffafım ve her konuyu size danışıyorum. Son kurşunumuz diye konuştuğumuz hususu size anlatmayacağım da kime anlatacağım. Riva, inşallah Galatasaray'a fayda getirecektir” diye konuştu.

"BORÇLARIN KAPATILMASI İÇİN KULLANDIM"

Emlak Konut'tan 508 milyon TL'den 341 milyon TL aldıklarını söyleyen Özbek, “Hesaplarımıza 41 milyon TL faiz geldi. Biz aldığımız 341 milyon TL'den 315 milyon TL'yi Sportif A.Ş'ye koyduk. Sportif A.Ş de 1 dakika beklemeden mevcut borçlar için bankalara aktardı. Kulübün ve bağlı ortaklıklarının süratle döviz olarak borçlandığı kredi hesaplarının kapatılması bizim ön görümüzdü. İyi ki de öyle yapmışız. Sonuç bakın ne oldu. 95 milyon TL tasarruf yaptı. 54 milyon TL Galatasaray ve bağlı ortaklıklarının tasarrufu olmuştur. Biz bu parayı size söz verdiğim şekilde borçların kapatılması için kullandım. Kim ne derse desin gerçek burada” şeklinde konuştu.

Galatasaray olağanüstü genel kurulunda yaşanan gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz... 

Galatasaray ile ilgili tüm gelişmeleri Galatasaray Haberleri sayfamızdan takip edebilirsiniz.

Tüm dünyadan anında canlı skorlar burada.